Haberler

Figen Yüksekdağ, Kobani Davası'nda 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Güncelleme:

6-8 Ekim 2014'te çıkan sokak eylemlerine ilişkin davada eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, toplam 30 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Kamuoyunda "Kobani" veya "6-8 Ekim olayları" olarak bilinen, 2014 yılında yaşanan protesto ve şiddet olaylarıyla ilgili aralarında terör örgütü PKK elebaşılarının yanı sıra eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 108 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

YÜKSEKDAĞ'A BİRÇOK SUÇTAN CEZA

Buna göre; eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında "Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken ceza 19 yıla düşürüldü. Yüksekdağ'ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Yüksekdağ, 'Tahrik' suçunu basın yoluyla işlediği gerekçesiyle 4 yıl 6 ay, 'Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılma' sebebiyle 2 yıl ve 'Terör örgütü propagandası'ndan da 1 yıl 6 ay ceza aldı.

EN YÜKSEK CEZAYI ALAN İKİNCİ İSİM OLDU

Figen Yüksekdağ'a Mehmet Tunç'un cenazesinde yaptığı bir başka konuşma sebebiyle 1 yıl 6 ay, seçim yasaklarına aykırı hareket etmekten 3 ay ceza verilirken, Van'da yaptığı bir konuşmadan dolayı da 1 yıl 6 ay ceza verildi. Böylece Yüksekdağ, toplam 30 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Yüksekdağ, Demirtaş'tan sonra en yüksek cezayı alan ikinci isim oldu.

NE OLMUŞTU?

6-8 Ekim 2014'te, terör örgütü PKK yandaşları 35 ilde saldırı düzenlemiş, HDP'nin çağrısıyla alevlenen şiddet olaylarında 37 kişi yaşamını yitirmişti. Olaylar sonrasında 108 sanık için iddianame hazırlandı ve açılan davada 83 duruşma görüldü. 14 Nisan 2023'de açıklanan esas hakkındaki mütalaada, 36 sanığın Yasin Börü'nün de aralarında olduğu 6 kişinin öldürülmesi ve "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçlarından 7'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Savcı mütalaasında firari 72 sanığın dosyasının da ayrılmasını istemişti. Devam eden davada bugün karar açıklandı.

Olgun Kızıltepe
Haberler.com - Güncel

Halkların Demokratik Partisi Selahattin Demirtaş Figen Yüksekdağ Kobani Davası Kobani Güncel Haberler

Bir bomba hizmet daha! Kaza tespit tutanakları artık e-Devlet'ten oluşturulacak

Bir bomba hizmet daha! Kaza tespit tutanakları artık e-Devlet'ten oluşturulacak

AK Parti'de bir istifa daha! Rize'nin ardından Adıyaman il başkanı da görevinden affını istedi

AK Parti'de bir istifa daha! Rize'nin ardından Adıyaman il başkanı da görevinden affını istedi

Şüpheli ölümün arkasından yasak aşk çıktı! Yengesiyle birlikte abisine fare zehri vermişler

Şüpheli ölümün arkasından yasak aşk çıktı! Yengesiyle birlikte abisine fare zehri vermişler

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

500

Yorumlar (68)

JY:

YAZIKLAR OLSUN ÜLKEDE ADALET BİTMİŞ YAŞANMAZ ARTIK BU ÜLKEDE.

127
1243
yanıtYanıtla
Doğru Söz:

Ya sev ya terk et

yanıt901
yanıt100
muhammet demirkapı:

Suriye'de sana göre bir yer var.

yanıt634
yanıt58
JY:

BAŞINI DİK TUT SAYIN FİGEN HANIM SEN KALPLERİMİZİN KAHRAMANISIN. SADECE KÜRT KARDEŞLERİMİZİN DEĞİL TÜRKİYE'DE HAK HUKUK ADALET DEMOKRASİ İNSAN HAKLARI İSTEYEN HERKESİN KAHRAMANISIN.

yanıt84
yanıt1202
Mustafa Yörükoglu:

Yaşama hacım.Sınırların dışındaki özgür dünya seni bekliyor.Yollan hadi.

yanıt457
yanıt39
girilmez:

JY ben dik tutuyorum gel

yanıt697
yanıt39
dikduran adam:

JY: ben bi kürdüm ne ara senin gibi bir yahudiyle kardeş olduk

yanıt435
yanıt30
Genco:

JY, Kürt kardeşlerimizi buna alet etme. Kürtlerin kardeşi veya kahramanı olsaydı, Kürtler için yapacağı en büyük kahramanlık, Kürtleri evlatlarına kavuşturması olurdu.. Hak ve adalete gelince, ilahi adalet asla şaşmaz ve mutlaka herkes için tecelli eder. Kabul etsen de etmesen de hiçbir vebal ortada kalmaz ve gelir zalimi bulur. İster bu alemde ister diğer alemde hiç kimsenin hakkı kimsede kalmayacaktır çünkü bu Allah’ın değişmez kanunudur..

yanıt351
yanıt18
YalancıSavar:

o zaman bas git. hadeee

yanıt155
yanıt15
Vatansever:

Ohhhh ne güzel olmuş..az bile

yanıt56
yanıt8
Tüm 68 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title