TOMRİS UYAR HABERLERİ

Tomris Uyar haber, Tomris Uyar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Tomris Uyar

Tomris Uyar

Doğum Yeri İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi 15.3.1941 - 4.7.2003

Tomris Uyar Kimdir ?

15 Mart 1941 yılında İstanbul'da doğdu. Türk öykü yazarı ve çevirmen olarak adını duyuran Tomris Uyar, 1961 yılında İngiliz Kız Ortaokulu'nda, şimdiki adı Robert Kolej olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde eğitim gördü. 1963 yılında da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'ne bağlı Gazetecilik Enstitüsü'nü bitirdi.
Biyografinin devamı için tıklayın
Tomris Uyar - 8.5.2018
2. Yedi Tepe Yedi Mekan Genç Edebiyat Festivali" Başladı
Festival kapsamında, Prof. Dr. Yakup Çelik, Prof. Dr. Handan İnci, Prof. Dr. Mehmet Tekin, Doç. Dr. Dursun Ali Tokel, Doç. Dr. Mehmet Samsakçı ve Doç. Dr. Seval Şahin, Kemal Tahir, Tomris Uyar, Tarık Buğra, Nedim, Oğuz Atay ve Attila İlhan'ı anlatacak.
Tomris Uyar - 3.8.2017
Göğe Baktıran Şair, Turgut Uyar
İlk evliliğini Yezdan Şener ile yaparak 18 yaşında baba olan Uyar'ın bu evlilikten Semiramis, Şeyda ve Tunga, 1969'da yazar Tomris Uyar'la yaptığı ikinci evlilikten Turgut adlı çocukları oldu.
Tomris Uyar - 3.7.2017
Haftanın Tarihine Bakış
2003- Yazar Tomris Uyar vefat etti.
Tomris Uyar - 7.5.2017
Küçük Prens
Orijinal adı ve çevirmeni : Le Petit Prince ce / Tomris UyarPerde sayısı : 1Süresi : 50 dkYazar : Antoine de Saint-ExupéryYönetmen : İlker AtatoprakOyunun Konusu : "Uykularından uyandıramadığımız ne çok insan var" demişti Antoine de Saint- Exupery...
Tomris Uyar - 4.7.2016
Haftanın Tarihine Bakış
2003- Yazar Tomris Uyar vefat etti.
Tomris Uyar - 27.2.2016
Bir Hayat Bir Hikaye" Söyleşisi
"Yazılarımı bütün acı hadiselerin ortasında yazdım" Yazı hayatında 45 yılı geride bıraktığını vurgulayan Çokum, şöyle konuştu: "Bazı insanlar 'Yazmak istiyorum ama vaktim yok' diyor. Anlamıyorum. Ben kaç tane görevimin dışında, uykularımı feda ederek 45 yıldır yazıyorum. Ben yazarken sobalar geçer, kaloriferler söner, sırtıma karlar yağar, zamanı, mekanı unutup yazarım. Yazmak bir sevdadır aslında, bir sevda ki kurtulamıyorsunuz ondan. Belki kurtulsanız hayata uyum sağlayamayacaksınız. Sait Faik Abasıyanık demiş ya, 'Yazmasam deli olacaktım', onun gibi. Yazılarımı bütün acı hadiselerin ortasında, felaketlerin, kimi zaman ekonomik sıkıntıların ortasında yazdığım oldu." Çokum, yazmaya başladığı 1970 ve 1980 yılları arasında Türkiye'de hikayenin doruk noktasına çıktığı yorumunu yaparak, şunları aktardı: "1970'li yıllar özellikle kadın yazar yetiştirme noktasında bir rekordur. Daha eski zamanlarda daha münferit hikayecilerimiz var. Nezihe Meriç, Leyla Erbil, Sevim Burak gibi. Bu patlama ancak Firuzan'la birlikte oluyor 70-80 arasında. Tomris Uyar'la birlikte, ben de dahil, Selçuk Baran, Mübeccel İzmirli gibi bir kadın yazar potansiyeli ortaya çıkmıştır, nasıl bir ihtiyaç, nasıl bir açlıksa bir patlama yaşanmıştır.
