Haberler

Elektrik scooterlar için ustasından önemli uyarı: Kontrol edilmeyen scooterlar 70 bin liraya kadar masrafa neden olabiliyor

Güncelleme:

Elektrik scooterlar için ustasından önemli uyarı: Kontrol edilmeyen scooterlar 70 bin liraya kadar masrafa neden olabiliyor Scooter tamircisi İsmail Yücel: "Şişen bataryalar yangına dahi sebep olabilir" "Batarya tamamen bitmeden kesinlikle şarj edilmemeli" Eskişehir'de 15 yıldır elektrikli...

Elektrik scooterlar için ustasından önemli uyarı: Kontrol edilmeyen scooterlar 70 bin liraya kadar masrafa neden olabiliyor

Scooter tamircisi İsmail Yücel :

"Şişen bataryalar yangına dahi sebep olabilir"

"Batarya tamamen bitmeden kesinlikle şarj edilmemeli"

ESKİŞEHİR - Eskişehir'de 15 yıldır elektrikli scooter tamirciliği yapan İsmail Yücel, kontrol edilmeyen bataryaların kullanıcılara 70 bin liraya kadar masrafa ve yangınlara neden olabileceği konusunda uyardı.

Eskişehir'de havaların ısınmasıyla birlikte elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet kullanımı arttı. Kısa mesafeler için çokça tercih edilen araçlarda dikkat edilmeyen bazı hususlar, kullanıcılarına 2 bin 500 liradan 70 bin liraya kadar maddi zarara neden olabiliyor. Kullanıcılarının yapacakları bazı kontroller ise bu sorunların önüne geçebiliyor. Küçük olmasından dolayı genellikle evde muhafaza edilen araçlar, yanlış şarj edildiğinde bataryanın şişmesi sonucu yangın çıkarabiliyor. Hatalar konusunda 'kontrol' uyarısı yapan 15 yıllık elektrikli scooter tamircisi İsmail Yücel, kullanıcıların basit önlemeleriyle büyük çaplı zararların önüne geçilebileceğini aktardı.

"Şişen bataryalar yangına dahi sebep olabilir"

Genellikle kullanıcıların scooterlarını şarjda unuttuklarından dolayı bataryalarda hasar oluştuğunun altını çizen tecrübeli tamirci İsmail Yücel, 70 bin liraya kadar çıkan maliyetlere dikkat çekti. Şişen bataryaların yangınlara da neden olabileceğine değinen Yücel, "15 yıldır elektrikli scooter tamiri yapıyorum. Scooter sahiplerine sahiplerine nasıl şarj etmeleri anlatılmadığı için yanlış şarjlar batarya şişmelere sebep oluyor. Yağmur suyundan dolayı tesisatlar çürüyor, onların bakımının yaptırılması gerekiyor. Genel tesisat ve akülerin durumunun kontrol edilmeli, frenlerin bakımları da çok önemli. Kendi güvenlikleri açısından da frenin yanı sıra kask ve dizliklerin sürücüler tarafından kullanılmalı. Bir batarya 350 kez şarj edilebilir, bu ömür kullanıma göre 2 yılda da 3 yılda da bitebilir. Batarya tamamen bitmeden kesinlikle şarj edilmemeli. Kullanıcı evde ya da dışarıda şarj etmeye devam ederse aküler şişmeye başlar. Hala şarj etmeye devam ederlerse o şişkinlik patlamaya neden olur. Patlama, Allah korusun yangına dahi sebep olabilir. Kullanıcılar kötü sonuçların önüne geçmek için ya zaman saati kullanacaklar ya da sık sık kontrol edecekler. Akülerin fiyatları 800, lityum bataryaların ise 2 bin 500 liradan başlıyor, 70 bin liraya kadar çıkıyor" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

İsmail Yücel Eskişehir Scooter Güncel Haberler

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Seçime de toplantıya da damga vurdular! Vekillerin emekli için istediği zam oranı AK Parti'yi karıştırdı

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Brezilya'dan ithal edilen 27 bin angus dev gemiyle Türkiye'ye getirildi

Bakmadan Geçme

Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680 25-26 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 25 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar #128240 25-26 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! KPSS sınav yerleri ne zaman açıklanacak 2024? #128196 25-26 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Gaddar ne zaman final yapacak? #129300 #128250 25 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

Meclis'e gelmesi beklenen düzenleme Erbakan'ı küplere bindirdi: Biz sokak hayvanlarının uyutulmasına karşıyız

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title