Haberler

21. Yılında 28 Şubat Mağdurları - "Dava ve İşkencelerin Ana Sebebi Erdoğan'ın Siyasetten...

28 Şubat dönemi mağdurlarından AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, "(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın) Siyaseten de ortadan çekilmesi gerekiyordu.

28 Şubat dönemi mağdurlarından AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, "(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın) Siyaseten de ortadan çekilmesi gerekiyordu. 28 Şubat'ta gördüğümüz gerek işkencelerin gerekse o günkü açılan davaların ana sebebi bu." diye konuştu.

AA muhabirine konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Karaca, vesayet rejiminin çeşitli zamanlarda ortaya çıktığına işaret ederek, 28 Şubat benzeri dönemlerle bir daha karşılaşılmaması temennisinde bulundu.

28 Şubat sürecinde ilk olarak seçilmiş hükümetin hedef alındığını, ardından seçilmiş belediye başkanlarına sıra geldiğini kaydeden Karaca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o zaman başarılı bir belediye başkanı olduğunu söyledi.

Karaca, 1999'a kadar İstanbul'un çözülmez denen bir çok probleminin çözüldüğünü anımsatarak, bu nedenle Erdoğan'ın kamuoyunun büyük desteğini aldığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir şiir okuduğu için ceza aldığını ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından düşürüldüğünü belirten Karaca, "Siyaseten de ortadan çekilmesi gerekiyordu. 28 Şubat'ta gördüğümüz gerek işkencelerin gerekse o günkü açılan davaların ana sebebi bu. Sayın Cumhurbaşkanımızın siyaset sahnesinden çekilmesiyle ilgili." dedi.

"İşkenceyi yapanların yüzleri kara çıktı"

Karaca, 28 Şubat'tan sonra açılan davalarda birinci suçlunun Erdoğan, onun arkasında da kendileri gibi Belediye çalışanları olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

"Biz içeriye alındığımız zaman, 14-18 kişi alındık. Birbirini tanımayan, niye alındığını bilmeyen insanlar vardı. Neticede işkenceyle bir suçu kabul etmemiz isteniyordu. Oradan Tayyip Bey'in suçlanması... Suçlandıktan sonra da zaten cezaevindeydi, ikinci bir suçtan dolayı da siyasete dönme şansı ortadan kalkacaktı. Sonuç olarak dosyalarda 150 civarında sanık vardı. Bir buçuk sene içinde hepsi beraat etti. Yargıtayda da onandı. Hedef, benim veya diğer arkadaşların ceza alma meselesi değildi. Biz bir hiçiz. Ama ithamlar çok ağır. Basın, manşet manşet bizi yazıyor. Rahmetli Menderes'e atılan suçlar neyse aynı manşetler, Tayyip Bey ve bizim için atılıyordu. Ama hamdolsun, aradan bir buçuk sene geçmeden, o işkenceyi yapanların yüzleri kara çıktı. İstanbul'da Organize Şube'ye düşen kim olursa olsun mutlaka işkenceden geçiyordu. Bizimle ilgili değildi sadece. O günün şartlarında herkes işkence olduğunu bilmesine rağmen, ne yazık ki bu insanları yargılama şansı olmadı."

"Bir insana yapılamayacak derecedeki işkencelerin tamamını yaptılar"

Karaca, o dönem gördükleri işkencelere ilişkin, "Bir insana yapılamayacak derecedeki işkencelerin tamamını yaptılar." dedi. İşkencenin derecesini anlatmanın çok zor olduğunu ifade eden Karaca, "En basiti söyleyeyim, elektriği profesyonelce veriyorlar. Ceza alan kimse olmadığı için bugün başımız dik, alnımız açık bir şekilde geziyoruz." şeklinde konuştu.

AK Parti hükümeti geldikten sonra işkenceyle büyük mücadele verdiğini kaydeden Karaca, bugün Türkiye'de işkencenin konuşulmadığına dikkati çekti.

"İnsanların gözünün içine baka baka yalan söyleyecek kadar pişkin"

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na 28 Şubat sürecinde İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Müdürü olan Adil Serdar Saçan'ın geleceğini duyduğu zaman toplantıya gittiğini anlatan Karaca şunları kaydetti:

"Çok pişkindi. İnsanların gözünün içine baka baka yalan söyleyecek kadar da pişkin. İşkence yapmadığını komisyon üyelerinin huzurunda tekrar etti. Komisyon üyesi arkadaşlar da kendisine, muhtelif sorular sordu. Sonra ben kendisine 'Benim gözümün içine bakarak, işkence yapmadığınızı söyleyebilir misiniz?' dedim. Lafı çeviriyor. Neticede işkence yaptığını, o da biliyor ben de biliyorum. Tabii yüz olmayınca kızarması biraz zor oluyor. Ama Rabbimin de bir hesabı var. Bize işkence yapanlar, bu dünyada cezasını görmese bile öbür dünyada mutlaka görecektir."

Karaca, FETÖ'nün 2011 seçimlerinden itibaren gerçek yüzünü hissettirmeye başladığını belirterek, "28 Şubat postmodern darbesinin amacı meşru hükümeti yıkmaktı, 17-25 Aralık'ta da şantajlarla kumpaslarla meşru hükümeti yıkmaya teşebbüs ettiler." dedi.

15 Temmuz darbe girişiminde, herkesin FETÖ'nün iç yüzünü gördüğünü dile getiren Karaca, "Ondan sonra herkes inandı ki FETÖ, Türkiye için büyük bir tehlike. Bu tehlikenin sadece ayağı Türkiye'de değil. Amerika, FETÖ'yü destekliyor, kullanıyor. Bir gün paçavra gibi atacaklar." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Harun Karaca İstanbul 28 Şubat Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? KPSS ÖABT Sınavı Ne Zaman, Saat Kaçta ve Yerleri Açıklandı Mı? TCMB Merkez Bankası faiz kararı açıklandı mı? MB faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Hafsanur Sancaktutan ve Kubilay Aka sevgili mi? SON DAKİKA: DEPREM Mİ OLDU? Deprem nerede oldu? Süper Lig'de yabancı futbolcu kuralında değişiklik yapıldı mı? TFF yabancı futbolcu kuralını değiştirdi mi? 23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title