Haberler

İkinci Yeni'nin Son Temsilcisi Şair Ülkü Tamer, Kimdir?

Abone Ol

İkinci Yeni'nin son temsilcisi ünlü şair, senarist ve oyuncu Ülkü Tamer, hayatını kaybetti. Peki şair Ülkü Tamer kimdir?

İkinci Yeni'nin en naif kalemlerinden hatta akımın son temsilcisi şair Ülkü Tamer, hayatını kaybetti.

ÜLKÜ TAMER KİMDİR?

20 Şubat 1937'de Gaziantep'te doğdu. İkinci Yeni'nin hoyrat mısralarının şairi, aktörlük de yaptı. Aynı zamanda iyi bir çevirmen olan şair, 70'in üstünde kitabı Türkçe'ye çevirdi. İlk şiiri 1954 yılında "Kaynak" dergisinde yayınlandı. 1959 yılında ilk şiir kitabı olan "Soğuk Otların Altında" çıktı. İlk evliliğini İkinci Yeni'nin ilham kaynağı, şairlerin peşinde pervane olduğu kolej aşkı Tomris Uyar'la yaptı. Tomris Uyar, Cemal Süreya'ya aşık olana kadar birlikte yaşadılar.

Türk Edebiyatı'nın en naif kalemlerinden olan Tamer, şiirle ilgilenmeyen yüzlerce insanın hayatına ya bir şarkıyla ya da bir film sahnesiyle değdi.

İkinci Yeni'nin Son Temsilcisi Şair Ülkü Tamer, Kimdir?

AHMET KAYA, ÜLKÜ TAMER ŞİİRİ BESTELEDİ, DİLLERE PELESENK OLDU

Ahmet Kaya'nın dillere pelesenk olan bu parçasını dinleyen herkes Ülkü Tamer şiiri okumuş demektir.

"Bir soğuk yel eser

Üşür ölüm bile

Anlatır akan kanı

Beyaz sesiyle"

İşte herkesin en az bir kez dinlediği bu dizeler Ülkü Tamer'e aittir.

İkinci Yeni'nin Son Temsilcisi Şair Ülkü Tamer, Kimdir?

"GÜNEŞ TOPLA BENİM İÇİN" ŞARKISININ YAZARI

Ya da yüz binlerin hep bir ağızdan söylediği, Zülfü Livaneli ile özdeşleşen "Güneş Topla Benim İçin" bir Ülkü Tamer şiiridir.

Seheryeli çık dağlara,

Güneş topla benim için.

Haber ilet dört diyara,

Güneş topla benim için.

Umutların arasından,

Kirpiklerin karasından,

Döşte bıçak yarasından,

Güneş topla benim için....

İkinci Yeni'nin Son Temsilcisi Şair Ülkü Tamer, Kimdir?

YENİ NESİL HALUK BİLGİNER'İN TİRADIYLA HATIRLAR

Belki yeni dönem gençliğe de Ülkü Tamer'i şöyle hatırlatmalı. Onur Ünlü'nün Güneş'in Oğlu filmindeki o meşhur sahneyi izlemeyen kaldıysa buyursun buradan izlesin. Çünkü Haluk Bilginer'in tiradındaki şiirin şairi de Ülkü Tamer.

-Aman, kendini asmış yüz kiloluk bir zenci,

Üstelik gece inmiş, ses gelmiyor kümesten;

Ben olsam utanırım, bu ne biçim öğrenci?

Hem dersini bilmiyor, hem de şişman herkesten.

İyi nişan alırdı kendini asan zenci,

Bira içmez ağlardı, babası değirmenci,

Sizden iyi olmasın, boşanmada birinci…

-Çok canım sıkılıyor, kuş vuralım istersen.

İkinci Yeni'nin Son Temsilcisi Şair Ülkü Tamer, Kimdir?

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Tomris Uyar Ülkü Tamer Ahmet Kaya Gaziantep Kültür Sanat Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title