Haberi Paylaş

Atatürk'ün Kaldığı Oda 1000 Euro

Atatürk'ün Kaldığı Oda 1000 Euro

Bursa'da yenileme çalışmaları yapılan Çelik Palas bünyesinde yer alan Atatürk Palas, geçen hafta hizmete girdi.

Bursa'da yenileme çalışmaları yapılan Çelik Palas bünyesinde yer alan Atatürk Palas, geçen hafta hizmete girdi. Toplam 23 odası bulunan otelin, en özel bölümü olarak Atatürk'ün kaldığı oda dikkat çekti. Balkonu, zemini, koltuk rengi ile döneminin özelliklerini birebir yansıtan odada bir gece konaklamak isteyenlerin 1000 euro gözden çıkarması gerekiyor. Hizmet verdiği dönemde Oscar ödüllü oyuncu Elizabeth Taylor, İngiliz aktrist Aundry Hepburn, Amerikalı akstrist Catherine Hepburn, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin eşleri Prenses Süreyya ile Sarah Diba, Ürdün Kraliçesi Nur ve Macaristan asıllı Amerikalı aktrist Zsa Zsa Gabor gibi ünlü isimleri de ağırlayan otelde, konukların kaldığı odalara isimleri verilirken, oda içinde resimleri ve isimleri de yer alıyor.

Dönemin Mısır Valisi'nin Bursa'da kaplıca otelini inşa etmek istemesinin ardından Atatürk'ün bastonu ile yer göstermesiyle merkez Osmangazi İlçesi Çekirge Semti'ne yapılan Atatürk Palas, 3 yıl önce ihalesi yapılan MSN Grup tarafından yapılan yenileme çalışmaları ardından faaliyete girdi. Çelik Palas Oteli ile birlikte yenileme çalışmaları yapılan Atatürk Palas, yaklaşık 55 milyon dolara mal oldu.

Çelik Palas Oteli Genel Müdürü Birol Kaymas, cuma günü hizmete giren tesiste en önemli hizmetlerinden birisinin termal su olduğunu söyledi. Suyun otele yaklaşık 7 kilometre uzaklıktan ulaştığını belirten Kaymas, kaynağından gelene kadar 47 derecelik ısısının yaklaşık 10 derece kaybederek, insanların rahatlıkla girebileceği ısıya ulaştığını kaydetti.

Kaymas, suyun hiçbir minarelini yitirmediğine dikkat çekerken, otelin en büyük avantajlarından birisinin bu olduğunu vurguladı. Termal suyun birçok hastalığa da iyi geldiğini belirten Kaymas, romatizmal rahatsızlıklar, egzema, sportif rahatsızlıklar ve kadın rahatsızlıklarına tedavi amaçlı yansımalarının bulunduğunu söyledi. Otelin daha önce 36 odalı hizmet verdiğini anlatan Kaymas, şöyle dedi:

"Oda sayısını 23'e düşürdük. Suit oda sayısını fazla tuttuk. Oscar ödüllü oyuncu Elizabeth Taylor, İngiliz Aktrist Aundry Hepburn, Amerikalı Akstrist Catherine Hepburn, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi'nin eşleri Prenses Süreyya ile Sarah Diba, Ürdün Kraliçesi Nur ve Macaristan asıllı Amerikalı Aktrist Zsa Zsa Gabor gibi birçok ünlü isim burada konaklamışlar. Odalarımızda konuklarımızı hatırlatan bir takım farklılıklar da bulunuyor. Örneğin 1935'teki haliyle eşyaların şekli, rengine kadar aslına uygun yapılan Atatürk Suiti'ni Atatürk Çiçeği, Elizabeth Taylor Suiti'ni de onun menekşe gözlü resmi ile taze menekşeler süslüyor. Şimdi bir de o ünlülerimizin kokularını arıyoruz. Otel ile ilgili yazdıkları hatıraları da odalara koyacağız. "

Atatürk'ün odasını döneminin özelliklerini birebir yansıtan şekilde hazırlandığını açıklayan Kaymas, şöyle devam etti:

"Zemini ahşap, o gün koltuk rengi ile aynı şekilde dizayn ettik. Çalışmalarda çeşitli ülkelerden çalışanlar da yer aldı. Örneğin vitraller ABD'li mimar tarafından o ülkeden getirilerek yapıldı. Misafirlerimiz kapıda şampanya, portakal suyu ve kestane şekeri ile karşılanıyor. Atatürk'ün konuklarına özel hassasiyet göstermesi nedeni ile biz de böyle bir uygulama yapıyoruz. Sonra odalarına geçen konuklarımız, dilerlerse eşyaları çalışanlarımız tarafından ücretsiz ütüleniyor ve teslim ediliyor. Odalarda şarap, meyve sepeti ve çerez bulunuyor. Konukların çocuklarını da düşündük. Bebek bezi, aparatından, tabak, önlük, biberon, çocuklar için tuvalet aparatına kadar her şeyi düşündük. Sabah kahvaltılarında da şampanya, kırmızı ve siyah havyar ikram ediyoruz. "

Eylül ayına kadar kampanya yapacaklarını da dile getiren Kaymas, "Atatürk Palas'ta standart oda fiyatı 280 Euro. Elizabeth Taylor ve Atatürk'ün suitinin fiyatı 1000 Euro. 6 farklı suitimizin ücreti 800 Euro, superior dediğimiz 12 odamızda ise konuklarımızı 350 Euro'dan ağırlıyoruz. Eylül ayına kadar yapacağımız kampanyada ise tüm odalarımızda yüzde 25 oranında indirim uyguluyoruz" diye konuştu. - Bursa

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title