Haberler

Şehirler arası otobüslerde 12 saat şartı kaldırıldı

Güncelleme:

Şehirler arası otobüslerde 12 saat şartı kaldırıldı Yeni kararla birlikte önceden alınan biletler, sefer saatine kadar 6 ay geçerli açık bilet haline dönüştürebiliyor Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından alınan kararla, otobüs biletlerinin açık bilete çevrilmesi için 12 saat önce...

Şehirler arası otobüslerde 12 saat şartı kaldırıldı

Yeni kararla birlikte önceden alınan biletler, sefer saatine kadar 6 ay geçerli açık bilet haline dönüştürebiliyor

İSTANBUL - Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından alınan kararla, otobüs biletlerinin açık bilete çevrilmesi için 12 saat önce bildirme şartı "sefer başlayıncaya kadar" olarak değiştirilmişti. Yeni kararla vatandaşların mağduriyetinin önlendiğini ifade eden seyahat firması yetkilisi Erdal Öztürk, "Düzenli bir hale gelmesi fevkalade olmuş" dedi.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği'ne göre otobüs hareket saatinin 24 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda, bilet ücretinin tamamı iade ediliyordu. Otobüs hareket saatinden 12 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise firmalar 6 ay geçerli açık bilet düzenlemek zorundaydı. İçişleri Bakanlığının genelgesi ile 6 Eylül'den itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin 48 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu genelgenin ardından seyahat etmeye uygun olmayan kişiler biletlerini iptal etmek istedi. 12 saat önceden bildirmeyen yolcular konuyla ilgili mağduriyet yaşadı. Yaşanan mağduriyet sonrası Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, şehirlerarası toplu taşımaya yeni düzenleme getirdi. Yeni kararla birlikte önceden alınan biletler, sefer saatine kadar 6 ay geçerli açık bilet haline dönüştürebiliyor.

"Demek ki bazı firmalar aksatmış"

Yeni uygulamayla ilgili konuşan Türkiye Otobüsçüler FederasyonuGenel Sekreteri Mevlüt İlgin, "Ulaştırma Bakanlığı hem yolculara hem de otobüs firmalarına kolaylık olsun diye böyle bir genelge yayınlamış. Bu biraz da pandemi nedeniyle yolcuların pozitif çıkanların biletleri daha ileri tarihe ertelemeleri, herhangi bir yasal engelle karşılaşmamaları konusunda bakanlığın uyarısı son derece normal. Biz Türkiye'deki otobüs firmaları pandemiyle mücadele yokken bile son 1 saat kalana kadar yolcular gerek telefonla, gerekse bizzat gelerek biletlerini iptal edip parasını alabiliyorlardı. Hem de isteyenler açık tarihli yapıyorlardı. Bu bizim inisiyatifimizdi. Demek ki bazı firmalar aksatmış. Ulaştırma Bakanlığı'na şikayet gitmezse böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duymazdı" dedi.

"Düzenli bir hale gelmesi fevkalade olmuş"

Kurumsal bir seyahat firmasının genel müdür yardımcısı Erdal Öztürk, "Biz firma olarak bazı kolaylıklar sağlıyorduk. Mücbir sebepler dediğimiz bazı sebepler vardı. Cenaze olabiliyordu. Sağlık sorunları yaşayabiliyordu. Bununla ilgili kolaylık sağlıyordu. 300'ün üzerinde firma var. Netice itibariyle bunu uygulamayanlar da vardı. Bunun düzenli bir hale gelmesi fevkalade olmuş. Bizler için bunun geçişini sağlamak kolay. Zaten uyguluyorduk. Burada en güzel olan şey mağduriyetin ortadan kaldırılması. Onların mağduriyetinin ortadan kaldırılması bizi de mutlu ediyor" diye konuştu.

"Açık bilet haline dönüştürülecek"

Uygulamaya geçirilen karar hakkında bilgi veren Öztürk, "12 saat öncesinde bildirildiğinde yolcularımıza bu kolaylık sağlanıyordu. Bundan sonra hiçbir direnç göstermeden, hiçbir zorluk çıkarmadan diledikleri zaman geldiklerinde seyahat edemedikleri koşulları bize bildirdikleri an itibariyle ücret ödemeleri yapılacak ya da biletler açık bilet haline dönüştürülecek" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

ulaştırma bakanlığı Erdal Öztürk PCR Testi Eylül Genel Yerel Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
İstanbul'da ne kadar yabancı yaşıyor? İmamoğlu'nun verdiği rakam ile Göç İdaresi'nin açıkladığı rakam arasında uçurum var

İstanbul'da ne kadar yabancı yaşıyor? İmamoğlu'nun verdiği rakam ile Göç İdaresi'nin açıkladığı rakam arasında uçurum var

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title