Haberler

Akyürek, Milletvekili Aday Adaylığı İçin İstifa Etti

Abone Ol

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmak için görevinden istifa etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmak için görevinden istifa etti.

Akyürek, Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığının toplantı salonunda yaptığı basın toplantısında, istifasını açıkladı.

2004 yılından itibaren şehre belediye başkanı olarak hizmet verdiğini belirten Akyürek, Konya'nın gelişmesi için şu ana kadar elinden geleni yapmaya çalıştığını söyledi.

Düzenlediği basın toplantısıyla 2003 yılında belediye başkanlığı sürecinin başladığını anımsatan Akyürek, her seçim döneminde artan oy oranlarıyla vatandaşın teveccühünü gördüklerini kaydetti.

Şehre hizmet için gerçekleştirdiği çalışmalara katkıda bulunanlara teşekkür eden Akyürek, "Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bugüne kadar yapılan çalışmalarda her zaman desteklerini gördüğümüz Konya milletvekillerimize, il başkanlarımıza, ilçe başkanlarımıza, kadın kolları, gençlik kolları ve teşkilatın her kademesindeki kardeşlerimize, bu görevleri yapmamızı sağlayan Konya halkına teşekkür etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Görev yaptığı dönemde önemli eserler üretmeye çalıştığını dile getiren Akyürek, "Belediyecilik sonsuza kadar uzanan bir hizmet halkasıdır, bir yatırım zinciridir ve bir süreçtir. Bu süreci en iyi şekilde yürütmeye gayret gösterdik. İncinmemeye ve incitmeyeye de özel önem verdik. Bu noktada bütün çalışma arkadaşlarımızdan, bütün mesai arkadaşlarımızdan, başkanlarımızdan, teşkilat mensuplarımızdan ve Konya halkından haklarını helal etmelerini istiyorum." diye konuştu.

Akyürek, büyükşehir belediye başkanlığı görevinde üçüncü döneminde olduğunu ileterek, şöyle konuştu:

"24 Haziran 2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimimiz olacak. Üçüncü dönemimiz olması, sürecin çok hızlı gelişmesi, Genel Merkezimizle, teşkilatımızla, teşkilat terbiyesi ölçeğinde yapılan değerlendirme ve istişarelerde, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili aday adayı olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığından ayrılıp aday adaylığı müracaatı yapmamız gerekti ve süreç böyle sonuçlandı. Şu anda bugün itibarıyla Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa ederek, ayrılıyorum. Konyamıza bugüne kadar Belediye Başkanı olarak hizmet ettik, bundan sonra daha farklı hizmetler nasip olursa, görev verilirse, gerçekleştirmek üzere bugün veda ediyoruz."

Akyürek, istifasının ardından bu süreçte Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Mithat Büyükalim'in görevi üstleneceğini, daha sonra teşkilatın değerlendirmeleri öncülüğünde Beldiye Meclisi'nde yeni belediye başkanı seçiminin on gün içerisinde gerçekleştirilmiş olacağını kaydetti.

Toplantıya katılan Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı da yaptığı konuşmada, Akyürek'in 14 yıldır yüzünün akıyla millete hizmet ettiğini söyledi.

Akyürek'in şehre önemli katkıları olduğunu belirten Angı, "Bir nöbet değişikliği, konum değişikliği noktasında varılan bir mutabakat bugün sizlere ilan edildi. Büyükşehir Belediye Başkanımız şahsında emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Tahir Akyürek Konya Politika Güncel Haberler

title