Haberi Paylaş

CHP'de Devir Teslim Töreni

Güncel Haberler

CHP'de Devir Teslim Töreni

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, "Tüzük Kurultayını şöyle yorumlamanızı rica ediyorum, bu herhangi bir metnin düzeltilmesi meselesi değildir.

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, "Tüzük Kurultayını şöyle yorumlamanızı rica ediyorum, bu herhangi bir metnin düzeltilmesi meselesi değildir. Partinin iç işleyiş kurallarının yeniden düzenlenmesi meselesi değildir. Böyle bakılırsa çok dar bakılmış olur" dedi. CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Genel Sekreterlik görevini Akif Hamzaçebi'ye devretti. Devir teslim törenine Genel Başkan Yardımcıları Fethi Açıkel, Muharrem Erkek ve Hatay Milletvekili Serkan Topal da katıldı. Hamzaçebi, CHP'nin Genel Sekreterlik makamının idari bir görev olmanın ötesinde çok büyük ağırlığa sahip olan bir görev olduğunu, bunun sosyal demokrat gelenekten gelen bir özellik olduğunu belirterek, bu görevi Sındır'ın çok güzel yürüttüğünü ifade etti. CHP'nin yeni Parti Meclisi ve yeni Merkez Yönetim Kurulu olarak heyecanla işe başladıklarını belirten Hamzaçebi, "Hedefimiz demokrasiyi bütün kurumlarıyla ülkemizde inşa etmektir. Türkiye'de siyaset alanı çok daralmıştır. 15 Temmuz sonrası ilan edilmiş olan OHAL'le birlikte OHAL KHK'larıyla sivil toplum baskı altına alınmış ve siyaset alanı daraltılmıştır. Böylesi dar bir alanda CHP bütün toplumun umudu olarak önemli görevi üstlenmiştir. Bu görevi tamamlamak Türkiye'de demokrasiyi bütün kurumlarıyla inşa etmek, sivil toplumu baskı altından kurtarmak, yoksulları, dar gelirlileri, umutsuz olan milyonları yeniden umutlu hale getireceğiz. Onları Türkiye'nin asli vatandaşı olarak refah ve huzur içinde yaşayacakları bir geleceğe mutlaka taşıyacağız. Tüzük Kurultayına doğru giderken CHP'nin en önemli görevi budur" şeklinde konuştu.

"CHP'NİN TÜZÜK KURULTAYINA SUNACAĞIMIZ TÜZÜĞÜ BİR REFORM ANLAYIŞI İÇİNDE HAZIRLAYACAĞIZ"

Hamzaçebi, konuşmasına şöyle devam etti:

"Tüzük Kurultayını şöyle yorumlamanızı rica ediyorum, bu herhangi bir metnin düzeltilmesi meselesi değildir. Partinin iç işleyiş kurallarının yeniden düzenlenmesi meselesi değildir. Böyle bakılırsa çok dar bakılmış olur. Biz CHP'nin Tüzük Kurultayına sunacağımız tüzüğü bir reform anlayışı içinde hazırlayacağız. Siyasal partilerin programını örgütler hayata geçirir. Program örgüt ilişkisinde tüzük çok önemli bir görev üstlenir. Bu tüzüğü hem ortaya çıkmış olan ihtiyaçlara göre hem de bilgi teknolojilerinin getirmiş olduğu yeniliklere göre uyarlamak, bu uyarlamayı bir siyasal reform anlayışı içerisinde gerçekleştirmek bizim tüzük çalışmasındaki en temel anlayışımızdır. 21. yüzyılda bir temsil problemi vardır. Seçilenlerle seçenler arasındaki bağ zayıflamıştır. Seçenler, vatandaşlar, yurttaşlar, bireyler seçimden sonra seçtikleri kişinin kendilerinin temsilcisi olup olmadığı konusunda tereddüde düşmektedirler. Bu çok önemli bir sorundur, siyasal katılımı azaltmaktadır. Siyasal katılım sadece sandığa gitmek olarak görülmemeli, ülkenin sorunlarına ilgi göstermek, tartışmak şeklinde düşünülmeli. Gönüllü destek gruplarıyla, internet gruplarıyla iletişim kurmak, onları aktif olarak ülke meselelerinin içine çekerek söz sahibi olmalarını sağlamak bizim tüzük çalışmamızın ana ekseni olacaktır. Bu Tüzük Kurultayı en az 36. Kurultay kadar, hatta ondan çok daha fazla ilgi çekecektir. Bir siyasi parti reformunu hayata geçireceğiz."

Tüzük Kurultayının basına kapalı olarak mı gerçekleşeceği sorusuna Hamzaçebi, "Şu andaki düşünce öyle. Partinin iç işleri olduğu için seyircisiz, izleyicisiz bir tartışma ortamı içinde bu kurultayın yapılması planlanıyor" yanıtını verdi.

"2019'A GİDEN SÜREÇ AĞIR BİR SÜREÇ"

Görevini Hamzaçebi'ye devreden Kamil Okyay Sındır ise, "Partimizi hep kişisel çıkarlarının üzerinde tutarak ülkemiz ve insanlık adına bu yüce makamı makamdan şeref alan değil, makama şeref veren çabayla sürdüren üst düzey görevlilerimizi anarak bu göreve layık görülen Akif Hamzaçebi'yi kutlamak istiyorum. Partimizin adına en ufak halel gelmesine izin vermeden hep yukarıda taşımaya gayret ettim. Görevi kendisine devretmenin huzuru ve haklı onuru içerisindeyim. 2019'a giden süreç ağır bir süreç. Önümüzde yoğun bir çalışma dönemi bekliyor. Bende bundan sonra İzmir'de kendi bölgemde milletvekili ağırlıklı çalışma içinde olacağım. Başarılar diliyorum. Başarılarına her zaman katkı sunacağım" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Hamzaçebi, Sındır'a plaket takdim etti. Sındır ise Hamzaçebi'ye çiçek takdim etti.

(Pelin Üzek Kılıç - Burak Altun/İHA)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Mehmet Akif Hamzaçebi Kamil Okyay Sındır Türkiye Politika Güncel Haberler

title