Haberi Paylaş

Yakın zamanda yağış olmazsa durum vahim! Yaz aylarında su kesintilerine gidilebilir

Güncel Haberler

Türkiye'de son aylardaki yağışların azlığı ve barajlarda su doluluk oranların düşmesi gelecek günler için endişeleri daha da artırdı. Bir iki ay daha yağış yağmaması halinde yaz aylarında büyük sıkıntıların baş göstereceğini ifade eden uzmanlar, su kesintilerine gidilebileceğini ifade etti.

Dünyada iklim değişikliğinin en çok etkilediği bölgelerden biri olan Türkiye'de kuraklık ve su sıkıntısı her geçen yıl artıyor. Geçen yıla göre yağış oranında yüzde 31'lik azalma olması, aralık ve ocak ayının yağışsız geçmesi kuraklık tehlikesini yeniden gündeme getirdi.

Ağır kuraklık koşulları ile Türkiye'de başta buğday, arpa, mercimek, şeker pancarı ve pamuk olmak üzere, tarımsal üretim alarm veriyor. Yağışların geçen yıla göre yüzde 75'e varan oranlarda azalması ile tarım alanlarında büyük bir endişe hakim. İklim şartlarının don ve sel tehlikeleriyle de bu şekilde devam etmesi halinde ise azalan üretimle birlikte son olarak yüzde 77.87 olarak ölçülen gıda enflasyonunun 2023'te daha da artması bekleniyor.

Tüm bölgeleri etkileyen bu kurak iklimde en ağır darbeyi ise yağışların yüzde 75 azaldığı Güneydoğu alırken, Doğu Anadolu Bölgesi aralık ayı yağışları son 27 yılın en düşük seviyesine indi.

Sürecin bir-iki ay daha böyle devam etmesi durumunda daha büyük sorunlar yaşanacağına dikkat çeken uzmanlar, yaz aylarında su kesintilerine gidilebileceğini ifade etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da geçtiğimiz günlerde "Sanayide Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi"nde konuştu. İklim değişikliğinden kaynaklanan afetlerin her geçen gün etkisini ve şiddetini artırarak, dünyayı biraz daha yaşanmaz hale getirdiğini anlatan Bakan Kurum, birçok çevresel, sosyal ve ekonomik soruna yol açan bir iklim değişikliğinin çok yönlü ve küresel bir sorun olduğuna işaret etti. Kurum, "Kuraklık ve susuzluk tehlikesi adeta kapımıza dayandı. Doğal alanlarımızda yine göllerimizde akarsularımızda, şehirlerimizde kuraklığı net bir şekilde hissediyoruz." dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerini paylaşan Kurum, "Kuraklık aslında meteorolojik, tarımsal ve hidrolojik kuraklık olarak üçe ayrılıyor ve şu anda yaşadığımız kuraklık meteorolojik bir kuraklıktır. En son 2008 yılında böyle bir kuraklıkla karşı karşıya kaldık ve bu kuraklık neticesinde su kaynaklarımızda ciddi oranla azalma yaşandı. Tarım maliyetlerinde ve üretimde hem girdiler hem de maliyetleri artıran, belki önümüzdeki süreçte bu suları dahi bulamayacağımız bir endişeye de hepimizi sevk ediyor." diye konuştu.

Haberler.com - Güncel

Kuraklık desteği Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

can erdemir:

Yaradan bazen zalim ve haddi aşan kavimleri doğal afetler , kuraklık ve kıtlık ile sınar. Adaletli toplumlara da merhamet eder. Tefekkür eder doğru yoldan ayrılmazsak bolluk ve bereketini sunar.

Cevap Yaz648Yayından Kaldır
Tuncay Çolakoglu:

bu gerçek bir beka sorunu ...sanırım bir kişinin seçimleri göstermesi yada başörtü sorununu gündeme getirmesi kifayetsizdir.BÜYÜK ADIMLAR ATACAGIMIZA .KÜÇÜK İŞLERLE UGRAŞIYORUZ..

Cevap Yaz717Yayından Kaldır
Nurullah Ak:

İnsanlarımız namazdan niyazdan iyice uzaklaştı ve şimdi Rabbim bizi bunlarla imtihan ediyor.

Cevap Yaz3858Yayından Kaldır
Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title