Erbil ve Bağdat Uzlaştı - Haberler
Haberi Paylaş

Erbil ve Bağdat Uzlaştı

AA - Güncel
 - Güncelleme:
Erbil ve Bağdat Uzlaştı

Peşmerge ile Dicle Operasyon Güçleri'nin eski mevzilerine dönmeleri konusunda anlaşma sağlandı.

Erbil ve Bağdat yönetimleri arasında Bağdat'ta yapılan müzakereler sonunda Peşmerge ile Dicle Operasyon Güçleri'nin eski mevzilerine dönmeleri konusunda prensipte anlaşma sağlandığı bildirildi.

Peşmerge Bakanlığı Basın Bilgilendirme Merkezi Müdürü Halgurd Hikmet Mala Ali, yaptığı açıklamada, Bağdat'taki toplantıda, heyetlerin, "Gerilime son verilip sukunetin sağlanması" konusunda prensipte anlaşmaya vardığını belirtti.

Görüşmelerle ilgili ayrıntı vermeyen Ali, Peşmerge güçleriyle Irak ordusunun 16 Kasım öncesindeki konumlarına çekilmesinin kararlaştırıldığını ifade etti. Ali, ayrıca heyetler arasındaki görüşmelerin sürdürülmesinin kararlaştırıldığını ifade etti.

IRAK'TA GERİLİM

Irak Başbakanı Maliki'nin, anayasada, "Tartışmalı bölgeler" olarak tanımlanan yerlere, doğrudan kendisine bağlı Dicle Operasyon Güçleri'ni göndermesi ve Selahaddin kentinin Tuzhurmatu ilçesinde, 16 Kasım'da Irak ordu birliklerinin Bölgesel Yönetim'e bağlı Peşmerge güçlerinden 1 kişiyi öldürmesiyle Erbil ve Bağdat yönetimleri arasında gerginlik başlamıştı.

Irak ordusunun Kerkük'e 30 kilometre mesafeye kadar gelmesi ve Peşmergelerin Kerkük yolunu kapatmasıyla gerilimin artması üzerine Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi devreye girmiş, iki tarafın heyetlerinin Bağdat'ta görüşmesini sağlamıştı.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Irak Milli Savunma Bakanlığı'ndaki görüşmeye, Kürt tarafından kendisinin ve askeri yetkili Ferik Şervan Abdurrahman'ın, Bağdat tarafından ise ordu yetkilileri Ali Gaydan ve Abid Gambal ile Maliki'nin temsilcisi Faruk Araji'nin katılacağını belirtmişti.

Toplantıda müzakerelere yarın da devam edilmesi kararının da alındığı bildirildi.

AA / Güncel

Bağdat, Dicle, Erbil, Irak, Politika, Güncel, Haberler

title