Haberler

Hakkari'den Çin'e Kurşun ve Çinko Madeni İhraç Edilecek

Güncelleme:

Vali Necmettin Kalkan, Hakkari'de üretilen çinko ve kurşun ülkemizin milli serveti olduğunu söyledi.

Vali Necmettin Kalkan, "Burada üretilen çinko ve kurşun ülkemizin milli serveti. Yatırımcılara katkıda bulunarak bu ürünleri mamul haline getirip piyasayı amaçlıyoruz" dedi.

Hakkari-Çukurca karayolundaki dağlık bölgede yer altından çıkarılarak Çin'e ihraç edilecek olan madenlerin işlendiği Meskan Ölmez Madencilik Tesisini ziyaret eden Vali Kalkan, iş adamı İsmet Ölmez'den bilgi aldı.

Vali Kalkan, ziyaret sonrasında AA muhabirine , iş adamı Ölmez'in kendi imkanlarıyla büyük bir iş başardığını belirterek, bu yöredeki insanlara imkan tanınması ve önünün açılması gerektiğini söyledi.

İmkan sağlandığında yöre insanının kendi aşını ve ekmeğini bulabilecek düzeyde olduğunu ifade eden Kalkan, şöyle konuştu:

"İş adamımız kurduğu tesislerde 200 kişi çalıştırıyor. Bu Hakkari için çok önemli bir rakam. Burada üretilen çinko ve kurşun ülkemizin milli serveti. Yatırımcılara katkıda bulunarak bu ürünleri mamul haline getirip piyasayı amaçlıyoruz. Yatırımcımız enerji konusunda sıkıntı yaşıyor. Hakkari'de elektrikten kaynaklanan bazı sıkıntılar var. Ama bu tür tesislerin belki kendi enerjisini kendisinin üretmesinde fayda var. Bu konuda da yatırımcımıza yardımcı olarak önünü açmamız lazım. Enerji ve külçe üretimi konusunda DAKA'dan yardımcı olmaya çalışacağız. Allah bu tür yatırımcılarımızın sayısını artırsın."

İş adamı İsmet Ölmez ise yeni kurdukları flotasyon tesisin test aşamasında olduğunu ve şu anda tesiste sadece kurşun madenini ayırt edebildiklerini belirterek, henüz çinko madenini ayırt edecek hatlarının olmadığını bildirdi.

Türkiye sanayisinde 370 ile 380 bin ton civarında çinko külçe tüketildiğini kaydeden Ölmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunun tamamını dışarıdan ithal ediyoruz. Türkiye'den 150 ile 200 dolara sattığımız çinkonun ham maddesi işlenerek, bize 2 bin 200 dolara geri dönüyor. Devlet bize gereken desteği sağlarsa, bu para ülkemizde kalacak. Başlatılan barış süreciyle beraber dengeler biraz daha oturursa, devletin ve buraya gelecek yatırımcıların da bakış açısı farklı olur. Bunun da bölgemize ekonomik olarak yansıyacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultudadır. Daha önce bölgede yaşanan olaylardan dolayı buraya deneyimli mühendisler getiremiyorduk. Bu iş makinesiyle başladık. Ancak şu anda çok sayıda iş makinemiz var. Güvenlik güçlerimiz de yabancıları çalıştırmada ve kullandığımız dinamitlerin gelmesinde yardımcı oldu. Flotasyon tesisi kurduk. Şimdi de külçe üretmeyi amaçlıyoruz. Bu yörede yaşayarak, insanlara istihdam sağlamak istedik. Batıya yatırım yapmaktansa yöredeki insanlara bu imkanı sağladım. Şimdi maden ocağı ve tesislerimizde 200 kişiyi istihdam ediyoruz."

Yaklaşık 7 milyon dolara kurdukları tesiste elektrik gideri konusunda sıkıntı yaşadıklarını bildiren Ölmez, devletin üretimi veya enerji kullanımında kendilerine destek sunması gerektiğini dile getirerek, başka ülkelerde bu tür hizmeti sunanlara devletin yüzde 80 oranında elektrik desteği verdiğini ifade etti.

Kaynak: AA / Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Necmettin Kalkan İsmet Ölmez Hakkari Politika Güncel Haberler

Soylu: Türkler zorlukla ve olağanüstü şartlarla büyür, bizim şifremiz ve kodumuz budur

Soylu: Türkler zorlukla ve olağanüstü şartlarla büyür, bizim şifremiz ve kodumuz budur

Şanlıurfa'da protokol krizi! YRP'li Belediye Başkanı Gülpınar'dan Bakan Kurum'a sert sözler

Şanlıurfa'da protokol krizi! YRP'li Belediye Başkanı Gülpınar'dan Bakan Kurum'a sert sözler

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title