Haberler

Akdeniz Üniversitesi İleri Sağlık Araştırmaları Merkezi'nde Yapay Organ ve Kanser Aşısı Çalışmaları Yapılacak

Güncelleme:

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, İleri Sağlık Araştırmaları Merkezi'nde yapay organ, yapay doku, hayvandan insana organ nakli ve kanser aşısı gibi konularda çalışmalar yapılacağını bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı desteğiyle inşaatına başladıkları İleri Sağlık Araştırmaları Merkezi'nde yapay organ, yapay doku, hayvandan insana organ nakli ve kanser aşısı gibi konularda çalışmalar yapılacağını bildirdi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Rektör Özkan, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile sağlık alanındaki bilimsel çalışmaları üst düzeye çıkaracak İleri Sağlık Araştırmaları Merkezi inşaatını gezdi.

Merkezi ağustos ayında açmayı planladıklarını belirten Özkan, "İleri Sağlık Araştırmaları Merkezi'nde ülkemiz için çok stratejik alanlarda çalışmalar yürütülecek. Biz bunu salgın sürecinde gördük. Maalesef Filistin'de de görüyoruz. Yurt dışından ülkeye ilaç giriş çıkışı, cihaz giriş çıkışı olmadığı zaman büyük zorluk yaşanıyor. Ayrıca normal zamanlar için de yurt dışına giden bir para kaybı oluyor. Bunun için siz kendi kendinize bunları üretmek durumundasınız. Bu anlamda bilimde öncülük yapanlar her zaman kazanıyorlar. Biz bu motto ile yola çıktık. Yapay organ ve organ naklinde ilaçsız immünoterapiler nasıl olur, bununla ilgili modeller ortaya koymak adına bir kompleks oluşturmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, sağlık hizmeti anlamında dünyanın en önde gelen ülkelerinden birisi olduğuna dikkati çeken Özkan, bilimde çok hızlı bir gelişim yaşandığını vurguladı.

"Bilime gönül vermiş tüm bilim insanlarına bu merkezin kapısı açık"

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın projeyi çok beğendiğini aktaran Özkan, "Bu anlamda burada altyapıyı oluşturmak çok kıymetli. Daha sonra aşı çalışmaları çok kıymetli olacak. O altyapıyı öncelikle yapmayı planladık. Üniversitemizde bu çalışmalarımız kapsamında bir anti interlökin-6 ilacımızı da geliştirmiştik. O da yine bu projeyle oluşan bir süreçti. Tamamlandıktan sonra da ben buradan çok ümitliyim. Ama burada önemli olan bilime gönül vermiş bilim insanlarını burada toplayabilmek. Bunu sadece Akdeniz Üniversitesi için demiyorum. Türkiye'nin her yerinden ve dünyanın her yerinden bilime gönül vermiş tüm bilim insanlarına bu merkezin kapısı açık." değerlendirmesinde bulundu.

Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlara gerek olmadan organ nakli yapılmasıyla ilgili çalışmaları bulunduğunu kaydeden Özkan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Daha yolun başındayız ama bilim böyledir. Bu anlamda atılan ilk adımlar daha büyük adımların habercisidir. Akdeniz Üniversitesi, daha önce bilim kurgu filmlerine konu olan yüz nakli, kol nakli ve rahim nakli gibi operasyonlara imza attı. Açılacak merkezle yapay organ, yapay doku, hayvandan insana organ nakli, kanser aşısı gibi daha önce bilim kurgu filmlerinin konusu olan gelişmeler gerçek olabilecek. Çünkü organ nakillerinde ya bir canlıdan ya da kadavradan alıyorsunuz. Yaptığımız yüz nakli ile 'Face Off' filmi gerçeğe dönüşmüştü. Muhtemelen yapay organ, yapay doku, hayvandan insana organ nakli, kanser aşısı da bir gün gerçek olacak. Tabii ki ilk adımlar her zaman çok zordur. Bunlar küçük ama çok önemli adımlar. O adımların üzerine başkaları başka basamaklar koyacak."

Merkezle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ömer Özkan da İleri Araştırma Merkezi'nde ilaçsız nakiller, kanser ilaçları, SMA aşısı ve ilacı için çalışmalar yapılabileceğini aktardı.

Kaynak: AA / Güncel

Akdeniz Üniversitesi Özlenen Özkan Organ Nakli Organ Nakli Rektör Aşı Sağlık Güncel Haberler

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

TBMM'de işe başlayan kızıyla ilgili soru Destici'yi kızdırdı! Canlı yayında ortam gerildi

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bakmadan Geçme

Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe Hull City maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Fenerbahçe Hull City maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Galatasaray Trencin maçı ilk 11'i! Galatasaray'ın Trencin maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Fenerbahçe Hull City maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Hull City maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? Galatasaray Trencin maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz Galatasaray Trencin maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Fenerbahçe Hull City maçı CANLI izle! (HD) 18 Temmuz FB Hull City maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (FENERBAHÇE-HULL CİTY) EXXEN spor canlı izle! 18 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın TV8.5 canlı izle! FENERBAHÇE-HULL CİTY TV8.5 CANLI 4K İZLE! 18 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Adnan Menderes Havalimanı seferleri iptal! İzmir'de uçak seferleri iptal mi edildi, ne oldu? Seferler neden iptal edildi? D-Smart Spor Smart CANLI izle! Galatasaray Trencin Spor Smart şifresiz canlı yayın linki! Spor Smart CANLI izle! (GALATASARAY TRENCİN MAÇI) Spor Smart donmadan ve kesintisiz izle! 18 Temmuz D Smart Go Spor Smart canlı yayın! Mehmet Büyükekşi ve Ali Koç neden kavga etti? TFF Başkanlık seçimleri sonuçlandı mı? Yabancı sınırı değişecek mi? İbrahim Hacıosmanoğlu yabancı sınırı hakkında ne demişti?
''Zıkkım yesin, gebersinler'' iddiası ortalığı karıştırmıştı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa yalanlandı

''Zıkkım yesin, gebersinler'' iddiası ortalığı karıştırmıştı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa yalanlandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title