Tomris Uyar - 16.1.2016
279 Farklı Dildeki En Özel Küçük Prens Sergisi Ankara'da
Dünya edebiyatının en önemli eserleri arasında gösterilen ve 140 milyondan fazla satan Küçük Prens kitabının 279 farklı dil ve lehçedeki çevirisi Ankara’da sergileniyor. 15 Ocak -12 Şubat tarihleri arasında Kentpark Alışveriş Merkezinde sergilenecek olan kitaplar arasında Türkçede basılmış ilk nüshalardan Kürtçe çevirilere, T9 diliyle yapılmış çevirilerden aynadan okunabilen ters yazılmış çevirilere, üç boyutlu mini çevirilerden en küçük ebatta basılmışlara kadar akla hayale gelmeyecek birbirinden ilginç onlarca Küçük Prens kitabı yer alacak. 7’den 70’e tüm zamanların en sevilen kitaplarından biri olan Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupéry’nin yazdığı Küçük Prens kitabı onlarca farklı dil ve lehçedeki çevirisi ile Ankara’da sergilenecek. Kitabın Türkiye’deki koleksiyonerleri tarafından organize edilen sergide çocuklar için de birçok etkinlik yapılacak. Küçük Prens’in neden bu kadar sevildiği hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mehmet Sobacı, kitabın 'kaybedilen çocukluğa yapılmış bir güzelleme' olduğunu söyledi. Sobacı, “Exupery’nin yeğeni daha doğrusu kız kardeşinin torunu Küçük Prens’in neden bu kadar sevildiğini şöyle açıklıyor. ‘Çünkü insana dokunuyor.’ Buna ekleyeceğim bir şey var. Küçük Prens neden bu kadar seviliyor? Çünkü tüm insanlarda ortak nokta olduğunu düşündüğümüz bir konuya parmak basıyor. Ben Küçük Prens’in kaybedilen çocukluğa bir güzelleme olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla her insanın yaşamının bir döneminde yaşadığı bir duyguya dokunduğu için Küçük Prens bu kadar seviliyor.” Küçük Prens’in sanıldığını aksine bir çocuk kitabı olmadığını aktaran Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi, sözlerini şöyle tamamladı: “Bana kalırsa 15 yaşından sonra okunması gereken bir kitap. Çünkü kitap 15 yaşından sonra demini buluyor. Küçük Prens yılda en az bir kere okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yani ‘bir kez okudum bitti’ değil. Okuyanlar her okuyuşlarında farklı tat aldıklarını fark edecekler.” Bir diğer koleksiyoner gazeteci İlyas Koç ise Küçük Prens'in Türkçe’de büyük ilgi gördüğünü aktardı. Sergi hakkında bilgi veren Koç, “Küçük Prens, dünyada en çok sevilen ve okunan kitapların başında geliyor. Bütün dünyada 140 milyondan fazla satmış bir kitap. Bizim buradaki sergimizde 279 farklı dil ve lehçede kitaplardan örnekler var. Yaklaşık bir ay kadar önce İstanbul Capitol AVM’de yaptığımız sergiyi 28 bin kişi gezdi.” dedi. Küçük Prens’in Türkçe’deki serüveninden bahseden Koç, şunları ifade etti: “Kitap ilk olarak 1943 yılında yayınlandıktan sonra Türkiye’de 1953 yılında Ahmet Muhip Dranas çevirisi ile Çocuk ve Yuva Dergisi’nde tefrika ediliyor. Aynı yıl Doğan Kardeş Yayınları tarafından kitaplaştırılıyor. Yine Hüsn-ü Tabiat Matbaası da Bedii Faik’in önsözü ve çizimleri ile eseri Türkçe’ye kazandırıyor. Kitap çok ilgi görüyor. Bilgi Yayınları Cemal Süreya ve Tomris Uyar’ın yaptığı çeviriyi Varlık Yayınları’nın baskısı takip ediyor.
