Ankara'da "Kadınların Görülmeyen Emeği" paneli düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Ankara'da "Kadınların Görülmeyen Emeği" paneli düzenlendi

AA - Emre Karaca - Güncel
 - Güncelleme:
Ankara'da 'Kadınların Görülmeyen Emeği' paneli düzenlendi

Kadınların, Kovid-19 salgını sonrasında iş, sosyal ve ev yaşamlarında karşılaştıkları zorlukların ele alındığı "Kadınların Görülmeyen Emeği: Sağlık Krizinden Çıkaracağımız Ders Nedir?

Kadınların, Kovid-19 salgını sonrasında iş, sosyal ve ev yaşamlarında karşılaştıkları zorlukların ele alındığı "Kadınların Görülmeyen Emeği: Sağlık Krizinden Çıkaracağımız Ders Nedir?" paneli Ankara'da düzenlendi.

Türkiye Fransız Kültür Merkezi, Kanada'nın Türkiye Büyükelçiliği ve Ankara Üniversitesinin iş birliğiyle Frankofoni Baharı ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen panelde, kadınların Kovid-19 sonrası çalışma ve sosyal hayatta karşılaştıkları zorluklara değinildi.

Ankara Üniversitesinin Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde yapılan panelde, iş hayatında büyük bir özveriyle yer almalarına rağmen kadınların göz ardı edilen hakları, iş statülerinin geliştirilmesi gerekliliği, Kovid-19 sonrası dünya çapında ortaya çıkan tablonun kadınlar açısından yarattığı zorluklar ve Türk ile Fransız deneyimleri arasındaki farklar gibi konu başlıkları değerlendirildi.

Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Herve Magro, panelin açılış konuşmasınıda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinin devamı niteliğindeki bir panelde bulunmaktan çok mutlu olduğunu, kadınların yılın yalnızca bir günü anılmamaları gerektiğini belirtti.

Dünya genelinde kadınların çalışma alanlarına yaptıkları katkıların göz ardı edildiğini dile getiren Magro, "Kadın haklarını yılda yalnızca bir gün savunmadığımız zamana ulaştığımızda mücadelemizde başarıya ulaşmış oluruz. Birçok kadının ilkel koşullarda yaşadığını, haklarının ihlal edildiğini görüyoruz. Bu akşam Ukraynalı kadınları da anmadan yapamayız." ifadelerini kullandı.

Yuvarlak masa toplantısı şeklinde düzenlenen panele konuşmacı olarak, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Fransız akademisyen Pascal Barbier, Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi'nde proje sorumlusu Zeynep Aydemir Koyuncu ile birlikte çevrimiçi olarak Adelle Blackett, McGill Üniversitesi Hukuk Profesörü Adelle Blackett ve Fransız Kadın Hakları eski Bakanı Najat Vallaud-Belkacem katıldı.

AA / Emre Karaca - Güncel

Türkiye Ankara Nedir Mart Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title