500 Hırsız 500 Polise Zimmetlendi - Haberler
Haberi Paylaş

500 Hırsız 500 Polise Zimmetlendi

İhlas Haber Ajansı - Güncel
500 Hırsız 500 Polise Zimmetlendi

Adana Emniyet Müdürlüğü'nce hazırlanan "İçimizden birileri" projesi kapsamında daha önce hırsızlık olaylarına karıştığı belirlenen 500 kişi 500 polise zimmetlendi."Yaşam koçu" olan polisler, 24 saat çocuklarla ilgilenerek suça karışmasının önüne...

Adana Emniyet Müdürlüğü'nce hazırlanan "İçimizden birileri" projesi kapsamında daha önce hırsızlık olaylarına karıştığı belirlenen 500 kişi 500 polise zimmetlendi. "Yaşam koçu" olan polisler, 24 saat çocuklarla ilgilenerek suça karışmasının önüne geçmeye çalışıyor.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Müdürlüğü'ne bağlı Hırsızlık Büro Amirliği Türkiye'de bir ilke imza atarak asayiş olaylarının içerisinde halkın en fazla karşılaştığı hırsızlık olaylarını yok etmek için proje hazırladı. Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü'nün de destek verdiği Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı koordinesinde yürütülen "Güvenli hayat güvenli gelecek için çocuklar ve gençler" isimli Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında hazırlanan "İçimizden birileri" projesiyle önce 500 polis belirlendi. Ardından bu 500 polise daha önce hırsızlık suçuna karışmış ve ilgilenildiğinde hırsızlığı bırakabilecek 500 kişi belirlendi. Mahalle mahalle gezen polisler önce bu 500 kişinin kapısını tek tek çalıp projeyi kendilerine ve ailelerine anlattı. Hırsızların aileleri önce polisin çocuklarını yakalamak için yeni bir yöntem geliştirdiğini sanıp projeye dahil olmak istemedi ancak polislerin ısrar ederek defalarca evlerine gelmeleri üzerine projeye 500 kişi dahil oldu. Daha önce hırsızlık olayına karışan bu 500 polise 500 hırsız zimmetlendi. Artık her hırsızdan bir polis sorumlu olurken; hırsızın gün içerisinde ne yaptığı, okula gidip gitmediği, ailesine üzüp üzmediği konusunda polisler rapor almaya başladı. Olumsuz bir durum olduğunda polis telefonunu 24 saat açık tutarak sürekli zimmetlendiği hırsız ile görüşme halinde olacak.

"500 POLİSE YAŞAM KOÇU KURSU"

Hırsızlar polise zimmetlendikten sonra 500 polis "yaşam koçu" kursuna giderek bir yaşam koçunun ne yapması gerektiğini en ince ayrıntısına kadar öğrendi. Polisler gündüz asayiş olaylarıyla mücadele ederken akşamları da vatandaşın hırsızlardan mağdur olmaması, çocukların ve gençlerin geleceğini yakmaması için kursa katıldı. Yaklaşık 2 ay süren kurs sonunda 500 polis aldıkları doğru iletişim, bireyi ikna etme ve etkileme derslerinin ardından çocukları suçtan uzak tutmak için mücadeleye başladı.

İlk aile ziyareti çocuğu daha önce hırsızlığa karışan Ersin ve Filiz Yazıcı çiftinin evine yapıldı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Cihat Şireli, müdür yardımcıları Mehmet Nihat Görmüş, İbrahim Baran ve Harsızlık Büro Amiri Remzi Köpüklüoğlu ile yaşam koçları evi ziyaret etti. Müdür ve yardımcıları evde bulunan çocukları da unutmayarak onlara oyuncak hediye etti. Polis memuru Seda Kendir ise anne Filiz Yazıcı'ya çiçek verdi. Çocukların da hazır bulunduğu ilk ziyarette Asayiş Şube Müdürü Cihat Şireli proje hakkında aileye bilgi verdi. Şireli proje ile kentte asayiş olaylarının büyük çoğunluğunu oluşturan "hırsızlık" olaylarının önüne geçilmesinin amaçlandığını belirterek, "Artık çocuklarımıza hem aileleri hem de polis ağabeyleri olarak biz sahip çıkıp el ele vererek onları kurtaracağız. Bu konuda Sayın Adana Valimiz Hüseyin Avni Coş ve Sayın Emniyet Müdürümüz Ahmet Zeki Gürkan'ın destekleriyle çocukları ve gençleri suçtan uzak tutacağız. Bunun için her suçluya bir polis görevlendirdik bundan sonra bütün sorunlarıyla ilgilenecekler" dedi.

Anne Filiz Yazıcı ise, önce Allah'a sonra polislere güvendiğini belirterek, "Oğlumun iyi bir insan olmasını iyi bir geleceği olmasını istiyorum. Sonuçta ben öleceğim, bu dünyada kalmayacağım. Oğlum iyi evlat olsun okusun polis olsun. Ben onun polis olmasını çok istiyorum. Projeden sonra çok olumlu şeyler oldu. Yaşam koçunu ne zaman arasak o zaman çocukla ilgileniyor. Onların çocuğumu iyi edeceğine inanıyorum. Çocuğum önce çok küfür ediyordu son 1 aydır hiç küfür etmiyor. Düzenli bir şekilde okula gidiyor" diye konuştu.

Ersin Yazıcı ise, polislerin gecesi gündüzü olmadan bu işin peşine düştüklerini anlatarak, "Telefon açtığım zaman bana bir şekilde ulaştılar. Sorunumu da çözdüler. Benim çocuğumun adliyede 3-4 dosyası var. Bize çok değişik tavırları vardı. Projeden sonra yüzde 75 değişti. Şu haliyle 10 numara" diye konuştu.