Tomris Uyar - 9.7.2015
BKM'nin Yeni Dizisi Tutar mı Tutar'ın Tomris'i, Açelya Özcan
İlk bölümüyle ekranlarda "absürd mahalle komedisi" türünün önemli örneklerinden biri olduğunu kanıtlayan "Tutar mı Tutar"da Tomris; Neriman'ın (Zeynep Kankonde) tek kızı, Ayhan'ın (Cahit Gök) biricik kız kardeşidir. Üç yıldır azimle üniversite sınavına hazırlanan Tomris, boş zamanlarında mahallenin tek umudu Umut Sineması'nda çalışır. Küçüklüğünden beri abisi Ayhan'ın en yakın dostu Cemal'e (Paşhan Yılmazel) platonik olarak aşıktır. Dizideki hemen her karakterin ismini bir şairden alma ritüelini bozmayan Tomris, adını Cemal Süreya, Edip Cansever ve Turgut Uyar'ın şiirlerine de özne olmuş ulaşılmaz aşkı Tomris Uyar'dan alır.
Tomris Uyar - 29.6.2015
Haftanın Tarihine Bakış
2003- Yazar Tomris Uyar vefat etti.
Tomris Uyar - 3.4.2015
Edebiyatın Sövalyesi İstanbul Aydın Üniversitesi'nde
"Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı" na layık görülen ünlü yazar Dr. Nedim Gürsel İstanbul Aydın Üniversitesi akademisyen kadrosuna katıldı.
Tomris Uyar - 11.3.2015
Can Çocuk Bursa 13. Tüyap Kitap Fuarı'nda!
Dünyanın her yanından milyonlarca okurun başucu kitabı olan Küçük Prens yıllardır beklenen Cemal Süreya ve Tomris Uyar imzalı rakipsiz çevirisiyle Bursalı okurlar için raflarda olacak.
Tomris Uyar - 1.2.2015
Edebiyatseverler Dünya Öykü Günü'nde Buluşacak
14 Şubat Sevgililer Günü olmasının yanı sıra ‘Dünya Öykü Günü’ olarak da kutlanıyor. Birkaç yıldır bu özel günü kutlayan Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği, bu yılı da boş geçmiyor. Derneğin, Çankaya Belediyesi ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile düzenleyeceği etkinliğin bu yılki açılış bildirgesini ise yazar Murathan Mungan okuyacak. Çankaya Belediyesi, Ankara Üniversitesi ve Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği iş birliğiyle düzenlenen 14 Şubat Dünya Öykü Günü'ne sayılı günler kaldı. 14 Şubat Dünya Öykü Günü'nde, aralarında yazar Murathan Mungan, Vüs’at O. Bener, Füruzan, Haldun Taner ve Tomris Uyar’ın da bulunduğu edebiyatçıların eserleri Ankaralılarla buluşacak.
Tomris Uyar - 5.1.2015
'Küçük Prens' Çevirisiyle Can Çocuk Yayınların'nda
72 yıl önce yayımladığı Küçük Prens, okurların merakla beklediği Cemal Süreya ve Tomris Uyar çevirisiyle Can Çocuk Yayınları'ndan çıkıyor.
Tomris Uyar - 6.11.2014
Turgut Uyar'ın Çocuklarıyız Kitabı
Şairin bir biyolojik evlatları vardır, bir de kelimelerden, harflerden yapılmış çocukları. Şair ikisine de aynı gözle baksa, eşit davranmak istese bile, bölüşülmesi, bölüştürülmesi gereken bir zaman süresi vardır, sınırlı bir ömür: haksızlık nerdeyse kaçınılmazdır. Gerilimi daha da artıran bir şey daha var. Şair sadece baba değildir, çocuktur da: Kendi şiirlerinin çocuğu, kendi yazdıklarının ürünü. Çocuk büyür, değişir; her kitapla, her şiir evresiyle ortaya farklı bir "kişi" çıkar - biyolojik çocukların babalarındaki bu değişmeyi günü gününe izlemesi beklenemez, pek mümkün de değildir zaten.Turgut Uyar, Türkçe şiirin kutup yıldızlarından biri, kuşkusuz. Şiirinin, poetikasının yanı sıra elbet şahsiyetiyle, hayatıyla da merak edilen biri DervişAydın Akkoç'un, onun dört çocuğuyla, Semiramis Uyar'la, Şeyda Uyar Dikmen'le, Tunga Uyar'la ve Turgut Uyar'la yaptığı söyleşiler şairle ilgili çok şey öğrenmemizi sağlıyor. Sadece şairle ilgili değil, Tomris Uyar'la, başka edebiyatçılarla, arkadaşlarıyla ilgili Türkiye'nin (bu arada Posof'un, Terme'nin, Ankara'nın, İstanbul'un), edebiyat ortamının, gündelik hayatın "o vakitleriyle" ilgili Ve tabii baba-çocuk ilişkileriyle ilgili de çok şey öğreniyor, çok inceliklere tanık oluyoruz bu kitapla.
