Haberler

1. Uluslararası Assam İslam Birliği Kongresi

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi, üçüncü dünya savaşının İslam ülkelerine karşı ilan edilmemiş bir savaş olarak sürdürüldüğünü söyledi.

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi, üçüncü dünya savaşının İslam ülkelerine karşı ilan edilmemiş bir savaş olarak sürdürüldüğünü söyledi.

Tanrıverdi, ASSAM, Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER), Üsküdar Üniversitesi, İslam Dünyası STK'ları Birliği tarafından, İslam ülkelerinde yaşanan güncel sorunlara akademik ve siyasal tespit ve çözüm önerileri üretmek amacıyla düzenlenen ve 35 İslam ülkesinden temsilcilerin katıldığı "1. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi"nin açılışında, İslam dünyasının küresel güçlerin hedefi olduğunu belirtti.

Osmanlı'nın yıkılmasından sonra yönetimsiz kalan Müslümanların küçük devletçikler kurarak varlıklarını devam ettirmeye çalıştığını ancak birlik ve beraberliklerini kaybettiklerinden küresel güçler için kolay lokma haline geldiklerini ifade eden Tanrıverdi, "Üçüncü dünya savaşı İslam ülkelerine karşı ilan edilmemiş bir savaş olarak sürdürülmektedir. ABD, AB, Bağımsız Devletler Toplululuğu İslam coğrafyasını ele geçirmek için İslam ülkelerinde kontrol ettikleri terör örgütleri vasıtasıyla vekalet savaşları yürüterek otorite tesis etmeyi amaçlamaktadır." diye konuştu.

Tanrıverdi, kongrenin amacının İslam ülkelerinin ortak bir irade altında toplanması için gerekli olan müesseselerin temelini atmak olduğunu vurgulayarak, "Halkı Müslüman olan ülkelerin ortak irade altında toplanabilmeleri için geçmişten günümüze yönetim şekillerini inceleyerek 'İslam Birliği Yönetim' şeklinin nasıl olabileceğini istişare etmektir." ifadelerini kullandı.

Tanrıverdi daha sonra ASSAM tarafından hazırlanan "İslam Birliği Yönetim Modeli"ni özetleyen bir sunum yaptı.

"Asıl cihat manevi cihattır"

ASDER Genel Başkanı ve Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise konuşmasında, İslam dünyasında yaşanan sosyal sorunlara değindi.

İslam coğrafyasındaki sorunları hastalıklara benzeten Tarhan, "Bunlardan biri ümitsizlik hastalığı, bizi en çok bloke eden hastalık. İkinci hastalık savaşçı bir akılla hareket ediyoruz, oysa İslam'da barış esastır. Asıl cihat manevi cihattır. Diğer bir hastalığımız da baskıcılığın, otoriterliğin hastalık şeklinde yayılması. Diğer bir hastalık da mehdi bekler gibi bir kurtarıcı beklenmesidir. 'Cemaat narsisizmi', yani kendi cemaatinin menfaatini, ümmetin menfaatinin üzerinde tutmak da ayrı bir hastalık." değerlendirmesini yaptı.

Mısır'da darbe ile görevden uzaklaştırılan Mursi hükümetinde Enformasyon Bakanı olarak görev yapan Salah Abdulmesud da İslam aleminin en önemli sıkıntısının ümmet bilincinin kaybolması olduğunu vurguladı.

İslam kardeşliğini, birliğini hedef alan, İslam'ı kötü gösteren ve İslam ümmetinin kaynaklarını hedef alan çalışmalar yapıldığını aktaran Abdulmesud, "Bu çalışmalar neticesinde Dünya Alimler Birliği'ni terör örgütü listesine aldılar." ifadelerini kullandı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ali Karadaği de İslam coğrafyasında temel sorunun birlik ve kardeşlikten uzaklaşma olduğunu vurguladı.

Dr. Ali Karadaği, "İslam aleminin yaşadığı sıkıntıların altında birlik olamamak yatmaktadır. Allah birlik olmamayı dağınık olmayı yasaklıyor." dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise İslam coğrafyası üzerinde emperyalist güçlerin tarihin her döneminde bir oyun içinde olduğunu söyledi. Bu oyunlardan en sonuncusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı etkisizleştirme olduğunu aktaran Külünk, şöyle konuştu:

"ABD'de üretilmiş bir kumpas davası üzerinden Türkiye 'Erdoğansızlaştırılmak' isteniyor. İstenen sadece Türk siyasetini 'Erdoğansızlaştırmak' değil, ümmettir. Çünkü, Erdoğan düşürülürse ümmeti çökertmek kolay olacaktır. Sayın Erdoğan'a ve ümmete yönelik bu kirli kumpasa karşı eylem birliğimiz var mı? Çözüm İslam ülkelerinin ortak bir akılla hareket etmesidir."

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin açılış konuşmasının ardından katılımcılara plaket verildi.

İki gün sürecek kongrede çeşitli konularda çalıştaylar gerçekleştirilecek.

Kaynak: AA / Güncel

Adnan Tanrıverdi Avrupa Birliği Politika Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

Bakmadan Geçme

Masterchef Alina kimdir, kaç yaşında? Alina Hastaoğlu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Neşe kimdir, kaç yaşında? Neşe Kocatepe kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Akın kimdir, kaç yaşında? Akın Kızıltaş kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Çağlar kimdir, kaç yaşında? Çağlar Azır kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Beril kimdir, kaç yaşında? Beril Yavuz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Talisca Beşiktaş'a gelecek mi? Talisca Beşiktaş'a transfer olacak mı, transferde son durum nedir? Grazer Beşiktaş maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Grazer BJK maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, canlı maç skoru! En-Nesyri için 48 saat bitiyor! En-Nesyri kararını verdi mi, Fenerbahçe'ye gelecek mi? Transferde son durum Beşiktaş Grazer maçı CANLI izle! (HD) 20 Temmuz Beşiktaş Grazer maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? TV8.5 canlı izle! BEŞİKTAŞ-GRAZER TV8.5 CANLI 4K İZLE! 21 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Beşiktaş Grazer maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Grazer maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) EXXEN spor canlı izle! 20 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! Beşiktaş Grazer maçı hangi kanalda? BJK Grazer maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? 20-21 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman?
8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title