Google, Gmail ve Youtube neden çöktü? İşte yanıtı
Advertisement

Google, Gmail ve Youtube neden çöktü? İşte yanıtı

20.01.2020 19:41 | Son Güncelleme: 20.01.2020 19:41
Google, Gmail ve Youtube neden çöktü? İşte yanıtı

Google sunucularında yaşanan yoğunluk nedeniyle, Balkan ülkelerinin bir kısmında ve Türkiye'de internete erişim sorunu yaşanıyor. Öğlen saat 15.45'den beri yaşanan sorun halen tam olarak çözülmüş değil. Google hizmetleri arasında yer alan Youtube ve Gmail gibi sayfalara da erişim sağlanamadı. Peki, Google neden çöktü? İşte detaylar...

Google'ın çökmesinin ardından ilk resmi açıklama Ulaştırma Bakanlığı'ndan geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr.Ömer Fatih Sayan, Google hizmetlerinde yaşanan sorunla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Yardımcısı Sayan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Google servislerinde global sorunlar (Yunanistan, Romanya, Bulgaristan gibi) olup, ülkemizde de hissedilmektedir. Türkiye'deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır. USOM ekiplerimiz süreci yakından takip etmektedir. Türkiye'nin verisi Türkiye'de kalmalıdır.

GOOGLE'UN ÇÖKÜŞ NEDENİ NE?

Google'ın Bulgaristan'da bulunan sunucularında ciddi bir yoğunluk yaşandı. Bu yoğunluk nedeniyle sunucular hata verdi. Google sorunu çözmek için çabalarken, sorun Türkiye'de yoğun şekilde hissedildi. Türkiye, Google bağlantısını Bulgaristan'daki sunucuların çıkış noktasından aldığı için sorunu yoğun şekilde hissetti.

DNS'LERDE PROBLEM VAR

Gelen ilk tespitlere göre Google DNS'lerindeki 'stability' problemi yaşandı ve bu nedenle de bağlantı isteklerine cevap alınamadı.

SİBER SALDIRI OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

Google'a bağlı sistemlere erişim sağlanamaması sonrası siber saldırı iddiaları ortaya atıldı. Ancak Türkiye'ye herhangi bir siber saldırı yapılmadı. Sorun tamamen Google'ın sunucuları ile alakalı.

GOOGLE VE YOUTUBE'UN SORUNU AYNI MI?

Google ve Youtube'un ayı anda erişime kapanması sorunun aynı olup olmadığını sorgulandı. Google ve Youtube'a yaşanan sorunun bağlantılı olduğu kesinleşti. Google'daki sorun Gmail ve Youtube'da da erişimi engelledi.

GOOGLE TRENDS DE ERİŞİME AÇILMADI

Google'ın en çok aranan ve ilgi çeken haberleri barındırdığı sistem olan Google Trends alanına da erişim sağlanamadı.

TWİTTER'DA HERKES BUNU KONUŞUYOR

Google'da yaşanan erişim sorunu sosyal medyada gündem oldu. Erişim sağlayamayan vatandaşlar Google ile ilgili eleştiri ve düşüncelerini attığı Tweet'ler ile değerlendirdi.& ;(Kaynak: A HABER)

Kaynak: Snob Magazin

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title