Tomris Uyar - 5.11.2014
Tante Rosa Kitabı
İletişim Yayınları Sevgi Soysal'ın bütün eserlerini yayımlıyor. İlk kitap Tante Rosa, Sevgi Soysal'ın ölüm yıldönümü olan 22 Kasım'ın haftasında çıktı. 1968'de yayımlandığında, çocukluğu Birinci Dünya Savaşı Almanya'sında geçmiş, Rosa adlı bir kadının hayat hikâyeciklerini içeren bu roman, edebiyat çevrelerini şaşırtmış ancak pek de anlaşılamamış. Sevgi Soysal'ı 12 Mart dönemi edebiyatı yoluyla tanıyan okura ise hiç ulaşamamış. Oysa Tante Rosa, Sevgi Soysal'ı 12 Mart döneminin simge yazarı yapanın yalnızca 12 Mart değil, Tante Rosa'da ilk filizlerini veren cesur bir kadınca duyarlılık olduğunun en güzel ispatı. Bütün Eserleri dizisinde önce kronolojik bir sırayla romanları yayımlanacak Sevgi Soysal'ın. Tante Rosa'dan sonra sırada kadın-erkek ilişkisi ve evlilik temasını işlediği romanı Yürümek var. Soysal bu romanıyla (1970) TRT Sanat Ödülleri Yarışması Başarı Ödülü'nü kazanmış. Ve yine bu romanı nedeniyle müstehcenlik gerekçesiyle yargılanmış. Daha sonra gelen Yenişehir'de Bir Öğle Vakti, özellikle Ankaralı solcuların çok sevdiği, etkilendiği bir roman. Oradaki Ali karakteri, ideal bir devrimci modelidir; bir kuşak onu örnek alarak devrimciliği öğrenir. Bir sonraki romanı Şafak ise Murat Belge'nin sözleriyle "devrimci Türkiye romanı için çok yeni ve çok önemlidir" çünkü "Sevgi Soysal'ın olayların nesnelliği ve insanların öznelliği arasında kurduğu diyalektik ilişki, Marksist bir estetiğin ürünüdür." Sevgi Soysal, kanser tedavisi için gittiği İngiltere'de "hastalık-tedavi ötesi şeyler yapmaya" çalışır. Burada yazmaya başladığı romanı Hoşgeldin Ölüm yarım kalır. İletişim Yayınları'ndan çıkacak Hoşgeldin Ölüm'ün ardına Sevgi Soysal'la aynı dönemde yaşamış ve yazmış, Attilâ İlhan, Oya Baydar, Tomris Uyar, Adalet Ağaoğlu, Ahmet Oktay ve Vüs'at Bener gibi isimlerin tanıklıkları eklenecek.
Tomris Uyar - 28.10.2013
Yapı Kredi Yayınları 32. İstanbul Kitap Fuarı'na Katılıyor
9 Kasım 2013 Cumartesi Söyleşi "Öykünün Saf İpeği Tomris Uyar/Ölümünün 10.
Tomris Uyar - 27.5.2013
Türkiye Yazarlar Sendikası 18. Genel Kurulu
1974 yılında Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Adnan Özyalçıner, Tomris Uyar, Bekir Yıldız, Leyla Erbil, Turgut Uyar, Orhon Murat Arıburnu, Adalet Ağaoğlu, Nihat Behram ve Ali Özgentürk'ün girişimiyle kurulan Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), yazarların hukuki, sosyal, kültürel, ekonomik temel hak ve özgürlüklerini korumayı amaçlamaktadır.
