Haberler

Ege'den atık betonun geri dönüşümünü sağlayacak TÜBİTAK projesi

TÜBİTAK'tan kabul alan projeyle ilgili Prof. Dr. Ramyar'ı ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, inşaatlardaki beton atıkların geri dönüşümüyle çevre kirliliğinin büyük ölçüde önüne geçileceğini söyledi.

Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kambiz Ramyar ile araştırma ekibi, özellikle kentsel dönüşüm sonrası ortaya çıkan ve halk arasında moloz olarak bilinen atıkların geri dönüşümünü sağlamak üzere yeni bir proje geliştirdi.

Dünyada yıllık kullanılan yaklaşık 7 milyar metreküp beton için 12 bin ton civarında agrega (kum ve çakıl) tüketiliyor. En çok beton kullanan ilk 10 ülke içinde yer alan Türkiye'de de özellikle beton atıkları hem çevre kirliliğine yol açıyor hem de ekonomik anlamda ciddi bir yüke sebep oluyor. Kentsel dönüşüm sonrası ya da beton bir yapının yıkılmasının ardından ortaya çıkan beton atıkların geri dönüşümünün sağlanması amacıyla EÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kambiz Ramyar ile araştırma ekibi yeni bir proje geliştirdi. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından kabul alan projeyle ilgili bilgi almak üzere Prof. Dr. Ramyar'ı ziyaret etti.

"HEM DOĞA KORUNACAK HEM EKONOMİK YARAR SAĞLANACAK"

Özellikle yerel yönetimlerin söz konusu atıklar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşadığını vurgulayan Rektör Budak, "Kambiz Ramyar hocamız liderliğindeki araştırma ekibi, dünyada ve ülkemizde kentsel dönüşümle inşaat sektöründe ortaya çıkan hafriyatla ilgili ciddi bir proje üzerinde çalışmalarına başladı. Atıkların belli alanlara gömülmesi çevre kirliliğine yol açıyor ve doğaya zararı anlamında ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor. Kentsel dönüşüm sonucu veya bir inşaattan çıkan moloz atıklarının tekrar inşaat sektöründe kullanılması amacıyla yürütülen çalışmaların ardından doğa korunmuş, ekonomiye de yarar sağlanmış olacak. TÜBİTAK'tan kabul alan projemizle ilgili hocalarımıza başarılar diliyor, kendilerini tebrik ediyorum. Araştırma üniversitesi yolundaki üniversitemize yayınlarıyla da ciddi katkılar sağlayacaklarına inanıyorum" dedi.

ATIK BETON İŞLENİP YENİDEN KULLANILACAK

Prof. Dr. Ramyar, büyük kentlerde, özellikle kentsel dönüşüm programının hızlanmasıyla, inşaat atıklarına alan bulunması ve bunların çevre kirliğine yol açmadan bertaraf edilmesi sorununa katma değer bir çözüm bulduklarını söyledi. Atık betondan elde edilen geri dönüşüm agregasının (GDA) iyileştirilmesi ve betonda kullanımı için çalıştıklarını vurgulayan Prof. Dr. Ramyar, "GDA'nın yüzde 20 ile yüzde 70'ini oluşturabilen zayıf harç tabakası, agreganın başta su emme kapasitesi olmak üzere çok sayıda özelliğini olumsuz etkilediğinden betonda kullanımını zorlaştırıyor. GDA'nın betonda kullanma oranını artırmak için iyileştirilmesi gerekmektedir. Proje kapsamında bu amaçla çeşitli yöntemler denenecek ve bu yöntemlerin etkinliği ve maliyeti belirlenecektir. Merkez laboratuvarımızda var olan mikroCT cihazı ilk defa bu alanda kullanılacak. Bu bakımdan merkez laboratuvarı kurarak böyle araştırmaların önünü açtı için üniversitemize teşekkür ediyorum. Betonda kullanılacak agrega bakımından ülkemize faydalı bir rapor hazırlamak istiyoruz" diye konuştu. Prof. Dr. Ramyar, desteklerinden dolayı Rektör Budak'a teşekkür etti.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Necdet Budak Türkiye Güncel Haberler

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Destici'den kızıyla ilgili iddialara yanıt: Bordrosunu istedim, kesintiler sonrası eline geçen rakam 37 bin TL'dir

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Antalya'da işletmeci 2 nar suyu için turistlerden 1200 TL aldı! Dolandırıldığını anlayan çift polise başvurdu

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Sokak hayvanları teklifinin komisyon görüşmelerinde gerilim had safhada! İçeride tartışma, koridorda arbede yaşandı

Bakmadan Geçme

Masterchef kim kazandı? 17 Temmuz Masterchef ana kadroya kim girdi? İşte Masterchef'te kazanan yarışmacı Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Shakhtar Donetsk maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı CANLI izle! (HD) 17 Temmuz BJK Shakhtar Donetsk maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lamine Yamal'ın sevgilisi kim? Yamal'ın sevgilisi var mı, kaç yaşında, nereli, boyu kaç? 17-18 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 17-18 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İsmail Kartal kalp krizi mi geçirdi? İsmail Kartal'ın sağlık durumu ve iddialar hakkında açıklama geldi İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Menderes ve Tire 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Beşiktaş Shakhtar Donetsk maçı hangi kanalda? BJK Shakhtar Donetsk maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-SHAKHTAR) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 17 Temmuz EXXEN spor canlı izle! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? İslahiye, Nurdağı, Oğuzeli 17-18 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! İznik Gölü nerede? İznik Gölü hangi şehirde, nereye bağlı? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Sarıçam, Ceyhan, Kozan 17-18 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Meram, Ereğli, Akşehir 17-18 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! Kıbrıs'ta gezilecek yerler listesi : Kıbrıs seyahatinde nerelere gidilir? Kıbrıs'ın en güzel şehri hangisi? Kıbrıs'ı gezmek için kaç gün gerekli?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazmışlardı! 35 yıllık sanayi devi Pakpen iflas etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title