Vicdansızlıkları pes dedirtti! Yemekhane ücreti ödenmeyen çocuğu aç karnına eve yolladılar - Haberler
Haberi Paylaş

Vicdansızlıkları pes dedirtti! Yemekhane ücreti ödenmeyen çocuğu aç karnına eve yolladılar

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya
Vicdansızlıkları pes dedirtti! Yemekhane ücreti ödenmeyen çocuğu aç karnına eve yolladılar

Fransa'daki bir okulda vicdanları sızlatan bir olay yaşandı. Velilerinin yemekhane ücretini ödeyemediği çocuk, öğle yemeğine alınmayarak eve gönderildi. Bu olay büyük tepkilere neden oldu.

Fransa'daki bir okulda yaşananlar büyük tartışma yarattı. Velilerinin yemekhane ücretini henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı ödemediği çocuk, öğle yemeğine alınmadıktan sonra evine gönderildi. Yapılan bu hareketin, eğitim etiğiyle bağdaşmadığı yorumları yapıldı. Ancak okul yetkilileri, kendilerini "Prosedürleri uyguluyoruz" diyerek savundu.

Fransız medyasına yansıyan haberler e göre, kentin Belediye Başkanı Mireille Conte Jaubert, sorumluluğu altındaki bir ilkokulda öğle yemeğinden hemen önce çocuğun annesini aradı ve borç nedeniyle yemekhanede öğle yemeği yemesine izin verilmeyen çocuğu almaya gelmesini söyledi. Annenin okula gelemeyeceğini söylemesi üzerine Jaubert'ın çocuğu zabıta ile eve gönderdiği aktarıldı.

Bazı haberler de ise olayın perşembe günü değil, cuma günü yaşandığı ifade edildi. Ülke genelinde yankı uyandıran olayda belediyeyi yerden yere vuranların yanı sıra savunanlar da oldu. Bazı ebeveynler belediyenin çözüm yolu kalmadığını öne sürerken, çok sayıda ebeveyn ise çocukta travmaya neden olabileceğini belirterek belediyeyi eleştirdi.

Belediye Başkanı Jaubert konuya ilişkin açıklamasında, annenin okula gelip oğlunu almaması üzerine bu prosedürün uygulandığını belirterek, "Aile, 2019'dan bu yana oğullarının yemekhane ücretini ödemiyor. Belediyeye yaklaşık 900 euro borçlular. Çözüm için randevu taleplerimize de olumlu cevap verilmedi" dedi.

Jaubert ayrıca, çocuğun zabıta memurunu tanıdığını ve travma geçirmesine yol açacak bir olay olmadığını ileri sürdü.

Çocuğun polis arabasına bindiği için mutlu olduğunu savunan Jaubert, sosyal hizmetleri veya jandarmayı da arayabileceğini ve olayın bu şekilde çok daha travmatik olabileceğini belirtti. Çok sayıda kişinin ailenin borçlarını ödemek için belediyeyi aradığını kaydeden Jaubert, "Fransa'nın dört bir yanından bize hakaret etmek ve yaptığımızın kabul edilemez olduğunu söylemek için bizi arıyorlar" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde borçlarını ödemeyi planladıklarını söyleyen anne ise "Çocuğun bu konuyla alakası yok. Nedeni ne olursa olsun, 7 buçuk yaşındaki bir çocuk tüm okulun önünde bu şekilde aşağılanamaz" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (1)
Hakan Poyraz:fransız seviceler bu olay türkiye de olsa ne derdiniz nasıl gömerdiniz hükümeti demi ama....
500