Tomris Uyar - 27.5.2013
Türkiye Yazarlar Sendikası Yeni Yönetimini Belirledi
1974 yılında Aziz Nesin, Yaşar Kemal, Adnan Özyalçıner, Tomris Uyar, Bekir Yıldız, Leyla Erbil, Turgut Uyar, Orhon Murat Arıburnu, Adalet Ağaoğlu, Nihat Behram ve Ali Özgentürk'ün girişimiyle kurulan Türkiye Yazarlar Sendikası, yazarların hukuki, sosyal, kültürel, ekonomik temel hak ve özgürlüklerini korumayı amaçlıyor.
Tomris Uyar - 15.5.2013
Robert Kolej'in 150 Yılı Sergisi İAE'de Açıld
Osmanlı Devleti'nin Tanzimat'la birlikte kabuğunu kırma sürecine girdiği dönemde kurulan Robert Kolej Türk edebiyatı için de önemli bir odak noktası olmuştur. 1901'de lisans derecesi alan ilk Müslüman kız olan yazar Halide Edib'in yanı sıra, Tevfik Fikret'ten Halit Ziya Uşaklıgil'e, Halikarnas Balıkçısı'ndan Faruk Nafiz Çamlıbel ile Behçet Kemal Çağlar'a, Necip Fazıl Kısakürek'ten Mina Urgan'a ve Robert Kolej'den yetişen en önemli siyaset ve devlet adamı olmasının yanında iyi bir edebiyatçı olan Bülent Ecevit'e ve günümüz yazarlarından Orhan Pamuk, Ayşe Kulin, Tomris Uyar, Pınar Kür, Yıldırım Türker'e kadar pek çok yazar Robert Kolej öğretmeni veya öğrencisi olmuştur.
Tomris Uyar - 13.3.2013
Boğaziçi Üniversitesi 150. Yıl Etkinlikleri
Boğaziçi Üniversitesi'nde 150. Yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlenecek edebiyat konulu etkinliklerde Boğaziçi-edebiyat ilişkisinin zaman içerisinde aldığı farklı haller ve Boğaziçi'nde öne çıkan edebiyat türleri gibi konular ele alınacak. Halide Edip Adıvar, Halikarnas Balıkçısı ve Tomris Uyar gibi şu an hayatta olmayan Boğaziçili yazarların ya da Defter, Akıntıya Karşı, İzlerimiz gibi eski edebiyat dergilerinin de değerlendirileceği bu toplantılarla,Boğaziçi-edebiyat ilişkisi bütün yönleriyle irdelenecek.
Tomris Uyar - 22.6.2012
'Türkiye'de Çok Az İnsan Sağduyusuyla Davranıyor'
Gerçekten sevindirmesi dışında ödüllerin çok anlamlı olduğunu düşünmüyorum Bugüne kadar kazandığı ödüllere de değinen İleri, "Dostlukların Son Günü, üçüncü hikaye kitabım… Hiçbir ödüle katılmak istemiyordum. Bu yüzden de hiçbir yer kitaplarımı yayınlamak istemiyordu, bu kitabı yayınlamadı kimse. Attila İlhan önce 'Dosyayı gönder bakalım' dedi. Sonra da "Bunu basacağız ama Bilgi Yayınevi'nin sahibi Ahmet Küflü, 'Ödüllere katılırsa basarız.' diyor' dedi ve ekledi 'Bana sorarsan bence de katıl'. 'Katılayım sonra ne olacak?' dedim, 'Olur bir şeyler' dedi. Bilgi Yayınevi o yıllarda Türkiye'nin çok önemli yayınevlerinden biriydi. Ödüle aday olanlar arasında Oğuz Atay'ın Tehlikeli Oyunlar'ı, Tomris Uyar filan var.
