Haberi Paylaş
ABD'nin Kudüs'ü 'İsrail'in Başkenti' Olarak Tanımasına Tepki

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in Başkenti" Olarak Tanımasına Tepki

Güncel Haberler

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, "Amerika'nın bugünkü tavrı bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak yaklaşımdır" ifadesini kullandı.

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, "Amerika'nın bugünkü tavrı bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak yaklaşımdır" ifadesini kullandı.

Ertem, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Kudüs'ü " İsrail'in başkenti" olarak tanıma ve Tel Aviv'deki Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını kabul edilemez bulduğunu ve kınadığını belirtti.

Tek taraflı alınan kararı tanımayacaklarını vurgulayan Ertem, şunları kaydetti:

" Kudüs'ün statüsü değiştirilemez. Birleşmiş Milletler kararları ihlal edilemez. Kudüs üç semavi din içinde hakkaniyet temelli özgürlüğü ve barışı arayan Orta Doğu'nun yüreğidir. Kudüs'ün bu özel statüsüne sahip çıkmak, korumak, tüm renkliliği ile barış içinde bir dünyayı gerçek kılmak bakımından hayati derecede önemlidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Kudüs merkezli olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında bir dizi insani, ahlaki, siyasi dram yaşanmıştır. Filistin sorunu dediğimiz ve gerçekte bir insanlık sorunu olan konu, bu yaşananların bir ürünüdür ve halen tüm barış çabalarıyla birlikte bunları tahrip eden saldırgan politikalar nedeniyle insanlığın gündemindedir. İsrail'in bu türden politikalarına, Kudüs'ü başkent yapan girişimlerine bugüne kadar mesafeli duran Amerika Birleşik Devletleri'nin bu defa destek verme olarak anlaşılabilecek yola girmesi, asla kabul edilemez. Amerika'nın bugünkü tavrı bölgede bir dizi tehlikeli gelişmeyi tetikleyecek, çatışma doğuracak, yeni insani dramlara sebep olacak yaklaşımdır."

Ertem, Filistinlilerin haklı davalarının yanında sonuna kadar duracaklarını ve destek vereceklerini bildirdi.

Kaynak: AA / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Birol Ertem İsrail Kudüs Politika Güncel Haberler

title