Amerikalı bilim insanlarından yeni araştırma! Acıya dayanıklı kişiler koronavirüse daha az yakalanıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Amerikalı bilim insanlarından yeni araştırma! Acıya dayanıklı kişiler koronavirüse daha az yakalanıyor

AA - Sümeyye Dilara Dinçer - Güncel
 - Güncelleme:

Koronavirüse ilişkin yeni araştırmalar yayınlanmaya devam ediyor. Son olarak Amerika'da gerçekleştirilen bir araştırmada, acı tatlara karşı duyarlı kişilerin yeni tip koronavirüse yakalanma riskinin daha az olduğu ortaya konuldu.

Bilim insanları, koronavirüs hakkında yeni araştırmalar hazırlamaya devam ediyor. Amerika'da son olarak gerçekleştirilen bir araştırmada, tat atma duyusu ve koronavirüs arasındaki ilişkiyi incelemek için yeni bir çalışma hazırlandı. Çalışmada çıkan sonuçlar dikkat çekti. Uzmanlar tarafından yapılan bilgilendirmeye göre acıya dayanıklı insanların koronavirüse yakalanma risklerinin daha düşük olduğu belirtildi.

Daily Mail'in haberine göre, Louisiana Sinüs ve Burun Uzmanları Merkezinden araştırmacılar, tat alma duygusu ile koronavirüs arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla 2 bin kişiyi inceledi. Çalışmada, acı tatları algılamayanlar, acıya karşı duyarlılar ve ortalama tat alanlar olarak 3 gruba ayrılan katılımcılara koronavirüs testi yapıldı.

Amerikalı bilim insanlarından yeni araştırma! Acıya dayanıklı kişiler koronavirüse daha az yakalanıyor

Çalışma sonucunda acı tatları algılamayan kişilerin, acı tatlara duyarlı kişilere kıyasla virüse yakalanma riskinin yüksek olduğu ortaya konuldu. Bilim insanları, acı tatlara duyarlı bireylerin daha fazla nitrik oksit üretebileceğini ve bunun dakoronavirüs partiküllerine zarar verebileceğini öne sürdü.

Araştırma ekibinin lideri Dr. Henry Barham, dilin tat tomurcuklarında bulunan acı tat reseptörü T2R38'in uyarıldığında solunum mukozasında virüslerin daha fazla çoğalmasını önlemeye veya öldürmeye yardımcı olmak için nitrik oksit ürettiğini söyledi.

Araştırma kapsamında acı tatlara duyarlı kişilerin virüs nedeniyle hastaneye yatırılma ihtimalinin de daha düşük olduğu belirtildi. Çalışmanın ayrıntıları Jama Network Open dergisinde yayımlandı.

AA / Sümeyye Dilara Dinçer - Güncel

Amerika Birleşik Devletleri Daily Mail Louisiana tat Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title