Haberi Paylaş

Depremde tarım arazilerine tonlarca ağırlığında kaya yağdı

Güncel Haberler

Kahramanmaraş'taki 7,7 büyüklüğündeki depremde Pazarcık ilçesinde tepeden kopan tonlarca ağırlığındaki kayalar, ekili tarım arazilerine yağdı.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler birçok bina yıkılırken, 50 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Depremin merkezinde kırsal mahallelerde de ekili tarım arazileri afetten etkilendi.

İlk depremin merkezi Pazarcık'ta yer alan Atatan Tepesinin yamaçlardan kopan tonlarca ağırlığındaki dev kayalar ise mercimek ve buğday tarlalarına yuvarlandı. Yamaçtaki ağaçları da yıkıp geçen kayalar, depremin dehşet veren gücünü ortaya serdi.

Depremde tarım arazilerine tonlarca ağırlığında kaya yağdı

İlçede çiftçilik yapan 71 yaşındaki Ali Abaza, tepeden kopan kayaların tarım arazilerine zarar verdiğini söyledi. Gördüğü manzara karşısında şok olduğunu ifade eden Ali Abaza, "Pazarcık'tan geldik 'Taş düşmüş' dediler. Geldik ki şoke olduk dağdaki taşlar tarlanın içine gelmiş. Her taraf koca koca kaya ekin batmış. Deprem hızlı olmuş. Kayalar insan boyundan fazla yarısı da yere gömülmüş tarlanın içine. Buğday tarlasına çok kaya düşmüş. Felaket oldu" dedi.

Depremde tarım arazilerine tonlarca ağırlığında kaya yağdı

Yaşadığı deprem anını anlatan Abaza, "Ben kalkıyorum yıkıyor beni. Ayağa kalkamadım. Milletimizin çok zararı var. Evler gitti tarlalara taş düştü. Sabah kalktık saat 4'ü 20 geçiyordu. Bir sallantı oldu. Kalktım ayağa geri yıkıldım. Hanım bağırıyor 'Dışarı çık' diye. Ben kalkamadım ki. Geldiler beni sürüdüler dışarı çıktım. Baktım ki evin duvarları parça parça olmuş. Yağmur yağıyor kar yağıyor. Üşüyoruz çocuklar falan. Donduk o gece. Devletimiz çadır gönderdi. Çadırları kurduk" diye konuştu.

Depremde tarım arazilerine tonlarca ağırlığında kaya yağdı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Kahramanmaraş Deprem Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Haci Taştan:

Nasıl yağmış yamaçlarda taşlara ait kayma izi yok, çaldılar sapa saglam

Cevap Yaz110Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title