Haberler

Aytun Çıray'dan İzmir'deki Tarihi Vali Konağının Talan Edilmesine Tepki: "Harabe Durumuna Düşmesinin Sorumluları Kimlerdir?"

Güncelleme:

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, İzmir Göztepe’deki 130 yıllık tarihi Vali Konağı’nın basına yansıyan harabe görüntülerini TBMM gündemine taşıdı. Binanın korunup tarihi dokusu bozulmadan restore edilmesini isteyen Çıray, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Vali Konağı neden gerekli önlemler alınarak korunmamıştır, harabe durumuna düşmesinin sorumluları kimlerdir” diye sordu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, İzmir Göztepe'deki 130 yıllık tarihi Vali Konağı'nın basına yansıyan harabe görüntülerini TBMM gündemine taşıdı. Binanın korunup tarihi dokusu bozulmadan restore edilmesini isteyen Çıray, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "Vali Konağı neden gerekli önlemler alınarak korunmamıştır, harabe durumuna düşmesinin sorumluları kimlerdir" diye sordu.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Vali Konağı'nın son durumuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi verdi. Yazılı açıklama yapan Çıray, Vali Konağı'nın son görüntülerinin tüm İzmirlileri şoka uğrattığını ve üzdüğünü belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle İzmir'in tarihi miraslarının umursanmaz bir tavırla talan edilmesine göz yumulması veya amacı dışında kullanımlarının önünün açılması ilk değil. Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi de geçtiğimiz sene başka alternatif çözümler olmasına rağmen Emniyet Müdürlüğü binası yapılmak istenmiş ve İzmirlilerin kurucu değerlerimize ve tarihi miraslarımıza olan hassasiyeti sonucunda şanlı polisimiz için başka kullanışlı bir bina bulunarak AKM'nin özü korunmuştu. Ancak şimdi ise Atatürk, İsmet İnönü ve pek çok İzmir valisini ağırlamış olan Vali Konağı'nın son hali tüm İzmirlileri hayrete düşürmüş ve üzmüştür. Su boruları sökülmüş, tavan ve duvarları tahrip edilmiş, kiremitleri yerlerinden çıkarılarak yağışlara açık hale getirilmiş, yani adeta savaştan çıkmış bir bina görünümünde olan Vali Konağı'nın Kurban Bayramı'nda gündüz vakti hırsızların göz göre göre hırsızlık yapmaya devam etmesi kabul edilemez."

MODERN VE MEDENİ İZMİR YALNIZ DEĞİLDİR

Devlette devamlılığın sağlanması için milli politikaların yanı sıra Cumhuriyet'in simgeleşmiş tarihi miraslarının korunmasının da büyük önem taşıdığına vurgu yapan Çıray, şöyle devam etti:

"İzmir, kurucu değerlere bağlılığıyla ve modern, medeni çizgisiyle bu siyasi iktidarın her zaman hedefinde olmuştur. Buradan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya çağrıda bulunuyorum: Sayın Soylu, Emniyet Müdürlüğü binası ile ilgili olumlu tutumunuzun tekrarını bekliyoruz. Diğer tüm cumhuriyet miraslarımız gibi, tarihi Vali Konağı'na da gerekli tedbirler alınarak, tarihi dokusunu bozmadan yapılacak bir restorasyonla hak ettiği değer gösterilmeli ve İzmir halkına geri kazandırılmalıdır. Devlet bürokrasisinde şahıslar gelip geçicidir. İYİ Parti iktidarında devlet tüm kurum ve kuruluşlarıyla bu ucube rejimden ve talan düzeninden kurtularak yeniden inşa edilecektir. Kurucu değerlerimizin, kent belleğinin vazgeçilmezleri olan kültürel miraslarımızın umursamazlıkla yok sayılması yerine, korunarak gelecek kuşaklara aktarılması, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin büyüklüğüne ve şanına yakışacak yegane şeydir. Biz İzmirliler, Göztepe'deki Vali Konağı'nın derhal korumaya alınarak gerekli bütçenin ayrılmasını ve yeniden hak ettiği tarihi şanına yaraşır hale getirilmesini talep ediyoruz."