Tomris Uyar - 16.5.2012
Füruzan Önemli Olan Zamanın Sınavını Verebilmektir
Bütün mesele iş ciddiye binince anlaşılır. İşin ciddiye binmesi, zamanın içinden geçip sağlam yönlerini tanımaktır. Rus edebiyatı hep Dostoyevski ile öne çıkar ama büyük bir edebiyattır, bir o kadar da büyülüdür. Bizim edebiyatımız da çok önemlidir. Yeni arkadaşlarımız, yazdıkları şeylerle hesaplaşmalarında adlarını öne çıkarmaktansa içeriğe önem vermeliler. Bugün iyi edebiyat metinleri gittikçe azalıyor." Zamanla olan ilişkimizi tartışmalıyız Ömer Türkeş, şimdiki dönemi "görünürlük çağı" olarak nitelendirirken, Füruzan da iletişimin bu kadar hızlı ve çabuk tüketildiği bir dönemde zamanla olan ilişkinin tartışılması gerektiğini söyledi: "Edebiyat ve diğer tüm sanat disiplinlerine bakınca bundan ne kadar pay aldığını görüyorum. Yazı sanatlarına gelince; internet üzerinden bilgilenmek beni çok düşündürüyor. Bilgisayar kullanmıyorum. Beni ilgilendiren, bir noktaya bastığınızda aradığınız şeyin karşınıza geldiği anda, kafanızda hangi birikimin olduğu. Yani alelacele başvurduğunuz bilgiyi alıp hangi boyutta kullanacaksınız? Bilgi çağının bu kadar alaminüt bir şekilde olması tartışılır." Bugün dünya çok ihtiyar; yalnızca parasını sayıyor Öykülerinin ilk yayımlandığı döneminden söz edildiğinde, sinemaya çok düşkün olduğunu vurgulayan yazar, Cemal Süreya ve Tomris Uyar'ın yanına her gittiğinde en son gördüğü filmi anlattığını söyleyerek, Süreya'nın kendisine öykü yazmayı önerdiğini belirtti: "Ben bir şeyler yazıp bir yere götürebileceğimi hiç düşünmemiştim.
Tomris Uyar - 23.3.2012
Ubor Metenga'nın Mart konuğu Tomris Uyar!
Edebiyatseverlerin merakla beklediği buluşmalarının bu ayki randevusu, 27 Mart Salı günü İKSV Salon'da.
Tomris Uyar - 7.1.2012
Aydoğan, KMÜ Öğrencileriyle Buluştu
Mustafa Aydoğan, "Bu programın adı 'Geleceğin Yazarları Yetişiyor'. Bu çok iddialı bir söylem ve açıkçası bu ifade beni korkutuyor. Haddimi aştığımı hissediyorum çünkü şimdi bir Arthur Rimbaud karşısında oturuyor olabilirim. Ben şimdi geleceğin Sezai Karakoç'unun, geleceğin Necip Fazıl'ının, geleceğin Nazım Hikmet'inin, geleceğin Tomris Uyar'ının karşısında oturuyorum hissine kapılıyorum.
Tomris Uyar - 31.10.2011
YKY Yeni Kitaplar
kitap-lık'ın yeni sayısında Tomris Uyar, dergisayfalarında kalmış bir öyküsüyle; Mustafa Ziyalan, Sevgi Ünal, İsmail HakkıŞiriner ve Hâle Seval yazılarıyla; İzzet Göldeli ve Ahmet Sait Akçaygünlükleriyle; Pelin Buzluk, İsmail Pelit, Deniz Kıral, Kerem Aslan, TürkerAyyıldız öyküleriyle; Yücel Kayıran, Ahmet Hamit Yıldız, Bünyamin K.
Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Tomris Uyar Haberleri | Tomris Uyar Kimdir - Haberler - Tomris Uyar haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Tomris Uyar kimdir, hayatı ve biyografisi. Robert Koleji öğrencilerinden müze ziyareti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 18.9.2020 17:57:20. #1.15#
title