Girişimcilik Eğitimi Alan Eski Hükümlüler Sertifikalarını Aldı

Girişimcilik Eğitimi Alan Eski Hükümlüler Sertifikalarını Aldı

Denetimli Serbestlik ve Koruma Kurulları kapsamında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, KOSGEB Trabzon Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve ABİGEM ile ortaklaşa hazırlanan 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne katılarak başarılı olan 17 eski hükümlü...

Girişimcilik Eğitimi Alan Eski Hükümlüler Sertifikalarını Aldı

Denetimli Serbestlik ve Koruma Kurulları kapsamında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, KOSGEB Trabzon Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve ABİGEM ile ortaklaşa hazırlanan 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ne katılarak başarılı olan 17 eski hükümlü kursiyer, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Sertifika törenine Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul, Garnizon komutanı Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Turan Aslan, Baro Başkanı Mehmet Şentürk, Emniyet Müdürü Ertan Yavaş, 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turan Ahmet Taşkaya, TTSO Yönetim Kurulu üyeleri ile kursiyerler katıldı.

Törende konuşan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, uygulamanın amacının suça herhangi bir şekilde karışmış kişilerin sosyalleşmesini sağlamak olduğunu söyledi. Vali Kızılcık, "Bireylerin suça karışınca cezaevinde cezalandırılması yerine sosyalleşmesinin temin edilmesi amacına matuf olarak uygulanmaya konulan bu uygulamada, burada sertifika alanların da örnek olarak ortaya koyduğu gibi topluma kazandırılması açısından son derece önemli bir projedir. Burada hepimize görevler düşmektedir. Suç işleyenin sonuna kadar cezaevinde cezasını çekmesi anlayışı ne bireye ne de topluma bir fayda sağlayacaktır. Bilakis suç işleyen bireylerin onurlu bir yaşam sürmeleri için uygun ortamların oluşturulmaları gerekir" dedi.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul ise infaz yasasının çok önemli birkaç temel yasasından birisi olarak nitelendirdiği 'denetimli serbestlik' uygulamasının, kişisel özgürlüklerin tam olarak kısıtlanmadan belirlenmiş olan bazı yükümlülüklerin yerine getirilmesi biçiminde uygulanan ve kişiyi toplumdan tamamen soyutlamadan bunu yapan yeni bir ceza infaz şekli olduğunu söyledi. Denetimli serbestlik uygulaması ve bu kapsamda uygulanan projenin suç işleyen bireylerin cezalarını çektikten sonra karşılaştıkları problemlerin çözülmesi adına ciddi fonksiyonları bulunduğunu dile getiren Başsavcı Kul, daha sonra projeyle ilgili bilgi verdi.

Konuşmaların ardından Uygulamalı Girişimcilik Kursu'na katılarak başarılı olan 20 kursiyerden 17'sinin sertifikaları törene katılanlar tarafından verildi. - TRABZON