Aytın Çıray, Bakan Süleyman Soylu'ya şu soruları yöneltti:

İzmir Göztepe'deki tarihi Vali Konağı neden gerekli önlemler alınarak korunmamıştır?

- Vali Konağı'nın harabe durumuna düşmesinin sorumluları kimlerdir?

- İzmir Valiliği'nin Katip Çelebi Üniversitesi'ne yaptığı öneriyle Karataş'taki Rektörlük binası ile Göztepe'deki Vali Konağı takas edilmiş ve Vali Konağı Katip Çelebi Üniversitesi'ne devredilmiştir. Konağı geri almayı ve düştüğü bu harabe durumdan kurtarmayı ve restore ederek yeniden İzmir'in ve İzmirlilerin hak ettiği haline dönüştürmeyi düşünüyor musunuz?

Kaynak: ANKA / Güncel

Süleyman Soylu Aytun Çıray İzmir Güncel Haberler

İsrail basını yazdı: Rusya'dan güç alan İran büyük saldırı hazırlığı içinde

İsrail basını yazdı: Rusya'dan güç alan İran büyük saldırı hazırlığı içinde

Özgür Özel'den mitingde ilk seçim vaadi: Emekli maaşı asgari ücretin 1.5 katı olacak

Özgür Özel'den mitingde ilk seçim vaadi: Emekli maaşı asgari ücretin 1.5 katı olacak

Filenin Sultanları THY'ye isyan etti: Başka takımlara özel uçak, bize gelince ekonomi

Filenin Sultanları THY'ye isyan etti: Başka takımlara özel uçak, bize gelince ekonomi

Bakmadan Geçme

FENERBAHÇE İSTANBULSPOR MAÇI CANLI HD İZLE! Fenerbahçe İstanbulspor maçı hangi kanalda, ilk 11'ler kim? #9917 GALATASARAY ŞAMPİYONLUK KUTLAMASI NE ZAMAN? #129349 Galatasaray'ın şampiyonluk kutlaması olacak mı, nerede olacak? #9917 GALATASARAY - KONYASPOR MAÇI CANLI İZLE! #129349 Galatasaray maçı hangi kanalda, saat kaçta? Galatasaray - Konyaspor maçı FULL HD İZLE! #9917 GALATASARAY İLK 11'LER! Konyaspor ile karşılaşmada Galatasaray'ın ilk 11'leri kim? Erbaaspor Muşspor maçı CANLI izle! (HD) 26 Mayıs Erbaaspor Muşspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Erbaaspor - Muşspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Erbaaspor - Muşspor maçı nereden izlenir? Kurban Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman yatacak? Kurban Bayramı emekli ikramiyesi hangi tarihte, ayın kaçında ödenecek 2024? Popeyes boykot mu? Popeyes İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Popeyes Türk malı mı, sahibi kim? Bugün Fenerbahçe'nin maçı var mı? Bugün hangi Fenerbahçe maçı var, hangi kanalda? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı nereden izlenir? Gülşehir Belediyesi hangi parti? Gülşehir Belediye başkanı hangi partiden seçilmiştir? İşte 2024 İstanbul Gülşehir yerel seçim sonuçları! Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile mi yapılacak? Öğretmenlik atamaları nasıl yapılacak? 25 Temmuz hangi burç? 25 Temmuz'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Temmuz tarihi hangi burç olur? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı hangi statta oynanacak? Fenerbahçe - İstanbulspor maçı nerede oynanıyor? BİNGÖL'DE DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! Bingöl'de ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu?
Bakan Şimşek konutta yeni düzenlemeyi duyurdu: İsteyene gelir isteyene ev

Bakan Şimşek konutta yeni düzenlemeyi duyurdu: İsteyene gelir isteyene ev

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title