Haberler

AK Parti Diyarbakır Adayı Olarak İsmi Geçen Mehdi Eker Kimdir?

Güncelleme:

AK Parti'nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde büyükşehir başkanlığına aday göstereceği 28 ilin adayları açıklandı. Daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak da görev yapan Mehdi Eker Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Peki, Mehdi Eker kimdir?

AK Parti'nin 31 Mart yerel seçimlerinde aday göstereceği 28 isim belli oldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan adayı daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak da görev yapan Mehdi Eker oldu. Peki, Mehdi Eker kimdir? İşte, Mehdi Eker'in biyografisi..

MEHDİ EKER KİMDİR?

Tam adı Mehmet Mehdi Eker, 1 Ocak 1956 tarihinde Diyarbakır Bismil'de dünyaya gelmiştir. Babasının adı Abdullah, annesinin adı Fehime'dir. Mehdi Eker, yedi kardeşin beşincisidir. İlkokulda aynı öğretmenin ders verdiği 2. ve 3. sınıflar ile 4. ve 5. sınıfların bir arada eğitim yaptığı bir okulda köyünde okudu. İlkokuldan mezun olduktan sonra köyde ortaokul olmadığı için Diyarbakır'a bir yıl geç gitmişti. Ortaokulu ve liseyi Diyarbakır merkezinde okudu. Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesinden mezun oldu.

Ak Parti Diyarbakır Adayı Olarak İsmi Geçen Mehdi Eker Kimdir?

YÜKSEK LİSANSINI İNGİLTERE'DE TAMAMLADI

Mehdi Eker, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere'de University of Aberdeen'de tarım ekonomisi alanında; doktorasını Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde tamamladı.

Ak Parti Diyarbakır Adayı Olarak İsmi Geçen Mehdi Eker Kimdir?

TARIM BAKANLIĞI'NDA MEMUR OLARAK BAŞLADI

Mehdi Eker, 1978 yılında Tarım Bakanlığı Planlama Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü'nde memur olarak göreve başladı. 1982 yılında Ankara Veteriner Fakültesi'nden mezun olduktan sonra intibak yapılarak aynı kurumda veteriner hekim kadrosuna atandı.1989 yılında Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak atandı. Burada tüm faaliyetlerin hem idari hem de teknik müdür yardımcısı sıfatıyla planlama ve yürütme görevlerini 5 yıl süreyle devam ettirdi.

Ak Parti Diyarbakır Adayı Olarak İsmi Geçen Mehdi Eker Kimdir?

Mehdi Eker,1990-92 yılları arasında İngiltere'de bulunan University of Aberdeen'e yüksek lisans eğitimi için gitti. Tarım ekonomisi alanında yaptığı lisansüstü eğitim sonunda master derecesi aldı. Sonra da Ankara Üniversitesi'nde doktora yapmaya başladı ve 1997 yılında hayvancılık işletme ekonomisi anabilim dalında doktora derecesi aldı. 1994 yılından 1996 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Ekim 1996 yılında Tarım Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'ne genel müdür yardımcısı olarak atandı.

Ak Parti Diyarbakır Adayı Olarak İsmi Geçen Mehdi Eker Kimdir?

İstifa nedeniyle boşalan bakanlığın Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü'ne 1997 yılında önce vekaleten daha sonra da asaleten atandı. Kasım 1997 tarihinde bakanlık makamının takdiri ile ve Müşterek Kararname ile Bakanlık Müşavirliğine atandı ancak bu görevde uzun süre kalamadı. 1999'da başka bir göreve atanmak üzere müşavirlik görevinden alınarak Tarım Bakanlığı'nın taşra teşkilatı olan Tarım il Müdürlüğünde çalıştırılmak üzere Ankara valiliği emrine veteriner olarak atandı.

Ak Parti Diyarbakır Adayı Olarak İsmi Geçen Mehdi Eker Kimdir?

14 Kasım 2002 tarihinde 22. Dönem, 22 Temmuz 2007 tarihinde 23. Dönem ve 28 Haziran 2011 tarihinde 24.Dönem Diyarbakır AKP Milletvekili seçildi. 22. Dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ve Batı Avrupa Birliği Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi olarak görev yaptı.

Ak Parti Diyarbakır Adayı Olarak İsmi Geçen Mehdi Eker Kimdir?

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI YAPTI

59. Hükümet'te 2 Haziran 2005 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı görevine getirildi. 60. Hükümet'te yeniden Tarım ve Köyişleri Bakanı oldu. 61. Hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine atandı.

MEHDİ EKER'İN EŞİ KİMDİR? KAÇ ÇOCUĞU VAR?

Mehdi Eker, 1984 yılından beri Yasemin Eker ile evlidir. Feyza, Yasin, Süeda adlarında üç çocuğu vardır. Mehdi Eker'in oğlu Yasin Eker, 2018 yılında eski Bakanlardan Ömer Dinçer'in kızı Ayşe Hilal ile evlenmişti.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Mehmet Mehdi Eker Diyarbakır Ak Parti Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title