Galata ve Bankalar Caddesinin Hikayesi - Haberler
Haberi Paylaş

  Galata ve Bankalar Caddesinin Hikayesi

  Etkinlik.io - Haberler | Kültür Sanat
  Galata ve Bankalar Caddesinin Hikayesi

  Antonina Turizm tarafından gerçekleştirilecek "Galata ve Bankalar Caddesinin Hikayesi" etkinliği 13 Eylül'de sizlerle...En Eski Zanaatın, Kaptanların ve Bankerlerin Liman Şehri"İKSV Şişhane Binası (Deniz Palas) gezisiyle birlikte Galata herhangi bir yer değildir; Batı'nın uç kalesi ve en doğudaki liman şehridir.

  Antonina Turizm tarafından gerçekleştirilecek "Galata ve Bankalar Caddesinin Hikayesi" etkinliği 13 Eylül'de sizlerle...

  En Eski Zanaatın, Kaptanların ve Bankerlerin Liman Şehri

  "İKSV Şişhane Binası (Deniz Palas ) gezisiyle birlikte Galata herhangi bir yer değildir; Batı'nın uç kalesi ve en doğudaki liman şehridir. İstanbul'a mal ve insan getiren gemilerin yanaştığı ilk yer burasıdır. Şehirle tanışma zamanıdır liman rıhtımı. Mallar indirilir, ardından şehri ziyaret eden yabancılar çıkar gemilerden; en sonunda haftalardır hayalini kurdukları yosmalarına kavuşmak için alel acele çıkar gemi tayfası, doğru Balozlara gidilir. İstanbul'un ilk barlarıdır buralar. Galata Rıhtımı'nın arka sokağında Madam Bella'nın meyhanesinde müşteri bekleyen Çakır Eleni için gece yeni başlarken, birkaç sokak ileride Voyvoda Caddesi'ndeki kançelaryasından faytonla Pera'daki evine gitmeye hazırlanan Banker Yorgo Zarifi için yoğun bir iş günü daha bitmekteydi. Günümüzde meyhane veya bir imalathane olarak kullanılan yüzyılların tanığı küf kokulu mahzenler zaman zaman şarap fıçıları, zaman zaman da baharat veya yün, ipek, kumaş bobinleriyle doluydu. Havyar Han'da sabahın ilk saatlerinde Galata Borsası'nın ilk seansı açılırken, üzerlerindeki gecelik aşklarının kokularıyla gemiciler rıhtımda gemiye yüklenecek yeni malları istiflerlerdi. Burası Galata, Banker Hrsitaki Zografos'un, Avram Kamondo'nun, Meyhaneci Çırağı Pandeli'nin, İstanbul'un ilk seri katili Bıçakçı Petri'nin, namlı fahişe Kumru Vasiliki'nin yaşadıkları mahallenin adı.

  Galata'yı, tarihteki insanlarını, ticaret, sigorta, borsa, bankacılık tarihimizi tanımaya ve mekanlarını yaşayarak dokunmaya davetlisiniz, üstelik Galata'nın yeni kültür limanı Salt Galata da eski banka kasaları, tomar tomar osmanlı paraları, eski hisse senetleri, meşhurların borç senetleriyle zenginleşen tarihi kapılarını sizler için açıyor."

  Buluşma Yeri ve Saati: Şişhane İKSV Binası önü, 09: 00

  Güzergah: Şişhane İKSV binası, Büyükhendek Caddesi Galata Kulesi (Dışardan ), Doğan Apartmanı, Kırım Kilisesi, Barın Yurdu, Turk Ortodoks Patrikhanesi, Ermeni Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Sen Benoit Fransız Okulu, Yeraltı Camii, Karantina Binası, Kemankeş Mustafa Paşa Camii, Abed Han, Karaköy Palas, Minerva Han, Nordstern Han, Rustem Paşa Hanı (Kurşunlu Han), Galata Bedesteni, Arap Camii, Yanık Kapı, Sen Piyer Hanı, Podestat Binası, Sen Piyer ve Pol Kilisesi, Voyvoda Caddesi, Kamondo Merdivenleri, Osmanlı Bankası Binası- Salt Galata

  Fiyata dahil hizmetler: Uzman rehberlik, kilise ve camilerdeki bağışlar, öğle yemeği, çay ikramı, müze giriş ücretleri.

  Etkinlik.io - Son Dakika Haberleri
  /beğendim
  /alkışladım
  /beğenmedim
  /güldüm
  /üzüldüm
  /sinirlendim
  /şaşırdım
  Haberi Kaydet
  500
  title