Haberler

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri (3)

Güncel Haberler

İzmir, Aydın, Uşak, Denizli ve Manisa'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

İzmir, Aydın, Uşak, Denizli ve Manisa'da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

İzmir Konak Meydanı'nda düzenlenen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından mehteran takımı marşlar seslendirdi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, etkinlikte yaptığı konuşmada bugün hem şehitler ve gazilerin kayıplarının hüznünü hem de dünyada eşine az rastlanır bir direnişin gururunu yaşadıklarını vurguladı.

"15 Temmuz'daki ihaneti bize yaşatan hainleri asla unutmayacağız" diyen Vali Köşger, şöyle devam etti:

"Bu şanlı mücadelede kalpleri iman ve ülke sevgisiyle dolan, gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizi yad ediyorum. Kahraman gazilerimize sağlık ve mutluluk içinde bir hayat diliyorum. Geleceğimize, demokrasimize kast edenlere karşı dik duruşumuzu sergilediğimiz bugünde bizleri yalnız bırakmadınız. Biliyoruz ki Türk milletinin birlik ve beraberliğini korumaya yönelik gayretler, ve son zamanlarda sağladığı başarı ve ilerlemeler, 15 Temmuz ihanetini gerçekleştiren şer odaklarını rahatsız etmiş ancak bu şer odakları necip milletimizin istiklali ve istikbaline yönelik hassasiyetini ve bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını hesaba katmamıştır."

Vali Köşger, "Bu kahraman vatan evlatları, 15 Temmuz gecesi devlet kurumlarına sızmış hainlere karşı imanıyla, inancıyla, yüreğiyle darbe girişimini engellemiş ve direnişini destansı zaferle taçlandırmıştır." ifadelerini kullandı.

Vali Köşger'in konuşmasının ardından Gençlik Spor İzmir İl Müdürlüğünce düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu sancak teslimi töreni yapıldı.

Etkinlikte konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise "15 Temmuz, korkusuzca şehit olmak için sokağa çıkan kahramanların gecesidir. 15 Temmuz, mermiye siper olan gençlerin, tankın altına yatan yiğitlerin gecesidir. 15 Temmuz al bayrağımızı kendisine kefen edenlerin gecesidir." dedi.

15 Temmuz'daki darbe girişimini püskürten halkın, ezan, bayrak ve vatandan vazgeçmeyeceğini gösterdiğini vurgulayan Dağ, "Birileri 15 Temmuz'la ilgili 'kontrollü' gibi sözler söyleyebilir. Ama hepimiz şahidiz. Hepimiz yaşadık o geceyi. O tankları, o uçakları, o mermileri, o silahları hepimiz gördük. Onun için sokaklara dökülen milletin iradesi o günkü darbeyi püskürttü ve o gün darbeciler değil millet kazandı. Eğer o gün darbeciler kazanmış olsaydı, bugün terörle mücadelede gelmiş olduğumuz nokta belki konuşulmayacaktı bile. O gün darbeciler kazanmış olsaydı bugün Karabağ meselesi konuşulmayacaktı. O gün darbeciler kazanmış olsaydı, bugün mavi vatanı konuşmuyor olacaktık." diye konuştu.

Eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de "Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara çıkan, göğsünü mermilere ve tanklara siper eden, evinde bu vatan için dua eden herkes bu milletin kahramanıdır. Allah bu ayağının altı öpülesi milletten bin kere razı olsun. Rabbim inşallah bu ezanı susturmayacak, bu bayrağı indirmeyecek, bu vatanı böldürmeyecek." dedi.

Pakdemirli, "Bizlere düşen ise karanlık geceyi aydınlığa çeviren şehitlerimizin davasına sahip çıkmaktır. Memleketin, vatanın derdini dert edinen kahramanların, memleket sevgisini çocuklarımıza aşılamaktır. Hainlerin pusuda olduğunu bilip daima uyanık olmaktır." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı meydandaki ekranlardan gösterildi.

Etkinliğin düzenlendiği meydanda sivil toplum kuruluşları vatandaşlara ikramlarda bulundu. Gün batımında meydanda toplanan binlerce kişi elinde Türk bayrağıyla söylenen marşlara eşlik etti.

Program saat 00.13 itibarıyla kentteki tüm camilerde sela okunmasının ardından son buldu.

Törene, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Ali Sivri, İzmir İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, MHP İl Başkanı Veysel Şahin, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti ve iş dünyasının temsilcileri, rektörler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Güncel Haberler

title