Haberler

İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na sunduğu ikinci şarkısı da reddedildi

Güncelleme:

Birçok Avrupa ülkesinin, İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan men edilmesi yönündeki çağrıları sürerken yeni bir gelişme yaşandı. İsrail'in yarışma için sunduğu ikinci şarkı da siyasi mesaj içerdiği için reddedildi.

Avrupa'da İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan menedilmesi çağrıları devam ederken, Tel Aviv yönetiminin yarışma için sunduğu ikinci şarkının da siyasi mesaj içerdiği nedeniyle reddedildiği belirtildi.

İsrail'in "Ynet" haber sitesinde yer alan ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerine dayandırılan habere göre, Avrupa Yayın Birliği (EBU) İsrail'in yarışmaya katılmak için sunduğu ikinci şarkıyı da geri çevirdi.

İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na sunduğu ikinci şarkısı da reddedildi

7 EKİM'E ATIF YAPAN İKİ ŞARKI DA REDDEDİLDİ

"Dance Forever" adlı şarkıda da İsrail'in yarışmaya sunduğu ilk şarkı "October Rain" gibi Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının 7 Ekim'deki saldırısına atıf yapıldığı belirtildi. İkinci şarkının da ilki gibi siyasi içerikli olduğu için reddedildiğinin belirtildiği haberde, iki şarkının da yarışmaya birlikte sunulduğu kaydedildi.

İSRAİL TARAFI KARAMSAR

Haberde, konuya dair bilgisi olan İsrailli kaynakların EBU ile çözüm bulma arayışlarının devam ettiği ancak olumlu bir sonuca ulaşma noktasında "karamsar" olduklarını söylediği de aktarıldı. Öte yandan, İsrail devlet televizyonu KAN'dan yapılan açıklamada, Kültür ve Spor Bakanı Miki Zohar'ın EBU'dan İsrail'in yarışmaya sunduğu ilk şarkının onaylanması talebinde bulunduğu belirtildi.

İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na sunduğu ikinci şarkısı da reddedildi

EUROVISION'DA SİYASİ MESAJ İÇEREN ŞARKILAR MEN EDİLİYOR

Eurovision Şarkı Yarışması'na daha önce siyasi mesajlar içeren şarkılarla katılmak isteyen ülkelerin men edildiği bilinirken, EBU'nun İsrail'in yarışmaya katılmayı planladığı şarkıyı incelediği ve uygunluğuna karar vereceği kaydedilmişti. Buna rağmen KAN'dan yapılan açıklamada, siyasi mesaj içeren İsrail şarkısının EBU tarafından reddedilmesi halinde şarkının değiştirilmeyeceği ve İsrail'in "yarışmaya katılamayacağı" açıklanmıştı. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "İsrail'in Eurovision'a katılması önemli, akıllı olmak da önemli, sadece haklı olmak değil." ifadelerini kullanmıştı.

AVRUPA'DA İSRAİL'İN EUROVISION'DAN MEN EDİLMESİ ÇAĞRILARI

Fransa'yı 2023 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Fas asıllı Kanadalı şarkıcı La Zarra, 10 Ocak'ta İsrail'in şarkı yarışmasından menedilmesi çağrısında bulunarak, "Maalesef bir kez daha Filistin halkına yönelik katliamla, soykırımla, Batı Şeria ve Lübnan'da saldırılarla karşı karşıyayız." ifadelerini kullanmıştı.

İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'na sunduğu ikinci şarkısı da reddedildi

İsveç'te aralarında sanatçılar ve müzik endüstrisi yetkililerinin de yer aldığı 1000 kişi 10 Ocak'ta imza toplayarak, "İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan menedilmesini" istemişti. Sanatçılar, İsrail'in katılımının engellenmemesi durumunda İsveç'in yarışmadan çekilmesini talep etmişti.

İspanya azınlık sol koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren sol görüşlü Podemos Partisi de 1 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Gazze'de sivil ayrımı gözetmeksizin yaptığı saldırılar nedeniyle İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan ihraç edilmesi talebinde bulunmuştu. İrlanda gibi bazı ülkelerde ise Eurovision Şarkı Yarışması'na İsrail'in katılımının engellenmesi için sanatçılar ve siyasetçiler çağrıda bulunuyor.

İzlanda'da da müzisyenler derneği aralıkta ulusal yayın kuruluşu RUV'un 2024 Eurovision yarışmasından çekilmesi çağrısı yapmıştı. İzlanda'nın ulusal yayın kuruluşu RUV'da yayınlanan Gallup tarafından yürütülen bir kamuoyu araştırmasına göre, İzlanda vatandaşlarının yarısı yarışmanın boykot edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Kaynak: AA / Güncel

Tel Aviv İsrail Magazin Güncel Haberler

500

Yorumlar (11)

JY:

AVRUPA AVRUPA O KOYNUNDA BESLEDIGIN HAMAS YILANI GUN GELIR SENIDE SOKAR.

0
75
yanıtYanıtla
ertunga alp:

J.Y sende az akrep değilsin zehirinde boğul

yanıt20
yanıt0
kerem can:

Sokması tecrübe ile sabit değil mi

yanıt0
yanıt3
Erkan Arslan:

en ilginci Fifa Eurovisyon Gibi Bir Cok Yarismanin Patronn israildir Adamlarin Dünya üzerindeki Söz Sahibi Olmasi Sermayenin Yüzde Yetmisi Kendi Ellerinde O Sarki Bu Sarki istenmiyorsa Demekki Bir Cok ülke Karsi Ciktigindan Yoksa Katilmayiz örnegin Türkiyede Uzun Yillar Katilmiyo Böyle Bir Durumda Hic Katilmaz AMA HER NEDENSE iSRAiLi YOK SAYAMIYORLAR Masadan Kalk Diyemiyorlar SEN BU Kanli Ellerinle Bu Yarsmaya Asla Katilamazssin Deme Cesaretleri Bile Yok

18
1
yanıtYanıtla
DODOK DODOK:

Rusya-Ukrayna savaşı çıktığı zamanda Rusya'yı ablukaya alan dünya devletleri nerede...

11
0
yanıtYanıtla
kerem can:

Tatilde

yanıt2
yanıt1
Mustafa Tukat:

Heryerden men edin şunları!

10
0
yanıtYanıtla
Yusuf GÜÇLÜ:

Çok değil bütün dünyadan dislanacaklar

8
0
yanıtYanıtla
Hek Tor:

Wonder Woman ile katılın yarışmaya leyyyynnn...

3
3
yanıtYanıtla
Kadirovic :

Devletimiz de Gazze'de yaşanan soykırımdan ötürü (özellikle bunu belirterek) katılımdan çekilmelidir.

5
0
yanıtYanıtla
Tüm 11 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title