Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti - Haberler
Haberi Paylaş

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

Ümraniye Belediyesi, gazetecilerin meslek hayatındaki anılarını ‘Unutulur Gibi Değil’ adlı kitapla ölümsüzleştirdi.

Ümraniye Belediyesi, gazetecilerin meslek hayatındaki anılarını 'Unutulur Gibi Değil' adlı kitapla ölümsüzleştirdi. Gazetecilerin kendi günlerinde bir araya geldiği kitap tanıtımında, İhlas Haber Ajansı'nın tecrübeli muhabirlerinden Sadık Kahraman ve Hakkı Öz'ün de anılarına yer verildi.

Ümraniye Belediyesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilerin haber anılarını 'Unutulur Gibi Değildi' adlı kitapla ölümsüzleştirdi. Meslekte emeği geçen ve hayatını kaybeden gazetecilerin anısına Cevahir Otel'de gerçekleştirilen kitabın tanıtımına, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, medya patronları, gazeteciler ve muhabirler katıldı.

Savaş Ay'dan Mehmet Ali Birand'a, Abdurrahman Dilipak'tan Acun Ilıcalı'ya kadar gazeteci ve muhabir anılarının anlatıldığı kitapta,İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirlerinden tecrübeli gazeteci Sadık Kahraman ve Hakkı Öz'ün de anılarına yer verildi.

Tanıtım öncesi gazetecilerin meslek hayatlarında yaşadıkları zorlu mücadeleleri dondurulmuş karelerle sergilendi. İHA Foto Muhabiri Abdullah Coşkun'un da mesleğini icra yaparken çekilmiş fotoğrafının bulunduğu sergide, savaş, sel ve yangın gibi olaylar yine foto muhabirlerinin deklanşöründen yansıtıldı. Tanıtımda, 2013 yılında hayatını kaybeden Savaş Ay ve Mehmet Ali Birand da sinevizyon gösterisi ile anıldı.

"KİTAPTAKİ ANILAR, OKULLARDA OKUTULMASI GEREKİR"

Gazeteciliğe yıllarını vermiş Fahri Sarrafoğlu, "Anılar kenarda köşede kalmadı. Bunlar bizden sonra gelecek nesillere yol gösterecek olan anılar. Çok güzel anılar var inceleme şansını yakaladık. Buradaki anılar okullarda okutulması gereken anılardır. Genç meslektaşlarımın bu kitabı okumaları gerektiğini düşünüyorum. Kitabı okuduktan sonra beni ve diğer meslektaşlarımı daha iyi anlayacaklar" diye konuştu.

30 yılı aşkın süredir gazetecilik yapan Türkiye gazetesinin emektar muhabirlerinden Cüneyt Bitikçioğlu, mesleği gereği birçok yerde bulunduğunu ve bundan dolayı da mutluluk duyduğunu dile getirdi. Gazetecilik mesleğinin çok zor şartlarda çalıştıklarını söyleyen Bitikçioğlu, "Hepimizin meslek hayatında anıları olmuştur. Benim de oldu ve bunu diğer meslek arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Bu yüzden unutamadığım anılarımı kitaba yazdım" dedi.

Yıllar önce Çapa Tıp Fakültesi'nde yaşadığı bir olayı anlatan Sabah gazetesi muhabiri Mustafa Kaya, "Biz gazeteciler yıllarca karda, kışta, bütün olayların içerisinde mesleğimizi yapmaya çalışan insanlarız. Diğer meslek kuruluşlarımızdan farkımız daha çok yıpranmamız. Gazetecilik bu yüzden çok zor bir meslek bunu severek yapmak gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"KİTAPTA HİÇ KİMSEYE AYRIM YAPMADIK"

Gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, "Biz birkaç yıldan bu yana 10 Ocak Dünya Gazeteciler Günü'nü kutlamayı gelenek haline getirdik. Geçen sene de yapmıştık, bu senede yapıyoruz. Geçen seneki kutlamada her kesimden gazeteci arkadaşlarımız ile bir araya gelip onların gazetecilik hayatlarında yaşadıkları zor anlarını sergilemiştik. Bu senede yaklaşık 140 arkadaşlarımız unutamadıkları anılarını 'Unutulur Gibi Değildi' adlı kitaba gazetecilik hatıralarını yazdı. Sanırım gazetecilere kendi günlerinde verilecek iyi ödül diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Kitapta hiç kimseye ayrım yapmadıklarını belirten Başkan Hasan Can, kitapta alfabetik sırayla gazetecilerin anılarına yer verdiklerini söyledi. Tanıtımda 300 sayfalık kitapta yer alan 140 gazetecilerden bazıları kürsüye çıkarak, anılarını meslektaşlarıyla paylaştı. - İSTANBUL

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

Gazetecilerin Anıları Ölümsüzleşti

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title