Haberler

Edebiyatçılar Yedi İklim Dergisini Anlattı

Abone Ol

Yedi İklim dergisinin 300. sayısı Bâbıâli Sohbetleri’nde kutlandı.

Yedi İklim dergisinin 300. sayısı Babıali Sohbetleri'nde kutlandı. Ali Haydar Haksal, Nurettin Durman, Şakir Kurtulmuş ile diğer şair ve yazarlar, konuşmalarında derginin her zaman gençlik ruhunu koruduğunu belirtti.

Yedi İklim dergisinin 300. sayıya ulaşması nedeniyle ESKADER'in düzenlediği Bir Okul Dergi Yedi İklim toplantısında, usta şair ve yazarlar ile genç edebiyatçılar bir araya geldi. Babıali Sohbetleri toplantısında Ali Haydar Haksal, Nurettin Durman, Şakir Kurtulmuş, Servigül Şahin ile diğer katılımcılar Yedi İklim'in önemi ve edebiyat dünyamızdaki yeri üzerinde durdular.

Sohbet toplantısını yöneten edebiyatçı yazar İlyas Dirin, dergicilik tarihimizden kısa kesitler verirken Yedi İklim dergisinin Büyük Doğu, Diriliş, Edebiyat ve Mavera geleneğine yaslandığını söyledi. Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil'in öncü şahsiyetleriyle ve çıkardıkları dergilerle nesillere yön verdiklerini ifade eden İlyas Dirin, "Bu ikinci nesilden sonra Erdem Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Mehmet Akif İnan ve diğer edebiyatçıların oluşturduğu Mavera Dergisi Grubu geliyor. Sonra Kayıtlar, Yönelişler, Düş Çınarı, Aylık Dergi gibi dördüncü nesil edebiyatçıların ortaya çıktığını görürüz" dedi. İlyas Dirin, Yedi İklim'in 1997 yılından beri istikrarlı biçimde yayınına devam ettiğini ifade ederek, Yedi İklim dergisinin isim babası İlhan Kutluer olduğunu söyledi.

Yedi İklim dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Ali Haydar Haksal da, derginin Muallim Naci ve Mehmed Akif ile başlayan bir geleneği olduğunu belirterek, Şiir Yıllığı'nda Yedi İklim dergisi için "Yaşlılar Kahvesi" gibi yakıştırmaların kendilerini üzdüğünü anlattı.

Nurettin Durman, Şakir Kurtulmuş ve Selvigül Şahin de Yedi İklim dergisinin önemi ve Türk edebiyatındaki yerinden bahsettiler. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ali Haydar Haksal Nurettin Durman Mehmed Akif Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Kasım 2023 On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta? On Numara CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? 1 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 1 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 1 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
title