Haberler

DEM Partililerden Hakkari Belediyesine kayyum kararına tepki! Milletvekilleri ve belediye başkanları kente akın etti

Güncelleme:

Hakkari'de Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınıp, yerine kayyım atanmasına tepki gösteren partililerin protestoları gece yarısına kadar sürdü. Çok sayıda DEM Partili milletvekili ve belediye başkanı kente gelirken 12 ilde olası protestoları önlemek amacıyla eylem, etkinlik, yürüyüş ile açık hava toplantılarına yasak getirildi.

31 Mart Yerel Seçimleri'nde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM) belediye başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış, 3 Haziran akşamı Van'da gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Akış'ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik, Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi. Kente çok sayıda DEM Partili belediye başkanı ve milletvekili gelerek belediye binası önünde yürüyüş ve basın açıklaması yapmak istedi.

DEM PARTİLİLER HAKKARİ'YE AKIN ETTİ

Hakkari'ye gelenler arasında DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar, Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı M. Rüştü Tiryaki, Van milletvekilleri Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Zülküf Uçar, Muş Milletvekili Sümeyye Boz, Şırnak milletvekilleri Nevruz Uysal Aslan, M. Zeki İrmez, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Abdullah Zeydan, Neslihan Şedal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Serra Bucak, Doğan Hatun, Mardin Belediye Eş Başkanı Devrim Demir yer aldı.

YÜRÜYÜŞ VE BASIN AÇIKLAMASINA İZİN VERİLMEDİ

Çok sayıda DEM Partili, belediye binası önünde yürüyüş ve basın açıklaması yapmak istedi. Ancak devreye giren polis ekipleri buna müsaade etmedi. Uzun süre DEM Parti il binası önünde polis ekiplerince bekletilen DEM Partili milletvekilleri, daha sonra yapılan müzakere sonucu çarşı merkezinde yürümelerine izin verildi.

GEÇ SAATLERE KADAR OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Altay Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen DEM partililere, polis izin vermedi. Bunun üzerine partililer gece geç saatlere kadar oturma eylemi yaptı. Polis, kent merkezinde geniş güvenlik önlemi alırken, belediye binasının bulunduğu sokağın giriş ve çıkışları bariyerlerle kapatıldı.

12 KENTTE YÜRÜYÜŞ VE GÖSTERİ YASAĞI

3 kentte düzenlenen eylemlerde kalabalığa polis müdahale etti. 14 kişi gözaltına alındı. 2 polis yaralandı. 12 ilin valiliği gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları gibi etkinliklerin geçici süreyle yasaklandığını duyurdu. Yasakların getirildiği iller ise Iğdır, Tunceli, Muş, Ağrı, Şırnak, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis, Van, Diyarbakır, Hakkari oldu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mehmet Sıddık Akış Milletvekili DEM Parti Hakkari Kayyum Politika Güncel Haberler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

ÖSYM'den emsal niteliğinde karar! Mağduriyet yaşayan öğrenciler tekrar sınava girecek

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Bakmadan Geçme

İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? 2 ve 4 yıllık bölümler neler? 2 yıllık ve 4 yıllık üniversite arasındaki farklar neler? 2 yıllık bölümler TYT puanıyla mı alıyor? Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu?
Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

500

Yorumlar (25)

Enver Soran:

Örgüt militanları toplanmış yine

392
117
yanıtYanıtla
haksız mıyım:

hepsini süreceksin ülkeden. hepppsini

yanıt280
yanıt87
Kurt Savaş:

chp de desteğe gider. Kadro tamam olur.

263
92
yanıtYanıtla
Umut Yağcı:

Eksık kalır mı hiç

yanıt176
yanıt77
Ali Tokgöz:

gidiyor zaten.Geç kalırlarmı.

yanıt122
yanıt59
MÜCAHİT KELEŞ:

geldiler merak etme hepsi burda kol kola yürüyüş yapıyorlar.Atamin kurduğu Parti'nin ne hale düştüğünü görünce yikiliyorum..

yanıt9
yanıt6
Murat Celik:

devletimize ve Sayın cumhurbaşkanımıza güveniyoruz Allah başımızdan eksik etmesin

189
118
yanıtYanıtla
Murat Celik:

Aslında hepsi haklardayken topu temizlik şart

yanıt42
yanıt25
SEMİH YILDIZ:

BU İŞİN NET ÇÖZÜMÜ. BU BÖLGEDE BİRDAHA SEÇİM YAPMAYACAKSIN, DEVLET TARAFINDAN YÖNETİCİ ATAYACAKSIN. HER SEÇİMDE BÖLÜCÜLERE OY VERİYORLAR, SANDIKLA İŞLERİ YOK. HALK SEÇMEYİ BECEREMİYOR, SİYASETİ DEĞİL MİLİTANLIĞA OY VERİYORLAR. HERKES İSTEDİĞİNE OY ATABİLİR FAKAT TERORİSTE DEĞİL. YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE.

150
75
yanıtYanıtla
Halo Dayı:

size bu ülkede nefes yok hainler

126
61
yanıtYanıtla
Tüm 25 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title