Haberler

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı

Kutlamalar kapsamında protokol üyelerince Samsunum 1 gemisinden denize çelenk bırakıldı Samsun Liman Başkanı Ünal: "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile denizlerimizdeki ticaret hakkı yeniden düzenlenerek Türk vatandaşlarına ve Türk bayraklı.

Samsun'da, "Denizcilik ve Kabotaj Bayramı", denize çelenk bırakılarak kutlandı.

Samsunum-1 gemisinde düzenlenen etkinlikte konuşan Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, Türk denizcilik tarihinin, dünya denizcilik tarihi kadar eskiye dayandığını söyledi.

Türk milletinin yaklaşık bin yıllık bir deniz kültürü ve mirasına sahip olduğunu vurgulayan Ünal, şunları kaydetti:

"Türk milleti bu süreçte çok büyük denizciler yetiştirip denizcilikte çok önemli başarılar elde etmiş ve adını tarihe yazdırma başarısını göstermiştir. Denizler, ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptir. Nitekim denizleri iyi kullanan ülkelerin diğerlerine göre çok daha güçlü, çok daha refah içinde oldukları görülmektedir ancak Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde kapitülasyonlar nedeniyle denizlerimizdeki ticaret hakkı yabancıların elinde bulunuyordu. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından 1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile denizlerimizdeki ticaret hakkı yeniden düzenlenerek Türk vatandaşlarına ve Türk bayraklı gemilere verilmiştir. Böylece yabancıların denizlerimizden elde ettiği sayısız çıkarlara son verilmiş, karasularımızda seyrüsefer hakkı asıl sahibine, Türk bayraklı gemilere geçerek deniz ulaşımı ve tüm denizcilik faaliyetleri millileştirilmiştir."

Daha sonra Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ufuk Ekinci, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Nihat Soğuk, görevleri uğruna hayatlarını kaybeden deniz şehitleri anısına geminin arka bölümünden denize çelenk bıraktı.

Geminin, Yelken Kulüp Rıhtımı'na yanaştırılmasının ardından protokol üyeleri, Kalkancı Mehter Takımının marşları eşliğinde karşılandı. Davetliler, Büyükşehir Belediyesi Erkek Horon Ekibinin gösterisini müteakip iftar yaptı.

Yelken Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Ertekin Sezer, iftar sonrası yaptığı konuşmada, Kabotaj Kanunu ile kazanılan avantajın gerek yük gerekse yolcu taşımacılığında yeteri kadar kullanılamadığını savundu.

Ülke olarak en ucuz ve en çevre dostu taşımacılık türü olan deniz taşımacılığını geliştirmenin herkesin görevi olması gerektiğini anlatan Sezer, "Hep birlikte bu göreve sahip çıkmalıyız" diye konuştu.

Etkinliğe, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Mehmet Zeki Bodur, Samsun Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. - Samsun

Kaynak: AA / Güncel

Kabotaj Ve Deniz Bayramı Aydın Ünal Türkiye Samsun Politika Güncel Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

title