Haberler

Bakan Yardımcısı Yavuz: Başkent, Kültür Yolu Festivali ile kültür ve sanata doyacak

Güncelleme:

KÜLTÜR ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 28 Mayıs-12 Haziran'da düzenlenecek Başkent Kültür Yolu Festivali'nde, 580 etkinlikte 5971 sanatçının görev alacağını, başkentin kültür ve sanata doyacağını söyledi.

KÜLTÜR ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, 28 Mayıs-12 Haziran'da düzenlenecek Başkent Kültür Yolu Festivali'nde, 580 etkinlikte 5971 sanatçının görev alacağını, başkentin kültür ve sanata doyacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Ankara'nın tarihi zenginliklerini ön plana çıkarmak, güncel kültür zenginliklerine canlılık katmak amacıyla 28 Mayıs-12 Haziran'da düzenlenecek Başkent Kültür Yolu Festivali, sanatseverlerle buluşturulmaya hazırlanılıyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, festival kapsamında müzik, sinema, edebiyat, tarih gibi alanlarda 5971 sanatçının görev alacağını ve festivalin kültür ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Yavuz, "16 gün boyunca Ankaralıları, Ankara'nın tarihi mekanlarında, müzelerinde sanat etkinlikleriyle ağırlıyor olacağız. Ankara çok tarihi çok kadim bir şehir. Kültürel mirasın çok güçlü olduğu hem devletin hem özel müzelerle birlikte bir müzeler kenti. Biz bütün bu tarihi mekanları sanat ile birleştirerek hem Ankaralılara hem başkenti ziyaret etmek isteyenlere bir festival kapsamında sunmak istedik. Bir rota oluşturduk 4,7 kilometrelik. Ankara Kalesi, Hamam Önü, Hamam Arkası, Osmanlı Ahşap Evleri, Mimar Sinan'ın Ankara'daki tek eseri Cenab Ahmet Paşa Camii'nden ilerleyen rota, Ankara Kalesi'ne doğru çıkıyor. Ankara'nın simgelerinden Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Hacı Bayram Veli Camii, Hamamönü, Augustus Tapınağı, Roma Hamamı, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Ziraat Bankası Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi, PTT Pul Müzesi, CSO Ada Ankara ve CerModern gibi modern sanat yapıları, müzeler, sanat galerileri, tarihi yapılar ve anıtlar yer alıyor rotada" diye konuştu.

ROMA HAMAMINDA SANATSAL ETKİNLİKLER

Bakan Yardımcısı Yavuz, Roma Hamamı'nda ilk kez konser, tiyatro, opera gibi etkinliklerin yapılacağını söyleyerek, "Ankara, Roma'da da Ankira adında önemli bir kent. Roma Hamamı'nda ilk defa konser, tiyatro gibi etkinlikler düzenlenecek. Açık havada etkinlikler düzenlenecek. İlk kez orada sanatsal etkinlik düzenlenecek. Büyük bir şenlik havasında geçecek festival. Sanatın her alanı buraya dahil. Müziğin her türlüsü olacak. Uluslararası sanatçılarımız katılacaklar. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestramız ünlü solist, sanatçıları misafir edecek. Berlin'den Senfoni Orkestrası gelecek. Ankara Kalesi'nde kurulacak sahnede gençlerin çok sevdiği isimler sahne alacak. Pazar sabahı bin seymen bir araya gelerek, aynı anda gösteri yapacak Cumhuriyet Müzemiz ve Birinci Meclis binamız önünde. Biz Ankara'nın tarihi katmanlarını ön plana çıkarmak istiyoruz. Bu kadim tarihe sahip gerek Osmanlı gerek öncesinde Roma ve Cumhuriyet dönemi yapılarını insanların fark etmelerini istiyoruz ve bunu da sanat yolu ile yapıyoruz" dedi.

'HAYALİM ULUSLARARASI BİR FESTİVAL HALİNE GETİREBİLMEK'

Bakan Yardımcısı Yavuz, festivalin 7'den 70'e herkese hitap edeceğini söyleyerek şöyle konuştu:

"CSO Ada Ankara'da çocuklarımıza bir tiyatro kuruyoruz. Çocuklar için masal atölyeleri var. Müzelerimiz de çocuklar için özel aktivite düzenlediler. Çocuklarımızı aileleriyle birlikte bekliyoruz. Gençlerin çok sevdiği isimler festivalimize katılıyor. Gençler için ayrıca 'gençbilet' uygulamamız var. Sergilerimizin tamamı ücretsiz. Pek çok ücretsiz etkinliğimiz var. Yelpazenin her tarafından sanat-kültür etkinliği olacak. Ankara için çok önemli bir festival. Ankaralıların festivale sahip çıkacağına inanıyorum. İlgi çok güzel. Sosyal medya hesaplarımız, aplikasyonumuz ve internet sitemizden insanlarla iletişim kuruyoruz. Önümüzdeki yıl cumhuriyetin 100'üncü yılı için daha büyük bir festival düzenlemeyi düşünüyoruz. Hayalim Ankara için uluslararası bir festival haline getirebilmek ve bu festivale sadece Ankaralıların değil tüm şehirlerden insanların gelmesini sağlamak."


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Özgül Özkan Yavuz Ankara Güncel Haberler

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakan Şimşek: Borsaya vergi çalışması ertelendi

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini 'Uygunsuz' buldu, öğrenciler törene alınmadı

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini "Uygunsuz" buldu, öğrenciler törene alınmadı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title