Haberler

Genç Akademisyenler Birliğinden Boğaziçi Üniversitesi önündeki gösterilere ilişkin açıklama Açıklaması

Güncelleme:

Genç Akademisyenler Birliği, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasının ardından yapılan gösterilere ilişkin, "Söz konusu atamalardan sonra yapılan tartışmaların Boğaziçi Üniversitesi özelinde yürütülüyor olması 'Boğaziçi bizimdir', 'Her yere her şey olabilir...

Genç Akademisyenler Birliği, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasının ardından yapılan gösterilere ilişkin, "Söz konusu atamalardan sonra yapılan tartışmaların Boğaziçi Üniversitesi özelinde yürütülüyor olması 'Boğaziçi bizimdir', 'Her yere her şey olabilir ama Boğaziçi farklıdır' tarzında sloganik yaklaşımlarla konunun akademik narsisizm boyutuna ulaştığını göstermektedir." açıklamasını yaptı.

Birlikten yapılan yazılı açıklamada, 2 Ocak 2021 tarihinde yayımlanan 31352 sayılı Resmi Gazete ile içerisinde Boğaziçi Üniversitesinin bulunduğu 5 üniversiteye rektör atamalarının yapıldığı hatırlatıldı.

Boğaziçi Üniversitesi özelinde yaşanan protesto ve gerginlikler üzerine, hem Türkiye'de hem de dünyanın farklı bölgelerinde temsilcilikleri bulunan, akademik hayatın ilerlemesi, gelişmesi ve daha müreffeh bir ortamın inşası için çaba sarf ettiklerini belirten Genç Akademisyenler Birliğince, yürürlükte olan mevzuat çerçevesinde konuyla ilgili açıklama yapma gereğinin duyulduğu belirtildi.

Bilim üretim merkezleri olması gereken üniversitelerin, siyasi görüşler ekseninde bir protestoya alet edilmesinin akademi dünyasına yapılabilecek en büyük kötülük olduğu ifade edilerek şunlar kaydedildi:

"Rektörlük görevine atanan kişi kim olursa olsun, sadece kendilerinden farklı düşünen bir akademisyenin göreve gelmesi nedeniyle yapılan gösteriler, hem akademi içerisinde hem de toplumda ayrışmayı körüklemekten başka bir işe yaramayacaktır. Ayrıca bu gösterilere katılanların Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden çok bazı siyasi partilerden ve sendikalardan olması, konu hakkında eğitim ile ilgisi olmayan sendika ve meslek örgütlerinin açıklama yapması, konunun bir siyaset malzemesi yapıldığını da açıkça göstermektedir. Söz konusu atamalardan sonra yapılan tartışmaların Boğaziçi Üniversitesi özelinde yürütülüyor olması, 'Boğaziçi bizimdir', 'Her yere her şey olabilir ama Boğaziçi farklıdır' tarzında sloganik yaklaşımlarla konunun akademik narsisizm boyutuna ulaştığını göstermektedir."

Türkiye Cumhuriyeti'nde kanunlar önünde ayrıcalıklı bir grubun olmasının söz konusu olmadığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Mevzuatın öngördüğü kuralların Boğaziçi Üniversitesi için yapılmış atamada da aynı şekilde uygulandığı ortadadır. Kendilerini ayrıcalıklı görenlerin diğerlerinden farklı kurallara tabi olma beklentisi hukukun üstünlüğü ilkesine aykırıdır. Biz Genç Akademisyenler Birliği olarak 'Boğaziçi bizimdir' değil 'Bütün üniversiteler bizimdir' diyor, bu ayrıştırıcı dili reddediyor ve bütün üniversitelerin sorunlarını da birlikte çözeceğimize inanıyoruz. Ülkemizin ve insanlığın gelişimine katkıda bulunacak, dünyanın en iyi bilim adamlarını yetiştirecek, şuurlu, ideal sahibi, ferasetli ve dünyaya örnek bir akademik ortam oluşturma gayretlerimizle, bu sanal gündemleri geride bırakmanın herkesin faydasına olacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Kaynak: AA / Güncel

Türkiye Rektör Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title