Haberler

Ankara'daki Eymir Kuş Halkalama İstasyonu'nda 1000 kuş halkalandı

Son Güncelleme:
Abone Ol

Ankara'daki Eymir Kuş Halkalama İstasyonu'nda göç mevsiminin başlamasıyla birlikte 42 farklı türden 1000 kuş halkalandı. İstasyon, kuş göçlerini takip etmek amacıyla halkalama çalışmalarını sürdürüyor.

Kuşların göç rotasında olan Ankara'daki Eymir Kuş Halkalama İstasyonu'nda, göç mevsiminin başladığı 15 günden bu yana 42 farklı türden 1000 kuş halkalandı.

Türkiye'de kuş halkalama çalışmaları, Samsun'daki Cernek, Iğdır'daki Aras, Ankara'daki Eymir ve Antalya'daki Boğazkent istasyonlarında aktif olarak sürüyor.

Havaların soğumasıyla kuşların göç yolculuğuna başladıkları bu günlerde başkentin merkezinde bulunan Eymir Kuş Halkalama İstasyonu'nda da göç yoğunluğu yaşanıyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ), ODTÜ ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün işbirliğinde ve Ornithological Society of the Middle East'in destekleriyle istasyonda, kuş göçlerini ve sayılarındaki değişiklikleri takip etmek amacıyla halkalama yapılıyor.

Belirlenen noktalardaki ağlara takılan kuşların türü, yaşı ve cinsiyeti kayıt altına alınarak kimliklendiriliyor. Sağlık kontrolleri yapılan ve bacaklarına lastik çemberler takılarak halkalanan kuşlar, göç maceraları takip edilmek üzere doğaya salınıyor.

İstasyon, öğrenciler için açık hava laboratuvarı

AÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Arzu Gürsoy Ergen, AA muhabirine istasyonda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Ağustos ayı itibarıyla göç mevsiminin başladığını, Türkiye'de 5 kuş halkalama istasyonunun bulunduğunu ve bunlardan 4'ünün şehrin dışında olduğunu belirten Ergen, "Şehir merkezine en yakın Eymir İstasyonu. Burası kuşların göç döneminde konaklama, dinlenme alanı. Ayrıca kuşlar üreme döneminde yiyeceklerin bolluğundan dolayı burada beslenebildikleri için burası adeta kuşlar için bir vaha. Şu anda yani göç mevsiminin başladığı 15 günden bu yana, 42 türden yaklaşık 1000 kuşa Türkiye rumuzlu halka takıldı." bilgisini paylaştı.

Türkiye genelindeki gönüllü üniversite öğrencileriyle ODTÜ'ye ait 9 hektarlık alandaki 24 kuş yakalama ağında çalışmaları yürüttüklerini, istasyonun bilime ışık tutmasının yanı sıra öğrenciler için de açık hava laboratuvarı olduğunu vurgulayan Ergen, şunları kaydetti:

"Bizim istasyonumuzda halkalanan Türkiye rumuzlu 3 karabaşlı ötleğenimizin 2'si İsrail'de, 1'i Lübnan'da yakalandı. Eymir İstasyonu'nda Estonya halkalı küçük akgerdanlı ötleğen ve Romanya halkalı çıvgın yakalandı. 2012'de halkalanan ve sonbaharda Afrika'ya giden bir bülbülü 7 sene sonra tekrar yakaladık. 2018'de halkaladığımız bir başka bülbülü 5 sene sonra tekrar yakaladık. Kuşların göç yolculuklarını hesapladığımızda neredeyse 35-40 bin kilometre yol yaptıklarını görebiliyoruz. İstasyonu en çok kullanan karabaşlı ötleğen 5 sene sonra tekrar yakalandı. Kuşların bu rotayı kullandıklarını, bir önceki gelişleriyle yaklaşık aynı tarihlerde geldiklerine şahit olduk. Bunlar muazzam bilgiler."

"Her halka, kuşun kendisine özgü numara ve kod içeriyor"

AÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Bölümü yüksek lisans öğrencisi Ayşenur Akgün de istasyonda çalışmaların çok erken saatlerde, kuşların aktiviteleriyle gün ağarırken başlayıp gün kararırken sona erdiğini söyledi.

Saat başı ağ kontrolleri yaptıklarını belirten Akgün, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

"Kontrole çıkan gönüllüler, ağlara takılan kuşları toplayıp istasyonumuza getiriyor. Önce kuşun türünü tayin ediyoruz. Daha sonra kuşun bacak çapına uygun halkayı takıyoruz ve böylece kuş halkalanmış oluyor. Her halka, kuşun kendisine özgü numara ve kod içeriyor. Bu sayede kuşu kimliklendiriyoruz. Cinsiyet, yaş tayini yapıp vücutlarındaki yağ skorlarına bakıyoruz. Kanat, gaga uzunluklarını ve kilolarını ölçüp doğaya salıyoruz."

Kaynak: AA / Güncel

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Türkiye Ankara Eymir Eğitim Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

BENZİN KAÇ TL OLDU (9 ARALIK)? 1 litre benzin kaç lira? Benzine, mazota, motorine indirim geldi mi? The Game Awards 2023 kazananları kim oldu? Yılın en iyi oyunu belli oldu mu? ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? 2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak, saatlik ne kadar? Asgari Ücret günlük net! İşte konuşulan son rakamlar! YUNANİSTAN KAPI VİZESİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? Yunan Adaları kapıda vize başladı mı? Yunanistan kapı vizesi kaç günde çıkar? ABD GAZZE KARARI SON DAKİKA! ABD'nin Gazze açıklaması nedir? Gazze ateşkes olacak mı? GEBZE FABRİKA YANGINI SON DAKİKA | Gebze yangın son durum ne, söndürüldü mü? İskoçlar Çetesi çökertildi mi? Kafes-17 operasyonuyla çökertilen İskoçlar Çetesi lideri, elebaşı kim? Kardeşlerim YENİ BÖLÜM (108. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kardeşlerim yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Adım Farah YENİ BÖLÜM (24. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Adım Farah yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title