Haberi Paylaş

Didim Turizmi Zirvede Konuşuldu

Didim Turizmi Zirvede Konuşuldu

Güncel Haberler

Aydın'ın Didim ilçesinde 'Dış Politika ve Turizm' ana başlığında bu yıl 7'incisi düzenlenen Turizm Yatırım Zirvesi'nde Didim turizminin tanıtımı yapılarak sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Aydın'ın Didim ilçesinde 'Dış Politika ve Turizm' ana başlığında bu yıl 7'incisi düzenlenen Turizm Yatırım Zirvesi'nde Didim turizminin tanıtımı yapılarak sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Didim Ticaret Odası'nın ev sahipliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleriyle Aytaç-Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 7'nci Turizm Yatırım Zirvesi'ne eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, AK Parti MKYK üyesi ve Aydın 1. sıra milletvekili adayı Mehmet Erdem, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Didim Kaymakamı İskender Yönden, İlçe Garnizon Komutanı Deniz Yarbay Çetin Gülseven, CHP'li Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, CHP'nin Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, Sunnysider Club Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Baraner, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Ünal, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ, siyasi parti ilçe başkanları, oda temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve turizmciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ, 2009 yılından bu yana gerçekleştirdikleri zirve toplantıları sayesinde işbirliği kültürünü geliştirdiklerini belirterek "İlçemizin kültür mirasının UNESCO'ya alınması için başvuruda bulunduk. İlçemizin turizmden hak ettiği payı alabilmesi için almamız gereken çok yol var. Bu çalışmalar için hükümet yetkililerinden ve milletvekillerinden de destek bekliyoruz" dedi.

KATILIMCI SAYISI MEMNUN ETMEDİ

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ise zirveye turizmcilerin yeterince ilgi göstermediğini söyleyerek, "Meslek dallarının erbapları kendi işlerine sahip çıkmalılar. Bizler Didim'de bugüne kadar birçok çalışmalar yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Ama yıllar içerisinde bir meslekle ilgili panel yapıldığı zaman sahip çıkılmıyor. Böyle olunca sorunlar da devam ediyor" dedi.

1980'li yıllarda bir İngiliz tur operatörün keşfiyle başlayan Didim'in turizm sürecinin hızla geliştiğini dile getiren Atabay, Altınkum ve Apollon Tapınağı çevresindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Turizm alanlarındaki planlarla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan büyük destek gördüklerini sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Deniz Atabay, "Turizm Bakanlığı'nın yardımıyla iki planı bitirdik, bir tanesini de bitirmek üzereyiz. Bunlardan en önemlisi Fevzipaşa planı. Burada çalışmalar bittiğinde çok güzel bir sahil bandı ortaya çıkacak. Burada otel alanları da olacak" diye konuştu.

YATAK SAYISI 32 BİNE YÜKSELECEK

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka da Didim'in tarihi ören yerleri, limanı, koruma alanlarıyla turizmde hizmet verme özelliğine sahip önemli destinasyonlardan bir tanesi olduğunu söyleyerek, "Didim, Bakanlığımızın kararıyla turizm gelişim bölgesi ilan edilmiştir ve tüm yatırımlar bir plana göre yapılmıştır. Didim'de Bakanlığımızın kontrolünde yürütülen çalışmalarla belli kamu arazileri yatırımcılara tahsis edildi. Yatırımlar tamamlandığında Didim'in yatak sayısı 32 bine yükselecek" dedi.

Didim Kaymakamı İskender Yönden ise ilçenin geleceğiyle ilgili planlara hem yerel yönetimin, hem de sivil toplum temsilcilerinin destek verdiğini, üniversitenin de büyük katkı sağladığını dile getirdi. Doğru planlama ile 10 yıl sonra Didim'in çok farklı yerlere gelebileceğini belirten Yönden, zirvedeki tavsiye ve eleştirilerin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Açılış konuşmaları sonrası Didim Ticaret Odası'nın hayata geçirdiği Didim İnteraktif Tanıtım Sistemi projesi hakkında sunum yapıldı. Ardından Sunnysider Club Yönetim Kurulu Üyesi ve Germanyfans GmbH Başkanı Hüseyin Baraner'in başkanlığını yaptığı 'Dış Politika ve Turizm' konulu panel gerçekleştirildi. Panele, Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel, CHP Dışişlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, TUROB Başkanı Timur Bayındır, Almanya Seyahat Acentaları Birliği Uluslararası Komisyon Üyesi Hikmet Atilla ve Didim Turizm Derneği Başkanı Ercüment Alkaner konuşmacı olarak katıldı. - Aydın

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bahattin Yücel İsmail Deniz Ünal Aydın Didim Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title