Haberler

Berlin'de Nakba Günü Yürüyüşü

Güncelleme:

Filistinliler, Almanya'nın başkenti Berlin'de Nakba Günü Yürüyüşü gerçekleştirdi. İsrail'in Filistin'i işgalini ve işgalden sonra Filistinlilere yaptığı katliamları, baskıları kınamak isteyen göstericiler, 76'ncı Nakba Günü'nü anmak üzere Berlin'in en işlek bölgelerinden Charlottenburg ilçesinde toplandı.

- Berlin'de "Nakba Günü Yürüyüşü"

BERLİN - İsrail'in kuruluş gününü ve bu günden sonra yaşananları felaket olarak nitelendiren Filistinliler, Almanya'nın başkenti Berlin'de "Nakba Günü Yürüyüşü" gerçekleştirdi.

İsrail'in bağımsızlığını ilan ettiği tarih olan 14 Mayıs 1948 tarihini takip eden gün olan 15 Mayıs'ı ve ardından yaşananları Nakba Günü, yani "felaket günü" olarak anan Filistinliler, Almanya'nın başkenti Berlin'de Nakba Günü Yürüyüşü gerçekleştirdi.

İsrail'in Filistin'i işgalini ve işgalden sonra Filistinlilere yaptığı katliamları, baskıları kınamak isteyen göstericiler, 76'ncı Nakba Günü'nü anmak üzere Berlin'in en işlek bölgelerinden Charlottenburg ilçesinde toplandı. Bayrakların asılması ve pankartların hazırlanmasından sonra Filistin milli marşı okundu ve yürüyüşe geçildi.

"Alman devletinin İsrail'in uyguladığı soykırıma suç ortaklığını kınıyoruz"

"Ölüler için yaşıyoruz ve yaşayanlar için mücadele ediyoruz" sloganı altında bir araya gelen Filistinliler, "Nakba'nın 76. yılı ve biz hala buradayız; adalet, özgürlük ve geri dönüş talep ediyoruz. Bugüne kadar yerinden edilen ve mülksüzleştirilen 750 bin Filistinlinin, öldürülenlerin ve yok edilen 500 Filistin köyü ve kasabasının yasını tutuyoruz. Gazze'deki etnik temizlik, imha ve soykırımın tanıklarıyız ve Alman devletinin İsrail'in uyguladığı soykırıma suç ortaklığını kınıyoruz. Bu soykırım sırasında alınan tek bir canı bile unutmayacağımızı ilan ediyoruz. Bu Nakba Günü'nde hiçbir yasak, hiçbir zulüm, hiçbir baskı bizi adalet ve özgürlük istemekten alıkoyamaz. Filistin özgürleşene kadar özgür değiliz" ifadelerini kullandı. Filistinliler, ayrıca Almanya'nın İsrail'e silah sevkiyatına son vermesi çağrısında bulundu.

Filistinliler, yürüyüş sırasında "Filistin yok oluyor, suyu ve ekmeği de yok", "Filistin'e özgürlük" ve "İsrail terör devleti" şeklinde sloganlar attı. Yürüyüşe şehirde yaşayan Türkler de katılarak, Filistinlilere destek oldu. Başkentin önemli merkezlerinden Wilmersdorf Caddesi'nde başlayan yürüyüş, Hallensee'de sona erdi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüş boyunca Berlin polisi, yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Filistin Almanya İsrail Berlin İnsan Hakları Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Güncel Haberler

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a zehir zemberek yanıt: O hançeri 15 Temmuz'da milletin sırtına sapladın

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Sadece Kürtçe hizmet vereceğini açıklayan kafe işletmecisi gözaltında

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Miçotakis bir kez daha resti çekti: Türkiye'yi ilgilendirmez

Bakmadan Geçme

Konferans Ligi Şampiyonu Şampiyonlar Ligi'ne gidiyor mu? Limon FC olayı ne, Limon FC maçında ne oldu? #129300 30 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 30 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 30 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 30 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! İsrail lanetleme kararı nedir? Lanetleme kararı alınınca ne olur? 30 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 30 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 30 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 30 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Mourinho ne zaman İstanbul'a geliyor? Aziz Yıldırım transferi bitirdi Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 30 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? #129300 Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
Çorum'un Alaca ilçesini sel vurdu! Evler ve tarım arazileri sular altında kaldı

Çorum'un Alaca ilçesini sel vurdu! Evler ve tarım arazileri sular altında kaldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title