Haberi Paylaş

Dilek Sabancı.Umarım Seçimlerde Engellilerle İlgili Politikalar Siyasi Partilerimizin Gündeminde...

Güncel Haberler

Dilek Sabancı.Umarım Seçimlerde Engellilerle İlgili Politikalar Siyasi Partilerimizin Gündeminde...

Sabancı vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı, "Umarım yerel seçimlerde engellilerle ilgili politikalar siyasi partilerimizin gündeminde olur" dedi.

Sabancı vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı, "Umarım yerel seçimlerde engellilerle ilgili politikalar siyasi partilerimizin gündeminde olur" dedi.

Dilek Sabancı önderliğinde ve Sabancı Üniversitesi yürütücülüğünde, Engelsiz Türkiye'ye geçiş sürecinin neresinde olduğumuzu "eşitlikçi" ve "hak temelli" bir yaklaşımla değerlendirmek ve öneriler getirmek amacıyla geçtiğimiz aylarda "Engelsiz Türkiye İçin: Yolun Neresindeyiz?" başlıklı bir rapor yayınlandı. Aynı çalışma kapsamında, "Erişilebilirlik" ve "Eğitim" başlıklarını taşıyan iki panel düzenlendi.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Dilek Sabancı'ın mesajını Sabancı Üniversitesi Rektörü Nihat Berker katılımcılara aktardı. Dilek Sabancı mesajında, "Bildiğiniz üzere bu yılın ilk yarısında Sabancı Üniversitesi'nin yürütücülüğünde, farklı üniversitelerden akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve uzmanların katılımıyla, 'Engelsiz Türkiye İçin: Yolun Neresindeyiz?' başlıklı bir rapor hazırlayarak kamuoyuna duyurduk. Raporda, istihdam, eğitim, siyasal katılım, erişilebilirlik, sağlık hizmetleri ve rehabilitasyon alanlarındaki mevcut durumu saptadık ve öneriler sunduk. Engelsiz yaşamın sağlanmasının bir "hak" olarak ele alınmasını sağlayabilmek amacıyla yola çıktık. Hazırladığımız rapor önemli bir adımdı ancak gidilecek çok yolumuz var" dedi.

Dilek Sabancı, panelin raporda ele alınan konuları bir kez daha irdelemek ve gelişmeleri aktarmak amacıyla düzenlendiğini belirtti. İleride de zaman zaman düzenlenecek bu tür etkinliklerle engelli hakları konusunu gündeme getireceklerini ve raporun açıklandığı günden bugüne yaşanan gelişmeleri aktaracaklarını söyledi. Mesajında yerel seçimlere de değinen Dilek Sabancı "Önümüzde bir yerel seçim var. Umarım yerel seçimlerde engellilerle ilgili politikalar siyasi partilerimizin gündeminde olur. Bu konuda kendilerinin yürekten desteğini bekliyoruz" dedi.

ENGELLİ BİREYLER YOKTUR, ENGELLİ TOPLUMLAR VARDIR

Toplantının açış konuşmasını yapan Rektör Nihat Berker, engelli bireyler değil, engelli toplumlar olduğunu belirterek, engelli toplumu bütün bireylerine eşit mutluluk ve çalışma hakkı tanımayan toplum olarak tanımladı ve "Biz engelli bir toplum istemiyoruz" dedi.

Ardından "Erişilebilirlik" başlıklı ilk panele geçildi. Moderatörlüğünü CNN Türk Planlama Editörü Cansel Poyraz'ın üstlendiği panelde Dr. Aslı Sungur Ergenoğlu "Fiziksel Çevre ile İlgili Yasal Düzenlenemelerin Uygulamaya Yansımasının Önündeki Engeller ve Çözüm Önerileri" başlıklı bir konuşma yaptı. Dr. Aslı Sungur Ergenoğlu konuşmasında kapsayıcı ve evrensel tasarımın önemine değindi, engelleri aşmada iki kritik unsurun samimiyet ve bilimsel yaklaşım olduğunu vurguladı.

Ayşegül Domaniç Yelçe ve Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğrencisi Harun Nalbant saha çalışmasından izlenimlerini katılımcılarla paylaştılar. Engelli Ayrımcılığını Önleme Platformu Hukuk Danışmanı Avukat Güler Polat, engelli bireylerin temel insan haklarından eşit oranda faydalanması gerektiğine vurgu yaparken "Her türlü farklılıkta eşitliği içimize sindirmemiz gerek" dedi.

Moderatörlüğünü Haber Türk Gazetesi Eğitim Editörü Pervin Kaplan'ın üstlendiği "Eğitim" başlıklı ikinci panelde konuşan Sabancı Üniversitesi klinik psikologlarından Dr. Hatice Güneş konuşmasında görünen ve görünmeyen engellere değinirken, görünmeyen engellerin çok erken yaşlarda oluşan önyargılar olduğuna dikkat çekti. Panelde söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü Yeterlilikler Grup Başkanı Doç. Dr. Ali Yılmaz "Öğretmen Yetiştirmede Son Düzenlemeler", Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Grup Başkanı Dr. Ayşe Hale Bacakoğlu "Bütünleştirici Eğitimin İyileştirilmesi Yönünde Yapılan Son Düzenlemeler" konusuna değindi. Prof. Dr. Gönül Kırcaali İftar da "Yolun Neresindeyiz?" başlığıyla  değerlendirmede bulundu. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Sabancı Üniversitesi Sabancı Vakfı Dilek Sabancı Nihat Berker Politika Güncel Haberler

title