Gömeçli Kadınlar Osmanlı'nın İzlerini Takip Etti

Gömeçli Kadınlar Osmanlı'nın İzlerini Takip Etti

Gömeçli Kadınlar Osmanlı'nın İzlerini Takip Etti
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serap Özer tarafından koordine edilen ’’Bursa tarih ve kültür gezisi’’ gömeçli kadınlar tarafından ilgi gördü.

Balıkesir'in Gömeç ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürü Serap Özer tarafından koordine edilen "Bursa tarih ve kültür gezisi" gömeçli kadınlar tarafından ilgi gördü.

Gömeç Halk Eğitim usta öğreticileri ve okullardaki bayan öğretmenlerden oluşan grup, geziye dünya mirası olarak kabul edilen 700 yıllık Osmanlı köyü Cumalıkızık'ta kahvaltı ederek başladı.

Cumalıkızık'ın tarihi ve kültürel dokusunun tadını çıkaran kadınlar, burada kurulan el yapımı eşyaları inceleyerek alışveriş yapmayı ihmal etmedi.

Bursa geziside; Emir Sultan Cami ve Türbesi, Yeşil Cami ve Türbesi, Yeşil Sultaniye Medresesi (Türk İslam evi), Irgandı Köprülü Çarşı (El sanatları çarşısı), Ulu Cami ve civarı

Koza Han ve hanlar bölgesini gezip görme imkanı bulan Gömeçli kadınlar, Kapalıçarşı'da da alışveriş yaptı.

Ördekli Kültür ve Merkezi'nde "Osmanlı Çayı"nı tadarak yorgunluk gideren grup, Tophane'deki Osman ve Orhan Gazi Türbelerini ziyaret ederek, Bursa Panoramasını fotoğrafladıktan sonra Gömeç'e gerdi döndü.

Edremit ve Balıkesir okul idareci ve öğretmenlerinden de katıldığı gözlenen gezide;

Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan; İlçe Milli Eğitim Müdürü Serap Özer; "Gezideki amacımız Gömeç'imiz için güzel ve hayırlı projelerimize hazırlık safhasında arkadaşlar ile kaynaşmak, tarihi ve kültürel bir atmosferin esintisiyle hanımların yapacakları çalışmalara katkıda bulunmaktı. Verimli ve samimi bir gezi oldu. Katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title