Haberler

CHP'nin Vakıf Üniversiteleri İçin Verdiği Araştırma Önergesi Reddedildi

Güncelleme:

CHP’nin vakıf üniversitelerinde yaşanan sorunların araştırılması amacıyla verdiği önerge, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, vakıf üniversitelerinde işten çıkartılan öğretim görevlilerine dikkat çekerek, “YÖK’ün bu süreçte etkin ve şeffaf bir inceleme yapmasını ve haksız yere görevlerine son verilen akademisyenlerin bir an önce üniversitelerine dönmelerini sağlanmasını istiyoruz” dedi.

CHP'nin vakıf üniversitelerinde yaşanan sorunların araştırılması amacıyla verdiği önerge, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, vakıf üniversitelerinde işten çıkartılan öğretim görevlilerine dikkat çekerek, "YÖK'ün bu süreçte etkin ve şeffaf bir inceleme yapmasını ve haksız yere görevlerine son verilen akademisyenlerin bir an önce üniversitelerine dönmelerini sağlanmasını istiyoruz" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, CHP Grubu'nun vakıf üniversiteleriyle ilgili verdiği araştırma önergesinin doğrudan gündeme alınması önerisi görüşüldü. CHP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, "Üniversitelerimizin giderek bir nitelik kaybı, tartışmalı rektör atamaları, kadrolaşmalar, kişiye özel liyakatsiz atamalar, hukuk dışı atama süreçleri, eğitim nitelikleri noktasında ciddi geriye gidişler bu sorunların başında geliyor" dedi.

Özdemir, Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde 'vakıf üniversiteleri kesinlikle kazanç amacı güdemez' ilkesi olduğunu vurgulayarak, "Bir nevi vergisiz ticaret yürüten şirket görünümünde olan üniversitelerin olduğu dikkat çekmektedir. Bu sorunlar YÖK'ün yayımladığı raporlara da yansımaktadır. Ancak YÖK, denetim süreçlerini yerinde ve zamanında yapmamıştır. Yapılan denetim ve inceleme sonucunda ise şeffaf bir şekilde sorunları çözmeye dönük bir adım da atmamıştır. Bugün kamuoyuna da yansıyan Nişantaşı Üniversitesi örneğinde olduğu gibi, bir gecede tıp ve diş hekimliği fakülteleri açabilmiştir. Bu üniversitenin sermaye lobileri ve siyasi ilişkileri maalesef YÖK'ün denetim ve kararlarında etkin olabiliyor" diye konuştu.

YÖK raporlarına göre bazı vakıf üniversitelerinde ciddi düzeyde reklam ve tanıtım harcamaları yapıldığı, eğitim-öğretime elverişli olmayan ortamlarda faaliyet yapıldığı, akademik yayın sayısı, Ar-Ge bütçelerinin çok düşük olduğu ve akademisyenlerin çalışma koşulları ve eğitim niteliği noktasında sorunlar yaşandığını söyleyen Özdemir, en önemli sorunun da akademisyenlerin özlük haklarıyla ilgili yaşanan sorunlar olduğunu belirtti.

Özdemir, "Son dönemde kamuoyuna yansıyan Nişantaşı, Bilgi, Maltepe Toros ve Okan üniversiteleri bu kurumların başında gelmektedir. Bu üniversitelerden özellikle Nişantaşı Üniversitesi'nde araştırma görevlileri yasal hakları olan ücretlerin ödenmesi için üniversite yönetimlerinden talepte bulundular. Ancak üniversite yönetimi 40'a yakın akademisyenin görevlerine son verdi. YÖK, uzun bir bekleyişten sonra bazı vakıf üniversiteleri hakkında inceleme başlattı. Elbette öncelikli olarak YÖK'ün bu süreçte etkin ve şeffaf bir inceleme yapmasını ve haksız yere görevlerine son verilen akademisyenlerin bir an önce üniversitelerine dönmelerini sağlanmasını istiyoruz" dedi.

CHP'nin önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Kaynak: ANKA / Güncel

Milliyetçi Hareket Partisi Cumhuriyet Halk Partisi AK Parti Haberler

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakmadan Geçme

Başakşehir La Fiorita maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Başakşehir La Fiorita maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Başakşehir La Fiorita maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Başakşehir La Fiorita maçı kaç kaç, canlı maç skoru! TRT 1 canlı maç izle! BAŞAKŞEHİR-LA FİORİTA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Başakşehir La Fiorita maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Başakşehir La Fiorita maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Ruzomberok Trabzonspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Ruzomberok Trabzonspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Ruzomberok Trabzonspor maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Ruzomberok Trabzonspor maçı ilk 11'i! Trabzonspor'un Ruzomberok maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Ruzomberok Trabzonspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Temmuz Ruzomberok Trabzonspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? A Spor CANLI izle! (RUZONBEROK-TRABZONSPOR) A Spor HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Küçükçekmece, Kağıthane, Avcılar 25-26 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Buca, Menderes, Ödemiş 25-26 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nurdağı, Araban 25-26 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Seyhan, Yumurtalık, Feke 25-26 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Selçuklu, Sarayönü, Bozkır 25-26 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Nilüfer, İnegöl, Mustafakemalpaşa 25-26 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi!
4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title