Haberi Paylaş

Burkina Faso'da darbeyle görevine son verilen Yarbay Damiba, Togo'ya sığındı

Güncel Haberler

Burkina Faso'da 30 Eylül'de askeri darbeyle görevine son verilen Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba, Togo'ya sığındı. Darbeyle iktidarı ele geçiren Burkina Faso'nun yeni lideri yüzbaşı İbrahim Traore bugün ilk kez halkın karşısına çıktı. Başkent Vagadugu'da askeri aracın üzerinden halkı selamlayan Traore'ye halk sloganlarla destek verdi.

Ulusal basındaki haberlere göre, devrik lider Damiba askeri yetkililere istifasını sunduktan sonra Togo'ya sığındı. Damiba, 48 saatlik baskının ardından, sabah başkent Vagadugu'daki askeri hava üssünde istifasını askeri yetkililere sunmuştu.

Darbeci askerler, devrik lider Yarbay Damiba'nın Fransız askeri üssüne sığındığını ve karşı darbe planladığını ileri sürmesinin ardından, dün akşam darbe yanlısı göstericiler Fransa karşıtı sloganlar atarak elçiliğe girmeye çalışmış, elçiliğin dış duvarlarını ateşe vermişti. Halkın Fransız misyonlarına tepkisi gün boyu devam etti. Halk, Fransız misyonları önündeki nöbetine devam etti.

Burkina Faso'nun yeni lideri yüzbaşı İbrahim Traore bugün ilk kez halkın karşına çıktı. Başkent Vagadugu'da askeri aracın üzerinden halkı selamlayan Traore'ye halk sloganlarla destek verdi.

Burkina Faso'da darbeyle görevine son verilen Yarbay Damiba, Togo'ya sığındı

Burkina Faso'da 30 Eylül'den bu yana süren askeri hareketliliğin ardından, darbeyle iktidarı ele geçiren Traore durumun kontrol altında olduğunu duyurmuştu. Halka desteği ve mücadeleye olan güveni için teşekkür eden Traore, her şeyin yavaş yavaş düzene gireceğinin altını çizerek, halka normal yaşantılarına dönme çağrısı yapmıştı.

Burkina Faso'da ordu, ülkedeki güvenlik durumunu gerekçe göstererek 30 Eylül'de iktidara el koymuş ve ülkenin yeni liderinin Traore olduğunu duyurmuştu. Darbe sonrasında, bir sonraki emre kadar anayasanın askıya alındığı, ülke sınırlarının kapatıldığı, hükümetin feshedildiği, ülke genelinde 21.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği, tüm siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin askıya alındığı bildirilmişti.

Kaynak: AA / Ahmet Emin Dönmez - Güncel

Togo Cumhuriyeti Burkina Faso Eylül Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (3)

Fakır:

yüzbaşı darbe yapıyor ilginçliğe bak. buna teğmen darbe yapar. silsile devem eder ve en son bir er darbe yapar bu işi bitirir

Cevap Yaz22Yayından Kaldır
mardinli yiğit:

tiplere bak

Cevap Yaz81Yayından Kaldır
Murat ÖREN:

Bir millet kafasız ise kaybetmeye mahkumdur. En iyi örneği. Darbe üstüne Darbe...

Cevap Yaz51Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title