16 yaşındaki Yazıcı ailesinin oğlu V.Y. ise polislerle birlikte hayatının tamamen değiştiğini anlatarak, "Yaşam koçum polis memuru Halil Öz ağabey geldi. Halil ağabey ile konuştuk bana akıl verdi. Ondan sonra artık eve geç gelmiyorum. Sabah okula öğleden sonra eve geliyorum. Cumartesi, pazarda babamla çalışmaya gidiyorum. Polis gelmeden önce sürekli geziyordum, her yere girip çıkıyordum suça karışıyordum ama şimdi karışmıyorum" dedi.

Daha önce suça karışan Suat Ö. (18) ise okuldan 1. sınıftan atıldığını, okuma yazmasının bile olmadığını söyleyerek, "Ama şimdi okumak istiyorum. Polisler bizimle konuşuyor 'yapmayın geleceğinizi düşünün' diyorlar. Polisten sonra hayatımda çok güzel şeyler oldu. Hayatın gerçeklerini anladım. Kendime zarar verdiğimi anladım" ifadelerini kullandı.

Asayiş suçuna karışan Yusuf A. (18) da 8. sınıfta okulu bıraktığını ifade ederek, "Polislerden sonra çalışmaya başladım. Şimdi okumak istiyorum. Polis bize ders veriyor, nasihat verdi. O zaman aklımız başımıza geldi. Artık geç saatlerde eve gitmiyoruz sabah evden çıkıp işimize gidiyoruz. Artık suça karışmıyoruz suç ile işimiz yok" şeklinde konuştu.

"ÇOCUKLARI SUÇTAN UZAKLAŞTIRMAYI BAŞARIRSAK O ZAMAN MUTLU OLURUZ"

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nün yapmış olduğu projenin Türkiye'de bir ilk olduğunu anlatan Adana Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, "Hırsızlık olaylarına karıştıkları tespit edilen şahıslar ve aileleri ile görevlilerimiz tarafından birebir görüşmeler yapılarak, gerek çocukların gerekse ailelerin duydukları rahatsızlıkları gidermek, içinde bulundukları dışlanmışlık duygusundan sıyrılmalarına katkı sağlamak ve onların da toplumun birer bireyi olduklarını, önemsendiklerini hissettirmek ve bu şahısları tekrar topluma kazandırabilmek için 'içimizden birileri' isimli proje hazırlandı. Daha önce biz ve Türkiye genelinde organize, narkotik ve terör suçlarıyla ilgili projeler hazırlandı ancak asayiş suçlarıyla ilgili olarak ilk kez bir proje hazırlıyoruz. Bu nedenle biz arık suç oluştuktan sonra değil de suç oluşmadan önce önlemek için hareket ediyoruz. Bu kapsamda geliştirilen projede ilimizde 12-16 ve 17-25 arası yaş grubunda olan ve gönüllülük esasına dayalı olarak görevlilerimizce tespit edilen çocuk ve gençlerden oluşan 338 kişilik grup ile yaşları 25 ve üzerinde olan 162 kişi olmak üzere toplam 500 kişilik grup için Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görevli 500 polis 'yaşam koçu' olarak şahıslara eşleştirilmiştir. Eşleştirilen polisler yaşam koçu oldukları şahısların kendileri ve aileleri ile her zaman irtibat halinde olarak, ailelerin sorunları ile ilgilenmekte, ailelere ziyaretlerde bulunarak proje kapsamında ihtiyaçlarını gidermeye çalışmaktadırlar" diye konuştu.

Gürkan, projenin önce 338 kişinin üzerinde başlatıldığını ancak çok ilgi gördüğü için bu sayının 500 kişiye çıkartıldığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Şu an Adana'da her bir polis bir suçlu ile irtibatı sürdürüyor. Bunlarla belki bir kısmının devam eden davaları bile olabilir. Bazıları bir kişinin yönlendirmesiyle bu işlerden vazgeçecek insanlar. Bu gençlerin rehabilite edilmesiyle hırsızlıktan vazgeçmeleri bizi sevindirir. Şu ana kadar aileleriyle yapılan görüşmelerde geri dönüşümü noktasında çok olumlu bir iş yaptığımız ortaya çıkıyor. Hem gençler hem de aileler bu projeye sahip çıktı. Yani ilk etapta gençler polis bizi başka şekilde mi yakalamaya çalışıyor diye düşünüyor ancak daha sonra arkadaşlarımızın gayretini gördüklerinde öyle olmadığını anlıyorlar. Onları kendi kardeşlerimiz gibi görüyoruz bir daha yapmanızı istemiyoruz, eğitimleri yarı kalmışsa bu konuda yardım etmeye çalışıyoruz. Eğer işsizlik nedeniyle hırsızlık yapıyorsa bu arkadaşa meslek edindirme ve daha sonra iş bulma konusunda da yardımcı olunacağı anlatılıyor."

Projede kullanılmak üzere ÇOGEP tarafından 83 bin 960 lira bütçenin ayrıldığı, projenin tamamlayıcı faaliyeti olarak sportif etkinlikler, sinema etkinliği gibi organizasyonlar planlanarak uygulamaya konulduğu öğrenildi. Ayrıca okula devam eden çocukların maddi durumlarına göre de sosyal yardımlardan faydalanabilmeleri amaçlanıyor.

Adana Emniyet Müdürlüğü'nün asayiş suçlarına yönelik ortaya koyduğu proje basında duyulur duyulmaz diğer emniyet müdürlükleri de harekete geçerek buna benzer proje yapmak için Adana Emniyet Müdürlüğü ile irtibata geçtiği öğrenildi. - ADANA

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Adana Emniyet Müdürlüğü, Ahmet Zeki Gürkan, Ersin Yazıcı, Türkiye, Politika, Güncel, Haberler

title