Haberler

Bahçeli: CHP Naz Etmemeli, Buyursunlar El Ele Fiili Açmazı Giderelim (4)

"METİNDE 'CUMHURBAŞKANI' DİYE GEÇİYOR"MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'nin anayasa teklifine ilişkin 'Size gelen metinde cumhurbaşkanlığı ifadesi mi yoksa başkanlık ifadesi mi var? Sistemin adı ne olacak?

"METİNDE 'CUMHURBAŞKANI' DİYE GEÇİYOR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'nin anayasa teklifine ilişkin 'Size gelen metinde cumhurbaşkanlığı ifadesi mi yoksa başkanlık ifadesi mi var? Sistemin adı ne olacak?' sorusuna "Metinde cumhurbaşkanı diye geçiyor" diye yanıt verdi.

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısı sonrasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. AK Parti'nin hazırladığı anayasa metni için kullandığı 'makul ve müspet' ifadesinden ne anlaşılması gerektiği sorulan Bahçeli, "Tabi her şeyin yerinde ve zamanında konuşmak gerekiyor. Şu an Sayın Başbakan ile olan görüşmelerimizde değerlendirmeler bize ülkemiz açısından makul ve mantıklı gelmiştir. Şimdi de kendi düşünceleri doğrultusunda hazırlamış oldukları bir anayasa değişikliği metnini MHP'nin incelemesine bırakmışlardır. MHP de geçmişte olduğu gibi bir anayasa komisyonuna verdiği üyesi olan Afyon Milletvekili Mehmet Parsak Beyin ve arkadaşlarının incelemesine göndermek suretiyle gözden geçirmeyi ve kısa zamanda da MHP'nin görüş ve düşüncelerini AKP'ye ulaştırmayı düşünmektedir. O aşamaya gelince zannediyorum en doğrusunu önümüzdeki günlerde göreceksiniz" diye konuştu.

"MEHMET PARSAK'I GÖREVLENDİREREK ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLARIZ"

MHP lideri Bahçeli, metnin kaç madde olduğu yönündeki soruyu şöyle yanıtladı: "Genelde bütün anayasa değişikliğini kapsamaktadır. Ancak bunlar içinde en kısa sürede ülkemiz için yararlı olan metinler üzerinde bir öncelik verilmesini de yararlı bulduklarını ifade etmişlerdir. Bizde bu düşünceye katılmışızdır. AKP'nin hazırlamış olduğu metin bize ulaşmıştır. Komisyon üyesi ve hukukçularla üzerinde çalışıyoruz. AKP anayasa ile komisyon kurmayı düşünüyorsa bizde Mehmet Parsak'ı görevlendirerek, çalışmalara katkı sağlarız. Sonuç ne çıkarsa o da Genel Kurul'a gelir inşallah"

"MHP'NİN DÜŞÜNCELERİNİN KORUNDUĞU ZEMİNDE MÜCADELELERİMİZİ SÜRERİZ"

Bir gazetecinin 'Size gelen metinde cumhurbaşkanlığı ifadesi mi yoksa başkanlık ifadesi mi var. Sistemin adı ne olacak?' sorusunu "Metinde cumhurbaşkanı diye geçiyor" diye cevaplandıran Bahçeli, "MHP'nin düşüncelerinin korunduğu bir zeminde biz mücadelelerimizi süreriz. Korunmadığı zaman bizim orada ne işimiz var" ifadelerini kullandı.

Grup konuşmasında yeni anayasa konusunda CHP'ye çağrıda bulunmasının anımsatılması üzerine MHP lideri Bahçeli, şu açıklamalarda bulundu: "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Bey, AKP ile görüşmeye açık çağrıda bulundu. Bu doğrudur karşılıklı kutuplaşma, ceh3pleşme yerine bir araya gelmelerinde Sayın Başbakan ile CHP'nin genel başkanının bir araya gelip bizim ile yapılan görüşmeler gibi bir değerlendirmede bulunmaları ülkemiz için yararlı olur. CHP'de bugüne kadar savunduğu düşünceleri ile anayasa değişiklinden yana tavır ortaya koyuyor fakat farklı zeminde düşünceleri olduğu anlaşılıyor. Bunları giderebilmenin bir yolu doğmuş olabilir. O bakımdan Sayın CHP'liler naz etmeyin, gelin konuşun diye söylememin sebebi de orasıdır. Konuşmakta yarar var"

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Devlet Bahçeli Mehmet Parsak AK Parti Politika Güncel Haberler

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

4 kişinin öldüğü damat katliamının görüntüleri ortaya çıktı: Hakim yapma

İsrail ordusu gece yarısı komşu ülkeyi fosfor bombasıyla vurdu

İsrail ordusu gece yarısı komşu ülkeyi fosfor bombasıyla vurdu

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Küçücük çocuğu zorla dudaklarından öptürdü, savunmasıyla pes dedirtti: Ailesi yanımızdaydı

Hamburger ve kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

Hamburger ve kahve zincirlerinde İsrail protestosu! Müşteriler kaçacak yer aradı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title