Haberler

Damadı Çatıya Çıkaran Gelenek Düğünlere Renk Katıyor

Niğde'nin merkeze bağlı Fesleğen köyünde, üzerine yöresel halı örtülen at üstündeki telli duvalık gelinin "seymen alayı" eşliğinde çatılara ve duvarlara çıkan damadı selamladığı gelenek, düğünlere renk katıyor.

MUHAMMED YASİR AYDOĞAN - Niğde'nin merkeze bağlı Fesleğen köyünde, üzerine yöresel halı örtülen at üstündeki telli duvalık gelinin "seymen alayı" eşliğinde çatılara ve duvarlara çıkan damadı selamladığı gelenek, düğünlere renk katıyor.

Köyde tarihi oldukça eskiye dayanan "seymen alayı" geleneği, yörenin önemli kültür değerleri arasında yer alıyor.

Damadın evine 4 gün önce genellikle perşembe günleri bayrak dikilmesiyle başlayan düğün eğlencesinin ilk gününde, çiftin yakınları, direğe yazma ya da kumaş bağlayarak hediyelerini veriyor.

Cuma günü gelin evine çeyiz sandığı götürülmesi, cumartesi takı töreni ve kına eğlencesinin ardından pazar günü düğün yemeği hazırlanıyor. Dev kazanlarda hazırlanan et kavurması ve pilav, davetlilere ikram ediliyor.

Yemekten sonra gelen haber üzerine damadın yakınlarınca oluşturulan "seymen alayı", ellerinde bayraklarla gelini almaya gidiyor.

Üzerine yöresel halı örtülerek hazırlanan at, gelinin evinin önüne getiriliyor. Dayıları tarafından ata bindirilen telli duvaklı gelin, duanın ardından "seymen alayı" eşliğinde damat evine doğru yola çıkıyor.

Smokin giyen damat, geleneklere göre elindeki tespihle gelini selamlamak için sağdıç ile yol boyundaki evlerin çatısına ya da duvarların üstüne çıkıyor. Damat ve sağdıç, evin çatısından hafifçe eğilerek gelini selamlıyor.

Oldukça yorucu geçen selamlama, damadın evine kadar devam ediyor.

Fesleğen köyünde evlenen Mustafa (23) ve Mehtap Yılmaz (21) çifti, "Seymen alayı" geleneğiyle düğün yaptı.

"Düğün yorucu geçiyor"

Mustafa Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düğünün yorucu geçtiğini ve çok sayıda evin çatısına çıktığını söyledi.

Yorulmasına rağmen geleneği yaşattığı için mutlu olduğunu aktaran Yılmaz, unutulmayacak bir düğün yaptığını ifade etti.

Damadın amcası Etem Yılmaz da "Düğünümüzü köyümüzün örf ve adetlerine göre yapmak için burada gerçekleştirdik. Düğünümüzü gelenek ve göreneklerimize uygun yaptık, tekrar Konya'ya döneceğiz. Damlarda dolaştığı ve düğün dört gün sürdüğü için damat biraz yoruluyor ama neşeli geçiyor." dedi.

Damadın ağabeyi Rasim Yılmaz da "Zor bir düğün, gelenek ve göreneklerimiz çok kapsamlı, bu yüzden yoğun geçiyor ama sonu güzel oluyor." ifadesini kullandı.

Fesleğen Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı 60 yaşındaki Ahmet Altın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'da yaşadıklarını, düğünler için Fesleğen'e geldiklerini belirterek, "Köyümüzde yüz yıldan beri 'Seymen alayı' geleneğimiz devam etmektedir. Türkiye genelinde yaşayan çok sayıda köylümüz var, düğün yapacakları zaman buraya gelirler. Yaz aylarında, Ramazan ve Kurban bayramı arasında ve sonrasında düğünlerimizi geleneklere göre köyümüzde yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Mehtap Yılmaz Niğde Politika Güncel Haberler

CHP lideri Özel: Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir

CHP lideri Özel: Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

Diyarbakırlı Ramazan hoca cinayeti davasında karar: Ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Bakmadan Geçme

Bu akşam kimin maçı var? Bugün TV'de kimin maçı var, ne maçı? 16 Temmuz bugünkü günün maçları Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Şehitkamil, Nizip 16-17 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! VETERİNERLİK BÖLÜMÜ 2024 TABAN PUANLARI ll Veterinerlik taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları! 16-17 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? Diyarbakırlı Ramazan Hoca olayı nedir? Ramazan Hoca'nın katili kaç yıl ceza aldı? Diyarbakırlı Ramazan Hoca'nın katili kim, ne kadar ceza aldı? Diyarbakırlı Ramazan Hoca'nın katili kim çıktı? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yüreğir, Çukurova 16-17 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Karatay, Meram 16-17 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bergama, Buca, Gaziemir 16-17 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Gemlik, Nilüfer, Osmangazi 16-17 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kepez, Muratpaşa, Alanya 16-17 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Esenyurt, Küçükçekmece, Pendik 16-17 Temmuz 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Çubuk, Beypazarı, Ayaş 16-17 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI l İngiliz Dili ve Edebiyatı taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları 2024! CANLI maç izle! (BUGÜNKÜ MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 16 Temmuz günün maçları nereden izlenir?
En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title