Van, 3.8 ve 4.1 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Van, 3.8 ve 4.1 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı

Haberler.com - Abdullah Karlıdağ - Güncel
 - Güncelleme:

Akdeniz'de peş peşe meydana gelen depremlerin ardından Van'ın Tuşba ilçesinde de 3.8 ve 4,1 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Deprem, kentin birçok yerinde hissedilirken, sarsıntının ardından insanlar evlerinden dışarıya çıktı.

Van ve ilçeleri, 6 dakika arayla meydana gelen 3.8 ve 4.1 büyüklüğündeki depremle sallandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) alınan bilgiye göre saat 17.59'da merkez üssü Van'ın Tuşba ilçesinde 3.8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Zeminden 7 kilometre derinlikte meydana gelen deprem, Van merkez ve ilçelerinden de hissedildi. Bu depremden 6 dakika sonra saat 18.05'te yine Tuşba merkezli 4.1 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Bu depremin derinliği de 7.02 kilometre olarak açıklandı.

Van ve ilçelerinde art arda hissedilen depremler kısa süreli endişeye neden oldu. Vatandaşları tedirgin eden depremlerin ilk belirlemelere göre herhangi bir yıkıma yol açmadığı belirtildi.

Van, 3.8 ve 4.1 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, AA muhabirine, saat 18.00 sıralarında, 3,8 ve 4,1 büyüklüğünde depremlerin yaşandığını söyledi. Ekiplerin bölgede tarama çalışmalarına başladığını aktaran Bilmez, şunları kaydetti:

"Tuşba ilçesine bağlı Mollakasım Mahallesi bölgesinde peş peşe 2 deprem meydana geldi. Aldığımız ilk bilgilerde herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Arama tarama çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlarımız panik olmasın, Valilik ve AFAD'ın açıklamalarına göre hareket etsin. Şu an için panik olacak bir durum yok."

Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise Tuşba merkezli ilk depremi 3.8, ikinci depremi ise 4.3 olarak açıkladı. Her iki depremin derinliğini de 5.0 kilometre olarak duyurdu.

Van, 3.8 ve 4,1 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı

Van, 3.8 ve 4,1 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı

Van, 3.8 ve 4.1 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı

Abdullah Karlıdağ
Haberler.com Haberler.com - Güncel

Deprem Van Güncel Haberler

title