Haberi Paylaş

Bolu'da kızıl geyik avı ihalesi iptal edildi

Bolu'da kızıl geyik avı ihalesi iptal edildi

Güncel Haberler

Bolu'da, 15 kızıl geyiğin avlanmasına yönelik açılan ihale iptal edildi.

Bolu'da, 15 kızıl geyiğin avlanmasına yönelik açılan ihale iptal edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığının Bolu ve ilçelerini kapsayan av ihalesine karşı kızıl geyiklerin yaşam hakkı için Vegan Derneği Türkiye (TVD) tarafından 21 Ekim 2021'de açılan iptal davasında karar açıklandı.

Bolu İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda, ilgili bakanlık tarafından 24 Haziran 2021'de ihale açıldığı hatırlatıldı.

Kararda, Bolu sınırları içinde devlet ve genel avlaklarında bulunan kızıl geyik popülasyonlarının dinamiğine ilişkin 15-23 Kasım 2019 tarihlerinde yapılan etüt-envanter çalışmalarının yetersiz olduğu belirtildi.

Dava konusu ihalelerden önce konuya yönelik etüt-envanter çalışması yapılmadığı, bu haliyle Bern Sözleşmesi'nde korunan fauna türleri arasında sayılan kızıl geyiklerin avlanma gerekçeleri arasında gösterilen "kızıl geyik popülasyonunun devamı için avlattırılmasına" ilişkin somut ve bilimsel verilerin dosyaya sunulamadığı aktarılan kararda, "Dosyaya sunulan bilgi, belge ve raporların da bu mahiyette olmadığı ve dolayısıyla av turizminin kızıl geyik faunasının korunmasına olumlu etkileri olacağının somut şekilde ortaya konulamadığı anlaşıldığından kızıl geyiklerin avlanmasına yönelik dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Bu nedenlerle dava konusu işlemlerin iptaline karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA / Zafer Göder - Güncel

Mahkeme Tarım Ekim Bolu Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title