Haberler

Egeli bilim insanlarından prematüre bebeklere yönelik önemli proje

Güncelleme:

"Akciğer Alveol Hücre Hatları ve Prematüre Sıçan Akciğerlerinde Kızılötesi Fototerapi Yöntemi ile Sürfaktan Üretim Artışının Belirlenmesi" başlıklı proje, TÜBİTAK "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı" kapsamında desteklenmeye layık görüldü.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Öğr. Gör. Dr. Halil İbrahim Özdemir'i makamında ağırlayarak tebrik etti. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, "Öğr. Gör. Dr. Halil İbrahim Özdemir hocamızı ve ekibinin TÜBİTAK tarafında desteklenmeye uygun bulunan projesi, prematüre yeni doğan bebeklerde akciğerlerin yetersiz gelişimi sonucu yaşanan solunum sıkıntısı sendromuna ve bundan kaynaklı gelişen bebek ölümlerine çare olması bakımında oldukça önem arz ediyor. Böylesi önemli bir konuya duyarlılıkla yaklaştıkları için hocamızı ve proje ekibini gönülden tebrik ediyor, başarılar diliyorum" dedi.

Projenin detayları hakkında bilgi veren Öğr. Gör. Dr. Halil İbrahim Özdemir,"Prematüre yeni doğan bebeklerde akciğerlerin yetersiz gelişimi sonucu Solunum Sıkıntısı Sendromu (RDS) gelişmekte ve bebek ölümlerinin çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu bebekler, uzun süre kuvözde ve yoğun bakımda takip edilmektedir. Uygulanmakta olan surfaktan tedavisi ise oldukça komplikasyonlu, uygulaması ancak donanımlı hastanelerde yapılabilen ve pahalı bir tedavi yöntemidir. Dolayısıyla sağlık ekonomisini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, aileler için uzun hastane yatışları ve ileri çocukluk yaşlarına kadar hastane takibi kaynaklı maddi ve manevi problemler oluşturmaktadır. Amacımız, prematüre erken doğan ve solunum sıkıntısı sendromu ile doğan bebeklerin bu hastalığını, yine fizyolojik sarılıkta kullanılmakta olan fototerapi yöntemine benzer bir düzenekle ve kuvöze uyumlu infrared ışıklı fototerapi tedavi düzeneği yardımı ile tedavi etmektir" dedi.

"Ön denemede başarılı sonuçlar elde ettik"

Proje kapsamında yapılacak araştırmalar hakkında da bilgi veren Öğr. Gör. Dr. Özdemir, "Araştırmamızı hücrede, deney hayvanlarında ve insanda olmak üzere 3 aşamalı olarak planladık. İlk iki aşamasını bu projemizde gerçekleştireceğiz. İnsan aşamasını ise ilave başka bir proje ile yapmayı düşünüyoruz. Kullanmayı planladığımız infrared ışığın dalga boyu, miktarı ve süresini araştırmamızın hücre aşamasında belirledikten sonra en etkili infrared ışık dalga boyu, miktarı ve süresini deney hayvanlarında uygulayacağız. Sonuçların olumlu çıkması halinde insan aşamasına geçilecektir. Hücrede yaptığımız ön denemede başarılı sonuçlar elde edilmiştir" diye konuştu.

Dr. Halil İbrahim Özdemir, "Projemiz; Tıp Fakültesinden 4 Anabilim Dalı, Fen Fakültesinden 2 Anabilim Dalı ve Laboratuvar Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEHAYMER) olmak üzere toplam 7 akademik birim tarafından gerçekleştirilecek olup çok disiplinli bir araştırmadır" dedi.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Halil İbrahim Özdemir Ege Üniversitesi Necdet Budak Rektör Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title