Haberler

Anadolu Ajansı 98 Yaşında

Güncel Haberler

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, "Anadolu Ajansı (AA), Türkiye'nin gören gözü, duyan kulağıdır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, "Anadolu Ajansı (AA), Türkiye'nin gören gözü, duyan kulağıdır." dedi.

Erkoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haberciliğin örnek kuruluşu AA'nın 98. yıl dönümünü kutladığını belirterek, "Türkiye'nin en köklü kuruluşlarından birisi olan AA, aynı zamanda haberciliğin de öncü ve örnek kuruluşlarından birisidir. İletişim teknolojilerindeki gelişmeleri yakından takip ederek, yurt içi ve yurt dışındaki örgütlenmesini geliştiren Anadolu Ajansı, çok yönlü ve hızlı haber akışıyla görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir." diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük haber ve iletişim ağına sahip olan AA'nın, kendini yenileyerek bir dünya ajansı haline geldiğini ve kendi ekolünü kuran bir okul olduğunu vurgulayan Erkoç, "Anadolu Ajansı Türkiye'nin gören gözü, duyan kulağıdır. Sorumlu ve ilkeli habercilik anlayışıyla milletimizin sesi olan Anadolu Ajansının 98. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum. Başarılı çalışmalarını arttırarak sürdüreceğine gönülden inanıyor, kuruma emeği geçenleri saygıyla anıyor, tüm çalışanlarını tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Rektör Can: "AA Türkiye'nin dünya genelindeki yüz akı kurumudur"

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise yayımladığı kutlama mesajında, Anadolu Ajansının Türkiye'nin dünya genelindeki "yüz akı kurumu" olduğunu kaydetti.

Can, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"İstiklal mücadelemiz sırasında, TBMM'nin kuruluşundan 17 gün önce 6 Nisan 1920'de kurulan, Türkiyemizin istiklalden istikbale uzanan macerasına şahitlik eden, hizmetleri ve meslek disiplini ile ülkemizin dünya ölçeğinde yüz akı kuruluşlarından olan Anadolu Ajansının kuruluşunun 98. yılını tebrik ediyor, ülkemize ve milletimize hizmet yolunda nice muvaffakiyetler temenni ediyorum."

Deveboynu: "Dünyanın ve Türkiye'nin en önemli ajansı"

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyet Başkanı Aslan Deveboynu ise mesajında, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasında büyük katkısı olan Anadolu Ajansının kuruluşunun 98. yılını kutladı.

Yayın kalitesi, teknolojisi ve milli mücadele dönemindeki gibi heyecanla çalışan tüm ajans çalışanlarına selamlarını ileten Deveboynu, "Basının çıtasının yükselmesi için yayınları ve kullandığı teknolojilerin yanı sıra verdiği sıra dışı eğitimler ile Anadolu Ajansı, dünyanın ve Türkiye'nin en önemli ajansıdır. Günlük geçtiği haberleri, aktüel görüntüleri ve özel haberleri ile gündemin en önemli haberlerini kullanıcılarına ve tüm dünyaya servis eden, ayrıca 13 dilde yayın yapan AA'nın, Türkiye prestiji için de büyük önemi vardır." ifadelerine yer verdi.

Çuhadar: "Herkesin ilk müracatı Anadolu Ajansı oluyor"

Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sermet Çuhadar da AA'nın Türkiye'de çok önemli bir yerinin olduğunu belirttiği mesajında, şunları kaydetti:

"Ajans çalışanlarının habercilik anlamında büyük bir mücadele sürdürdüğüne inanıyorum. Türkiye için önemli olan AA, genç Cumhuriyet kurulmadan önce oluştu. Ajansın kurulması o dönemdeki idarecilerin basına verdiği önemi gösteriyor. Anadolu basını milli mücadelemize büyük destek vermiş ise de gazetecileri besleyecek ve TBMM'nin yaptığı çalışmaları, kanunları Anadolu'ya yayacak en önemli kurum olarak Anadolu Ajansını görmüşlerdir. O gün o görevi icra eden Anadolu Ajansı personeli bugün de ayın görevi üstleniyor. Yanlış bilginin önlenmesi ve doğru kaynakla haberin ulaştırılması anlamında herkesin ilk müracatı Anadolu Ajansı oluyor. Bu anlamda AA önemli bir görev üstlenmektedir."

Çuhadar, bugünün, aynı zamanda doğru haber vermek için uğraşırken öldürülen gazeteciler günü olarak da anıldığını belirterek, "İlk 1909 yılında Hasan Fehmi beyle başlamıştı. O yıldan bu yana birçok gazeteci büyüğümüz bir şekilde bir cinayete kurban gittiler. Onları da buradan şükranla yad etmek istiyorum. Allah rahmet eylesin." değerlendirmesinde bulundu.

LED ekranlı bilboardlar ve gazetelerde kutlama

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile merkez Onikişubat ve Dulkadiroğlu belediyeleri de LED ekranlı bilboardlardan, "Anadolu Ajansının 98. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun" mesajı paylaştı.

Kentte günlük yayımlanan Maraş Manşet gazetesi ise bugünkü sayısının arka sayfasında AA'nın kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Kaynak: AA / Güncel

Sütçü İmam Üniversitesi Fatih Mehmet Erkoç Anadolu Ajansı Kahramanmaraş Politika Güncel Haberler

title