Haberler

Deniz Feneri Müzesi kurulacak

Güncelleme:

Yalova'nın Altınova ilçesi Belediye Başkanı Metin Oral, restorasyonu süren deniz fenerini, müze halinde düzenleyerek turizme kazandıracaklarını bildirdi.

Yalova'nın Altınova ilçesi Belediye Başkanı Metin Oral, restorasyonu süren deniz fenerini, müze halinde düzenleyerek turizme kazandıracaklarını bildirdi.

Oral, belediyede düzenlenen "Altınova İlçesi Arkeoloji Çalışmaları Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ilgili kurumların destekleriyle Altınova'yı müzeler kenti haline getirmek istediklerini söyledi.

Hersek bölgesinde deniz fenerinin restorasyonunun sürdüğünü belirten Oral, "İnşallah orayı ülkemizde nadir deniz feneri müzelerinden biri haline getireceğiz." dedi.

Oral, Hersek'te bulunan kuş gözlem noktası ve doğa eğitim merkezinde bir alanda kuş müzesi projesini sürdürdüklerini, Hersek Hamamı'nın olduğu alanı restore edip Hersekzade Ahmet Paşa ve hamam ile ilgili bir müze yapmak istediklerini anlattı.

Kent müzesi için de hazırlık yaptıklarını, ayrıca ilçeye arkeoloji müzesi kazandırmak istediklerini dile getiren Oral, "Burada atalarımızın ne kadar büyük bir medeniyete sahip olduğunu da kanıtlamaya çalışıyoruz. İnşallah bunları yavaş yavaş belge, bilgi ve eserlerle ortaya çıkaracağız." diye konuştu.

Yalova Müze Müdürü Ali Sinan Özbey ise üniversitelerle güzel çalışmalara imza attıklarını anımsatarak, bir süre önce rastlantı sonucu bulunan Kaytazdere Sarnıcı hakkında bilgiler verdi.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr, Selçuk Seçkin de 2018-2020 yıllarında yürütülen "Yalova-Altınova Yüzey Araştırmaları" ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde devam eden Çobankale kazısıyla ilgili çalışmaları aktardı.

Sempozyum, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Serkan Gündüz'ün, Marmara Denizi'nin Altınova kıyılarında hayata geçirilen "Yalova Kıyıları Antik Liman ve Su Altı Yüzey Araştırmaları Projesi" kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili sunumuyla devam etti.

Harran Üniversitesi Fen Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Cennet Pişkin Ayvazoğlu, Leicester Üniversitesi Araştırma Görevlisi Işıl Akalan Gündüz, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeofizik Bölümü Dr. Öğretim. Üyesi Fethi Ahmet Yüksel ve Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Filiz İnanan'ın sunumlarıyla etkinlik tamamlandı.

Programa, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Müze Kazıları Şube Müdürü Köksal Özköklü, kurum müdürleri ve akademisyenler katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Metin Oral Arkeoloji Yalova Haberler

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit tuttu

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit tuttu

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

Rus moto vlogger Tatyana Ozolina, Muğla'da geçirdiği kazada hayatını kaybetti

Rus moto vlogger Tatyana Ozolina, Muğla'da geçirdiği kazada hayatını kaybetti

Bakmadan Geçme

Devlet Bahçeli Sinan Ateş davası hakkında ne dedi? Devlet Bahçeli son açıklama! Prens 3. sezon ne zaman? Prens nerede yayınlanıyor? Prens 3. sezon ne zaman yayınlanacak? Stefan Savic kimdir, kaç yaşında ve nereli? Trabzonspor'a Stefan Savic transfer olacak mı? Stefan Savic hangi takımlarda oynadı? Rams Başakşehir- La Fiorita maçı ne zaman? Başakşehir- La Fiorita maçı saat kaçta, hangi kanalda? HPV aşısı sağlık ocağında yapılıyor mu? Sağlık ocağında HPV aşısı olunur mu? HPV aşısı ücretsiz mi? HPV aşısı nerelerde, kimlere ücretsiz? Faiz sabit kalırsa altın ne olur? Faiz sabit kalırsa altın düşer mi? Faiz sabit kalırsa dolar, euro artar mı? MB döviz kuru! Temmuz ayı faiz kararı ne oldu? MERKEZ BANKASI TEMMUZ AYI FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ? Merkez Bankası faiz oranı geçen aydan farklı mı? Temmuz ayı faiz oranı sabit mi kaldı? MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! Temmuz ayı faiz oranı sabit mi? MB faizi arttırdı mı? Baraj doluluk oranı 23 Temmuz | Baraj doluluk seviyesi nedir? İSKİ baraj doluluk oranı yüzde kaç? MASTERCHEF AŞURE TARİFİ l Masterchef aşure tarifi nedir? Aşure tarifi nasıl yapılır? Akın Akınözü annesi kim? Akın Akınözü annesi Özlem Akınözü kimdir? Akın Akınözü annesi kaç yaşında, neden vefat etti? Ferhat Gündoğdu kimdir? TFF Hakem Kurulu Başkanı kim oldu? Ferhat Gündoğdu kaç yaşında, nereli? Lugano-Fenerbahçe maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda? Lugano-Fenerbahçe maçı şifresiz mi?
Olimpiyatlara günler kala skandal olay! Turist kadın kebapçıda toplu tecavüze uğradı, ülke alarmda

Olimpiyatlara günler kala skandal olay! Turist kadın kebapçıda toplu tecavüze uğradı, ülke alarmda

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title