Haberler

Eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Mesic: Kosova sorunu öncelikle Sırbistan'da

Abone Ol

Eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesic, Kosova sorununun öncelikle Sırbistan'da olduğunu belirtti. Mesic ve Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Makedonya Enerji Forumu'ndaki panele katıldı. Mesic, küçük ülkelerin birlikte çalışarak büyük oyuncularla işbirliği yapmaları gerektiğine işaret etti. Pendarovski ise bölge ülkeleri arasında daha yakın işbirliği ihtiyacına vurgu yaptı ve AB'nin Batı Balkan entegrasyonu üzerine ilgisinin düştüğünü söyledi.

Eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesic, konu Kosova olduğunda, sorunun her şeyden önce Sırbistan'da olduğunu söyledi.

Mesic ve Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, başkent Üsküp'te düzenlenen Makedonya Enerji Forumu'ndaki panele katıldı.

Mesic panelde yaptığı konuşmada, dünyanın, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından çok değiştiğini ve çok taraflı, hegemonyanın olmadığı bir yere dönüştüğünü belirterek, bu yüzden küçük ülkelerin de aralarında işbirliği yapmaları ve birlikte "büyük oyuncularla" işbirliğine yönelmeleri gerektiğine işaret etti.

Balkan ülkelerinin ortak çıkarları bulunduğunu, eski Yugoslavya'nın dağılmasından sonra bu devletlerin bağımsızlıklarının anlaşılması ve kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen Mesic, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazıları hala şunu anlamıyor. Konu Kosova olduğunda sorun her şeyden önce Sırbistan'dadır. Geçmişe yönelmiş dikiz aynası politikası yürütürseniz işler çok zor olur. ve biz metrekareye çok tarih düşen bir durumdayız. Sadece geriye bakmamız bizi engelliyor, bu yüzden Kosova'ya yönelik bu politika tamamen kayıp bir politikadır. Eğer bir kimse Kosova'nın savaşla dönebileceğini düşünüyorsa, o insan kayıp biridir. Kosova'nın askeri bir şekilde dönebileceğini düşünen ve kendini siyasette bulan kişi kayıp biridir. Olamaz, böyle bir ihtimal yoktur."

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski de enerji konularının her zaman birer zorluk olduğunu ancak Ukrayna savaşıyla yoğunlaştığını dile getirdi.

Bölge ülkeleri arasında daha yakın işbirliği ihtiyacına vurgu yapan Pendarovski, "Dünyadaki herhangi bir engel, sorun veya zorluk karşısında Batı Balkan ülkeleri, başta Avrupa Birliği (AB) olmak üzere daha geniş kuruluşlara üye olmalıdır. Çünkü bağımsız bir şekilde, sadece kendi iç kaynaklarıyla bu tür sorunları çözemezler." diye konuştu.

Ülkesinin Avrupa entegrasyonu süreci hakkında konuşan Pendarovski, Ukrayna savaşı öncesi AB'nin Batı Balkanların entegrasyonu üzerine ilgisini kaybettiğini, şimdilerde ise başta Kuzey Makedonya olmak üzere bölgede AB üyeliğine olan desteğin düşüşte olduğunu sözlerine ekledi.???????

Kaynak: AA / Güncel

Hırvatistan Sırbistan Kosova Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Dolmabahçe Sarayı hangi günler açık? Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti ne kadar? Motorine indirim var mı? Motorine indirim gelecek mi, ne kadar gelecek? 6 Aralık güncel Motorin ve akaryakıt fiyatları! KABİNE TOPLANTISI'NDA ALINAN KARARLAR SON DAKİKA! Asgari ücret zammı belli oldu mu, ne kadar olacak? Topkapı Sarayı nerede, hangi günler açık? Topkapı Sarayı bölümleri neler? Benzine indirim var mı? Benzine indirim gelecek mi, ne kadar gelecek? 6 Aralık güncel benzin ve akaryakıt fiyatları! İstanbul Arkeoloji Müzesi nerede? Arkeoloji Müzesi giriş ücreti ne kadar? İbrahim Kaboğlu kimdir? Halk Tv konuğu İbrahim Kaboğlu kaç yaşında, nereli? İbrahim Kaboğlu biyografisi! Kolesterol nedir, nasıl düşürülür? Kolesterol yüksekliği neden olur? Yılmaz Morgül kimdir? 2. Sayfa konuğu Yılmaz Morgül kaç yaşında, nereli? Yılmaz Morgül biyografisi! Pnömoni virüsü nedir, belirtileri neler? Pnömoni virüsü hangi ülkelerde var? Göz kuruluğu neden olur? Göz kuruluğu belirtileri neler? Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Yalı Çapkını 49. bölüm fragmanı izle! Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı izle! Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 6 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Geniz akıntısı neden olur? Geniz akıntısı nasıl geçer? ASGARİ ÜCRET 2024 NE ZAMAN AÇIKLANACAK? Asgari ücret 2024 ilk toplantı ne zaman? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanıyor?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title