Haberler

Hdp'li Atalan: Teknik Bir Arıza Oluşmuşsa Silahın Tetiğine Basılmadan Ateşleme Nasıl Gerçekleşti ?

Mardin'in Nusaybin ilçesinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 59 yaşındaki Dilşa Ak'ın vurulması olayını Meclis'e taşıyan HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, konu ile ilgili yanıtlaması istemiyle İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sorular yöneltti.

Mardin'in Nusaybin ilçesinde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitiren 59 yaşındaki Dilşa Ak'ın vurulması olayını Meclis'e taşıyan HDP Mardin Milletvekili Ali Atalan, konu ile ilgili yanıtlaması istemiyle İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya sorular yöneltti. Atalan soru önergesinde, "Zırhlı araçta teknik bir arıza oluşmuşsa dahi araç içindeki sistem, Ak'ı nasıl hedef seçmiştir ve silahın tetiğine basılmadan ateşleme nasıl gerçekleşmiştir?" dedi.

HDP Mardin Milletvekili Ala Atalan, Mardin'in Nusaybin ilçesinde 19 Şubat'ta Abdulkadir Paşa Mahallesi Seyitler Camii bitişiğinde bulunan ablasını ziyarete giden Dilşa Ak'ın, polise ait zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldüğü, yanında bulunan 10 yaşındaki kızı S.A.'nın da yaralandığını belirterek, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemliyle soru önergesi verdi. Olayın Mardin Valiliği'nin açıklaması ile teyit edildiğini belirten HDP'li Atalan'ın Bakan Ala'nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

"-Sekiz çocuk annesi Ak ve 10 yaşındaki kızının alenen sivil yurttaş oldukları bilinmesine rağmen hangi gerekçeyle üzerlerine ateş açılmıştır?

-Güvenlik güçlerinin emir almadan sivillere, evlere ve iş yerlerine hedef gözeterek ateş etme insiyatifi var mıdır?

-Zırhlı araçlarda bulunan kameralı sistem nasıl çalışmaktadır? Söz konusu sistemin kendi kendine hedef seçme, hedefe kilitlenme ve ateş etme ihtimali var mıdır?

-Mardin Valiliği'nin 21.02.2016 tarihli açıklamasına esasen, zırhlı araçta teknik bir arıza oluşmuşsa dahi araç içindeki sistem, Ak'ı nasıl hedef seçmiştir ve silahın tetiğine basılmadan ateşleme nasıl gerçekleşmiştir?

-Ak'ın yaşamını yitirmesine ve küçük kızının yaralanmasına sebep olan güvenlik güçleri hakkında idari ve hukuki bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

-Fiili ve resmi ablukalarda kullanılan zırhlı araçların namlularının sivillere, ev ve iş yerlerine doğrultulmuş şekilde tutulması, sivil can kaybının artmasına sebep değil midir? Bu riskin ortadan kalkması için zırhlı araçların sivil yaşam alanlarından çıkarılması yönünde çalışmanız var mıdır?

-Kasım 2015'ten bugüne kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilen il, ilçe, köy ve mahallelerde kaç sivil yurttaş öldürülmüş, kaç yurttaş yaralanmıştır? Yaralanan yurttaşlardan kaçının vücudunda kalıcı hasar meydana gelmiştir?"

MARDİN VALİLİĞİ: TEKNİK ARIZADAN DOLAYI SİLAH MEKANİZMASI ATEŞ ALDI

Mardin Valiliği konu ile ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada, "Nusaybin İlçemizde bulunan DSİ Kapama Bölgesi'nde 19/02/2016 Cuma günü güvenlik tedbiri görevini icra eden bir zırhlı aracımızda oluşan teknik bir arızadan dolayı ateşleme mekanizması harekete geçmiş, olay sonucunda bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş, bir vatandaşımız da yaralanmıştır. Yaralı vatandaşımızın tedavisi halen devam etmektedir. Bu müessir olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralı vatandaşımıza acil şifalar diliyoruz. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmış olup sonucu ile ilgili kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir" demişti. - Diyarbakır

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ali Atalan Efkan Ala Nusaybin Mardin Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title